Osteoporoza – cichy złodziej kości

Osteoporoza – cichy złodziej kości

 

Z osteoporozą zmaga się coraz więcej ludzi. Choroba ta, nie bez przyczyny określana jest mianem cichego złodzieja kości. Dlaczego jednak tak się dzieje? Jakie dokładnie są przyczyny powstania osteoporozy oraz jak sobie z nimi poradzić? I wreszcie najważniejsze pytanie: czy jesteśmy w stanie uniknąć tej choroby, a jeśli tak, to co dokładnie należy zrobić? To pytania, które zadawane są najczęściej, jeśli mowa o osteoporozie. W naszym poniższym artykule, postaramy się jak najdokładniej na nie wszystkie odpowiedzieć.

 

Czym dokładnie jest osteoporoza i jak ją rozpoznać?

 

Kiedy poruszamy kwestię dotyczącą choroby, którą jest osteoporoza, nie możemy przejść obojętnie wobec jednego faktu. Otóż osteoporoza obecnie uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, co ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia. Statystyki są przerażające i jednocześnie dające mocno do myślenia: W samej Unii Europejskiej, co 30 sekund dochodzi do złamania, które jest następstwem osteoporozy. Czym jednak dokładnie jest osteoporoza? Gdybyśmy mieli podać najprostszą jej definicję, zawierałaby ona przede wszystkim informację o tym, że osteoporoza to choroba, w wyniku której dochodzi do zaniku tkanki kostnej, a co za tym idzie – do znacznego osłabienia naszych kości. Paradoksalnie, osteoporoza najczęściej „uderza” nie w nogi, a w kości kręgosłupa.

 

Samą chorobę, możemy podzielić na kilka różnych typów. Przedstawiają się one w następujący sposób:

 

  • Osteoporoza pomenopauzalna – jak sama nazwa wskazuje, dotyka ona kobiety, które przeszły menopauzę. Jak nietrudno się domyślić, główną przyczyną jej powstawania jest zbyt mała ilość estrogenu w naszym organizmie. Jeśli chodzi o to, jakie rodzaje złamań są najczęstsze w tym typie osteoporozy, to wyróżniamy tutaj złamania nadgarstka jak również przedramienia.
  • Osteoporoza starcza – Na ten typ narażone są przede wszystkim osoby po 60 roku życia – zarówno kobiety jak i mężczyźni. Występowanie tego rodzaju osteoporozy jest związane ze zmniejszającą się w naszym organizmie ilością wapnia oraz witamin. Nie bez znaczenia jest tutaj też ruch, którego także jest coraz mniej. Najczęściej temu typowi osteoporozy towarzyszą złamania w okolicach bioder.
  • Osteoporoza wtórna – jej przyczyny mogą być naprawdę bardzo różne. Najczęściej jest ona wynikiem przebytych chorób czy urazów, ale też i tego, jakie leki przyjmowaliśmy w czasie trwania choroby. To zdecydowanie najczęściej występujący typ osteoporozy, ponieważ stanowi ona aż 20% wszystkich jej schorzeń.

 

Czynniki ryzyka, które mogą powodować powstanie osteoporozy

 

Główną przyczyną powstawania osteoporozy, jest niedobór wapnia. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna przyczyna występowania tej choroby. Wiedząc jednak, że niedobory wapnia mogą powodować osteoporozę, jesteśmy w stanie skutecznie im przeciwdziałać – chociażby zmieniając nasze nawyki żywieniowe. Są też jednak czynniki, które są niezależne od nas a które także osteoporozę powodują. Zaliczamy do nich m.in. wiek, zakończenie miesiączkowania przed 40 rokiem życia, genetycznie uwarunkowana skłonność do złamań czy choroby tarczycy lub wątroby. Warto też podkreślić, że osteoporoza zdecydowanie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, na co także nie mamy wpływu. Zapobiegać powstawaniu osteoporozy możemy w bardzo prosty sposób. Zwiększenie dawki codziennego ruchu, rzucenie palenia, ograniczenie lub całkowite zrezygnowanie ze spożywania alkoholu to tylko niektóre sposoby, które mogą znacząco obniżyć ryzyko występowania u nas osteoporozy.

 

Jak rozpoznać osteoporozę?

 

Nie bez przyczyny osteoporoza nazywana jest „cichym złodziejem kości”. Bardzo trudno jest rozpoznać czy też w ogóle zauważyć jej objawy. Kiedy jednak je dostrzegamy – najczęściej jest już za późno na przeciwdziałanie i należy rozpocząć leczenie. Co ciekawe, pierwsze objawy osteoporozy w ogóle nie powodują u nas żadnych dolegliwości bólowych. Dopiero z czasem, kiedy coraz częściej pojawiają się u nas urazy czy złamania, możemy mieć niemalże stuprocentową pewność, że mamy do czynienia właśnie z osteoporozą. Z reguły wystarcza wtedy bardzo niewiele – nawet pozornie niegroźny upadek czy potknięcie jest w stanie spowodować poważne złamanie u osoby, która dotknięta jest tym schorzeniem.