Nieoperacyjne leczenie żylaków

Nieoperacyjne leczenie żylaków

Obecnie bardzo dużo jest specjalizacji lekarskich na rynku, które zajmują się określonymi przypadłościami. Każdy z nas korzysta z różnorodnych porad lekarskich. Chirurgia naczyniowa jest jedną z nich. Czym się zajmuje? Specjalizacja ta głównie skupia się na leczeniu chorób naczyniowych i krwionośnych. To bardzo ważna dziedzina chirurgii, ponieważ dzięki temu krew dopływa w wystarczających ilościach do narządów. Chirurgia skupia się na stawianiu diagnozy i rozpoznawaniu chorób oraz dolegliwości. Jakie badania wchodzą w zakres chirurgii naczyniowej? Jak przebiega leczenie?

Co to jest skleroterapia?

Jest to terapia, która polega na ostrzykiwaniu żylaków przygotowanym do tego specjalnym preparatem, który wskutek tego powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Głównie metoda ta stosowana jest w przypadku osób zmagających się z problemem jakim są żylaki. Skleroterapia czy rzeczywiście pomaga na żylaki?

Jak przebiega taki zabieg? Lekarz przed zabiegiem zleca wykonanie badania USG Dopplera. Dzięki temu dokładnie oceni i zbada zmiany , które zachodzą w naczyniach krwionośnych. Później przychodzi czas na podjęcie decyzji, którą metodę albo jaki preparat najlepiej stosować. Lekarz może zastosować skleroterapię piankową, w której preparat występuje w postaci pianki lub może zdecydować się na wstrzyknięcie roztworu obliterującego. Jeśli wybierze metodę skleroterapii to trzeba przyznać, że zabieg ten nie będzie sprawiał bólu. Praktycznie jest on bezbolesny. Wykonuje się go cienką igłą,a sam zabieg trwa około 20 minut. Oczywiście może się zdarzyć, że zabieg będzie trzeba powtórzyć jeszcze kilka razy. Zależy to od konieczności zmian, które będą zachodziły po zabiegu.

A jak przygotować się do zabiegu?

Skleroterapia to zabieg bezbolesny i nie trzeba się go obawiać. Przed zabiegiem należy przez około dwa tygodnie przyjmować rutynę. Jest to popularny suplement, który wzmacnia naczynia krwionośne. Przed samym zabiegiem nie można stosować depilacji nóg ani kremów, balsamów i tym podobnych. Aby skleroterapia
miała dobre efekty, pacjent musi przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza. Po zabiegu pacjent powinien używać opaski uciskowej przez około tydzień. Najlepiej zakładać ją na noc. Spacer powinien się odbywać około 30 minut dziennie. Po zabiegu trzeba pamiętać, żeby przybierać różne pozycje. Nie powinno się przebywać w jednej pozycji. Nie można korzystać z sauny czy gorących kąpieli. Miejsce w którym był wykonany zabieg można na przemian polewać zimną wodą. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że po zabiegu mogą pojawić się siniaki i jest to całkiem normalne. One same się będą powoli wchłaniać. Jeśli pojawi się silny ból czy obrzęki to musimy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Przeciwwskazania do skleroterapii

Mimo, iż skleroterapia to zabieg bezpieczny i mało inwazyjny to niestety nie każdy może z niej skorzystać. Jeśli pacjent ma rozległe żylaki to niestety nie zalicza się do osób, które mogą skorzystać z tej metody. Głównymi przeciwwskazaniami, które nie kwalifikują do zabiegu jest ciąża oraz karmienie piersią, stany zapalne, alergie lub uczulenia na składnik preparatu, który jest używany przy tej terapii oraz świeżo opalona skóra.

A co to jest VenaSeal?

Jest to nowa metoda stosowana przez lekarzy do zamykania żylaków. Polega ona na sprawnym przepływie krwi przez uszczelnienie i zamknięcie żył. Dzięki tej metodzie wprowadza się w żyłę klej medyczny, który zakleja kanaliki. Terapia VenaSeal
staje się coraz bardziej popularna i jest stosowana przez wielu lekarzy. Zaletą zabiegu wykonywanego metodą VenaSeal jest bardzo szybka rekonwalescencja. Należy pamiętać, że zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i można go przeprowadzać o każdej porze roku. Po zabiegu oczywiście ważne jest noszenie uciskowych rajstop.

A co to jest VenaBlock?

Bezbolesna, bezinwazyjna metoda sklejania żylaków specjalnym klejem. Metoda VenaBlock może być łączona także ze skleroterapią, gdzie wykorzystywany jest klej Veinoff. Metoda VenaBlock nie uszkadza nerwów podczas zabiegu. Pacjent bardzo szybko odzyskuje sprawność fizyczną. Po zabiegu metodą VenaBlock nie występują blizny czy siniaki. Po zabiegu nie ma potrzeby noszenia opasek uciskowych. Bez problemu można łączyć zabieg metodą VenaBlock z metodą Veinoff.

Leczenie żylaków metoda Veinoff?

Nowoczesna metoda zaklejania żył przy użyciu specjalnego środka. Metoda Veinoff stosowana jest przy bardziej krętych naczyniach żylnych. Leczy się nią żylaki na nogach lub żylaki w miejscach intymnych. Zabieg metodą Veinoff trwa zwykle do godziny. Lekarz przed każdym zabiegiem omawia z pacjentem jak wygląda taki zabieg, jak trzeba się przygotować i jakie efekty daje ta metoda.

Czym różnią się od siebie systemy VenaBlock i VenaSeal?

Wszystkie te metody opierają się na systemie klejenia żylaków. Lekarz wykorzystuje ten sam klej do sklejania tkanek. Różnica jednak polega na gęstości i lepkości związków chemicznych, które są wykorzystywane do sklejania tych naczyń. System VenaBlock, który jest najbardziej popularny jest najszybszą metodą zamykania żył. Średni czas zabiegu wynosi z reguły do 10 minut. Wszystkie systemy są bezinwazyjne, bezbolesne oraz szybko wykonywane.