Naturalne preparaty i zioła na prostatę

Niemal 70% mężczyzn po 50 roku życia cierpi na problemy związane z powiększoną prostatą. Choroba postępuje stopniowo, na początku nie daje wyraźnych objawów. Nieleczona może przyczynić się do rozwoju nowotworów. Ważne jest, aby w momencie pojawienia się pierwszych objawów, skontrolować się z urologiem i wdrożyć zalecone leczenie. Nie należy zapomnieć o badaniach profilaktycznych, które pomogą wykryć chorobę w bardzo wczesnym stadium. Bardzo pomocne w profilaktyce są naturalne preparaty na prostatę, które nie dość, że są bezpieczne, to można je kupić bez recepty.

Spis treści:

1. Prostata – co to jest?

 2. Przyczyny i objawy powiększenia prostaty

3. Zioła pomocne w leczeniu powiększonej prostaty

4. Preparaty na prostatę dostępne bez recepty

Prostata – co to jest?

Prostata to inaczej gruczoł krokowy lub gruczoł sterczowy, jeden z elementów męskiego układu moczowo-płciowego. Jest niewielki, wielkości orzecha, znajduje się pod pęcherzem moczowym, przywiera do przedniej ściany odbytu, a przez jego wnętrze przechodzi cewka moczowa. Główna funkcja prostaty związana jest z rozmnażaniem. Gruczoł produkuje wydzielinę, która wchodzi w skład nasienia i przyczynia się do ochrony plemników. 

Przyczyny i objawy powiększenia prostaty

U mężczyzn po 50 roku życia bardzo często dochodzi do przerostu prostaty.  Zmiany są zależne od przemian hormonalnych, które zachodzą w organizmie starzejącego się mężczyzny. Najczęściej zmiany są łagodne, mają związek z rozrostem prawidłowych komórek, ale czasami zdarza się, że rozrastają się komórki zmienione nowotworowo. Dotyczy to najczęściej panów, u których w rodzinie występowały tego typu nowotworu, mężczyzn z nadwagą, odżywających się tłusto, palących i nadużywających alkoholu. 

Objawy chorującej prostaty

Pierwsze objawy choroby nie są niepokojące, dlatego często są bagatelizowane. Pojawiają się stopniowo narastające problemy z oddawaniem moczu. Jest to spowodowane uciskiem powiększonej prostaty na cewkę moczową. Inne objawy, które powinny skłonić do wykonania badań to:

 • silne i częste parcie na pęcherze, 
 • słaby strumień moczu,
 • popuszczanie moczu, 
 • długi czas oddawania moczu, 
 • pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu, 
 • uczucie przepełnionego pęcherza, 
 • brak możliwości całkowitego opróżnienia pęcherza,
 • częste infekcje cewki moczowej i pęcherza, 
 • spadek libido, 
 • zaburzenia erekcji.

Czasami wymiennym objawom towarzyszy pogorszenie samopoczucia, pojawia się osłabianie, gorączka, krew w moczu i spermie. Chory mężczyzna jest zmęczony, rozdrażniony, ciągła potrzeba oddania moczu zakłóca sen i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jeżeli leczenie nie będzie w porę wdrożone, może dojść do całkowitej niemożności oddawania moczu. Mogą pojawić się kamienie w pęcherzu, które są wynikiem zastoju moczu. 

Zioła pomocne w leczeniu powiększonej prostaty

Łagodny rozrost prostaty można leczyć za pomocą preparatów pochodzenia naturalnego oraz ziół. Jest wiele naturalnych substancji, które są bardzo skuteczne, zmieszają ryzyko wystąpienia choroby. Najbardziej przydatne zioła to:

 • nawłoć, który łagodzi ból przy oddawaniu moczu, 
 • owoc palmy sabal, o dobrym działaniu profilaktycznym, ogranicza ryzyko rozrostu prostaty, wspomaga funkcje męskiego układu moczowo-płciowego,
 • wierzbownica drobnokwiatowa ma dobre działanie rozkurczające mięśnie gładkie pęcherza moczowego, 
 • pieprzyca peruwiańska wpływa korzystnie na gospodarkę hormonalną, wzmacnia potencje,
 • pokrzywa zwyczajna bardzo dobrze oczyszcza układ moczowy, zawiera dużo korzystnych dla zdrowia mikroelementów, wspiera funkcje wydzielnicze nerek,
 • pestki dyni zmniejszają dolegliwości bólowe okolic prostaty, zawierają dużo substancji, niezbędnych dla zdrowia mężczyzny.
 • buzdyganek naziemny bardzo dobrze wspiera zdrowie i komfort układu moczowego oraz narządów rozrodczych, 
 • wyciąg z kory afrykańskiej śliwy przyczynia się do regeneracji komórek nabłonka prostaty, wpływa zmniejszenie napięcia mięśni budujących cewkę moczową i moczowód.

Preparaty i zioła na prostatę dostępne bez recepty

Preparaty ziołowe i naturalne można kupić bez recepty w dobrych sklepach z naturalnymi suplementami diety, np. . W przeciwieństwie do środków chemicznych, zioła na prostatę nie mają skutków ubocznych, nie obniżają libido, nie mają wpływu na potencje. Leki syntetyczne są drogie, mogą wywoływać poważne skutki uboczne, m.in. spadek ciśnienia czy bóle i zawroty głowy. Działanie suplementów diety na prostatę polega przede wszystkim na obniżaniu napięcia mięśni gładkich, zmniejszaniu obrzęków pęcherza moczowego oraz poprawie drożności pęcherza. Dodatkowo ziołowe leki na prostatę mają działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwbakteryjne. Warto po nie sięgnąć, nawet gdy objawy choroby nie występują, ponieważ u mężczyzn w średnim wieku bardzo ważna jest profilaktyka. Dostępne w sklepie zielarskim preparaty bez recepty na prostatę zawierają tylko wyselekcjonowane składniki pochodzące z upraw ekologicznych, dlatego są w pełni bezpieczne. Występują w formie kropli, są również dostępne jako tabletki na prostatę. Na prostatę warto również stosować odpowiednie witaminy i minerały. Dla mężczyzn najbardziej polecana jest witamina A, C, D, E, witaminy z grupy B, krzem,cynk, selen magnez, sterole roślinne oraz koenzym Q10.

Prostata – podsumowanie

Przyrost prostaty to bardzo krępująca, utrudniająca życie choroba. Na szczęście najczęściej ma charakter łagodny, ale nie należy czekać, aż się rozwinie. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów należy umówić się do lekarza i zacząć stosować naturalne preparaty na prostatę. Są skuteczne, a przy tym łagodne i bezpieczne. Warto tylko pamiętać, aby wybrać sprawdzony sklep, który oferuje produkty sprawdzonych producentów, zawierające składniki najwyższej jakości.