Na czym polega psychoterapia uzależnień?

Uzależnienia to poważny problem wielu ludzi w Polsce i na świecie. Z pozoru niewinne uzależnienia mogą mieć znaczący wpływ na nasze życie i zdrowie, zwłaszcza zdrowie psychiczne. Warto zgłosić się do certyfikowanego specjalisty psychoterapii uzależnień, który pomoże nam w walce z uzależnieniem m.in. od social mediów, gier hazardowych lub komputerowych . Podczas terapii współpraca z pacjentem przebiega w sposób dostosowany do charakteru nałogu i bodźców, które prowokują do podejmowania niepożądanych działań. Kiedy skorzystać z pomocy terapeuty uzależnień i czego spodziewać się po terapii?

Psychoterapia uzależnień— kiedy się na nią zgłosić?

Na psychoterapię powinien zgłosić się każdy, kto utracił kontrolę nad swoim życiem. W ostatnich latach najczęściej można spotkać się z nadmiernym korzystaniem z social mediów, graniem w gry komputerowe lub stosowaniem diet odchudzających i środków przeczyszczających. Uzależnić można się również od innych rzeczy i czynności, dlatego nie ma jednych, ściśle określonych wytycznych, kiedy należy rozpocząć terapię ze specjalistą. Ważne jest zwrócenie uwagi na symptomy, które wskazują, że doszło do uzależnienia. Myśli osoby uzależnionej obsesyjnie kręcą się np. wokół jedzenia lub sposobów na unikanie posiłków, uruchomienia gry komputerowej lub zalogowania się w mediach społecznościowych. Może również pojawić się problem np. z przerwą w korzystaniu z social mediów, by podjąć pracę lub wykonać inną ważną czynność, gdyż konieczność wylogowania się z serwisu na dłużej powoduje silne rozdrażnienie.

Jeżeli chcesz rozpocząć walkę ze swoim uzależnieniem, musi to być Twoja decyzja – tylko w takich przypadkach terapia ma sens i przynosi wymierne rezultaty. Skierowanie na terapię przymusową z reguły nie daje żadnych efektów, gdyż pacjent nie przyjmuje do wiadomości, że ma poważne problemy ze zdrowiem psychicznym i uzależnieniem.

Jak realizowana jest terapia uzależnień w Poradni EGO w Łodzi?

Psychoterapia uzależnień w Łodzi najczęściej przebiega w formie spotkań indywidualnych i grupowych z pacjentami. Na terapii indywidualnej pacjent uczy się nowych schematów myślowych i wskazuje, w jaki sposób radzić sobie z napięciem emocjonalnym, kiedy musi np. powstrzymać się od uruchamiania gier komputerowych, nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych czy dostępu do informacji itp. Czas trwania terapii uzależniony jest od stopnia zaawansowania uzależnienia oraz okoliczności w jakich się rozpoczęło, dlatego jest to kwestia bardzo indywidualna. W szczególnych przypadkach psychoterapeuta uzależnień może również podjęcie leczenia u lekarza psychiatry.