Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa?

Oferta laptopów w sklepach komputerowych i marketach jest tak ogromna, że czasami wybór jest bardzo trudny. Na co zwrócić uwagę? Czym się charakteryzują laptopy skierowane do lekarzy? Na jakie postawić?

Wybierając laptop dla siebie do pracy zazwyczaj określamy sobie jakiś budżet. Czasami jest on za niski, a czasami nawet zbyt wygórowany. Oferta sklepów komputerowych jak tak szeroka, że nawet poruszając się w zakładanym budżecie nie sposób sprawdzić każdą ofertę i model. Warto bliżej przyjrzeć się poszczególnym parametrom i mając już określone wstępnie preferencje zacząć poszukiwania laptopa.

System operacyjny

Od tego parametru powinniśmy zacząć. Jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni i lubimy produkty firmy Apple, mamy iphona to naturalnym wydaje się, że powinniśmy wybrać jeden z MacBook’ów. Laptop dla lekarza czasami musi obsługiwać aplikacje urządzeń medycznych lub system obsługi pacjentów. Zazwyczaj i coraz częściej dostęp do tych systemów jest możliwy z przeglądarki internetowej. Dzięki takim rozwiązaniom znika problem pójścia na kompromis przy wyborze systemu operacyjnego. Druga grupa to szeroka gama laptopów wielu producentów z popularnym systemem Windows. W grupie laptopów z systemem Windows można znaleźć relatywnie tańsze propozycje laptopów niż wśród produktów z firmy Apple.

Laptop i tablet w jednym

laptop dla lekarzaNa rynku są dostępne modele laptopów z dotykowym ekranem, które dodatkowo można używać jak sam tablet. Wystarczy odczepić ekran od klawiatury i mamy do dyspozycji lekki tablet w postaci ekranu od laptopa. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, szczególnie podczas podróży lub na wakacjach. Warto sobie rozważyć, czy właśnie laptop używany do pracy chcemy używać także prywatnie. Na pewno funkcja korzystania z tabletu jest przydatna podczas różnego rodzaju konferencji i w czasie dotarcia na nie. Wtedy sam mały ekran telefonu może okazać się zbyt mały. Niektóre ekrany od laptopów są wyposażone w rozkładaną podstawkę, która umożliwia wygodne korzystanie z ekranu jako tabletu. Możemy wówczas używać tableta mając wolne obydwie ręce.

Przekątna ekranu, czyli wielkość ma znaczenie

Im większa matryca, czyli przekątna ekranu tym więcej okien na ekranie jest czytelnych i zazwyczaj lepsza jest też tam grafika. Jeśli chodzi o samą grafikę to standardem jest ta w jakości HD. Im wyższa rozdzielczość tym obraz jest bardziej rzeczywisty. Ma to znaczenie jeśli laptop służy dodatkowo do gier lub do oglądania filmów. Laptopy z większą przekątną ekranu są zazwyczaj dedykowane graczom. Na większej matrycy efekty graficzne są bardziej dostrzegalne i w lepszej jakości. Jednak wraz z wielkością matrycy rośnie też zapotrzebowanie laptopa na zasilanie. Pomimo zastosowania większych akumulatorów laptop z większą matrycą potrzebuje więcej prądu. Z drugiej strony nikt nie kupuje laptopa z 17-calową matrycą, żeby ciągle mieć włączony tryb oszczędzania baterii. Czy laptop dla lekarza potrzebuje super grafiki? Na to pytanie każdy powinien sobie odpowiedzieć sam.

Waga laptopa

Warto tym z pozoru błahym parametrem się zainteresować. Szczególnie, jeśli często podróżujemy i zabieramy ze sobą laptop. Im większa matryca, tym laptop większy i zarazem cięższy. Warto zwrócić uwagę, że nawet laptopy z tą samą wielkością matrycy potrafią się różnić wagą. Niektóre odchudzone laptopy nie posiadają tak efektownej obudowy lub posiadają kosztem wagi trochę słabszy akumulator. Wyszukiwanie w internecie niewiele nam pomoże, żeby ocenić te parametry. Parametry wielkości oraz wagi laptopa najlepiej ocenić osobiście. Można to zrobić podczas wizyty w salonie komputerowym. Warto wtedy poprosić o kilka laptopów do obejrzenia, z różnymi przekątnymi ekranu i z różną wagą. W tej dziedzinie każdy ma inne preferencje i każdy powinien dobrać coś pod swoje wymagania.

Parametry techniczne

Nie potrzeba specjalistycznej wiedzy informatycznej i zagłębiania się w każdy parametr techniczny laptopa. Do prawidłowej pracy laptop powinien być wyposażony w dobry procesor. Najlepiej jednej z uznanych firm na rynku. Laptop powinien posiadać wydajny dysk SSD. W zależności od ilości danych jakie chcemy przechowywać im większa pojemność dysku tym lepiej. Nie ma się co oszukiwać, że im lepszy procesor, im więcej pamięci RAM, im większy dysk, tym laptop jest droższy. Za lepszą cenę mamy laptop, który płynnie pracuje i obsługuje wszystkie programy. Jednak do użytku codziennego i pracy nie potrzeba laptopa z “najwyższej półki” cenowej.

Gdzie kupić laptop?

Sprawa wydaje się z pozoru prosta, ale tylko jeśli ktoś wie dokładnie co chce kupić. Po przejrzeniu oferty w internecie, jeśli mamy jeszcze wątpliwości warto wybrać się do salonu komputerowego i tam obejrzeć na żywo modele laptopów. W salonach komputerowych w przeciwieństwie do marketów do naszej dyspozycji jest przygotowany merytorycznie personel. Dobry sprzedawca wypyta do czego potrzebujemy laptop, jak go będziemy używać i podpowie, który model laptopa zaspokoi potrzeby.

Dobry laptop do podstawowej pracy nie musi być drogi. Z kolei zbyt drogi laptop nie zawsze będzie przez nas w pełni wykorzystany. Jednak zazwyczaj modele droższe zapewnią płynną obsługę pacjentów przez dłuższy czas.