Lakowanie zębów — kiedy je wykonać i na czym polega

Jednym z powszechnie wykonywanych zabiegów dentystycznych jest lakowanie zębów. Polega ono na dokładnym pokryciu powierzchni szkliwa substancją żywiczną w celu uszczelnienia nieestetycznych bruzd, a także zniwelowania ryzyka rozwoju groźnej próchnicy. Jeżeli kogoś interesuje profesjonalne lakowanie zębów Gdańsk to miasto, gdzie działa wiele gabinetów stomatologicznych oferujących tego rodzaju usługę.

Małe dzieci to nie jedyna grupa docelowa

Lakowanie jest zabiegiem stosunkowo prostym i jednocześnie bezbolesnym. Przeprowadza się je przede wszystkim na zębach przedtrzonowych oraz trzonowych, ponieważ posiadają niejednolitą powierzchnię z licznymi zagłębieniami. Podczas każdego posiłku wnikają w nie szkodliwe bakterie wywołujące rozmaite choroby.

Omawiana procedura stomatologiczna wskazana jest zwłaszcza w przypadku dzieci, u których dopiero wyżynają się zęby mleczne. Wynika to z faktu, że są one bardzo słabe i zagrożone zaawansowaną próchnicą. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby również osoba dorosła skorzystała z zabiegu lakowania — np. w sytuacji, gdy zęby mają zaskakująco skomplikowany kształt albo z jakiegoś powodu nie mogą być pielęgnowane preparatami zawierającymi fluor. Na koniec dodajmy, że zastosowany preparat żywiczny skutecznie wzmacnia szkliwo i ułatwia późniejsze jego czyszczenie.

Spodziewane rezultaty

Kluczową korzyścią wynikającą z lakowania jest brak poważnych zmian o charakterze próchniczym. W dłuższej perspektywie ma to bezpośredni wpływ zarówno na większą żywotność zębów (zaczynają wypadać dopiero po 60. roku życia), jak i niewystępowanie chronicznych bólów zatok, ograniczenie ryzyka cukrzycy czy całkowite wyeliminowanie problemów z nerkami. Poza tym efektywnie zahamowany zostaje proces demineralizacji szkliwa, co oznacza, że na jego powierzchni nie powstają z czasem brzydkie pęknięcia ani ukruszenia.

Wartościowe rozwiązanie to z pewnością użycie specjalnego laku ze zwiększoną dawką fluoru, ponieważ dodatkowo pobudza on zniszczone tkanki do naturalnej regeneracji (działanie leczniczo-profilaktyczne). Jeśli chcemy poddać się, takiemu zabiegowi jak lakowanie zębów Gdańsk jest miastem, w którym szybko znajdziemy doświadczonego stomatologa.

Kilka zasadniczych etapów

Lakowanie rozpoczyna się zawsze od precyzyjnego wyczyszczenia powierzchni zębów za pomocą dedykowanej szczoteczki. Następnie dentysta nakłada na szkliwo preparat wytrawiający w formie żelu. Ma on za zadanie zagwarantować optymalne wiązanie żywicznej substancji. Po odczekaniu kilku minut wytrawiacz zostaje spłukany wodą pod ciśnieniem, natomiast szkliwo dokładnie osuszone.

Kolejnym niezwykle istotnym krokiem jest równomierne naniesienie cienkiej warstewki płynnego laku i utwardzenie go nowoczesną lampą polimeryzacyjną. Zwieńczenie całej procedury polega na zweryfikowaniu, czy wszystkie szczeliny są należycie zabezpieczone i czy preparat nie przeszkadza w prawidłowym zgryzie ani nie wystaje nadmiernie ponad pozostałe zęby. Ma to spore znaczenie dla późniejszego komfortu pacjenta. Zabieg trwa maksymalnie kilkanaście minut.