Kto i kiedy powinien zainwestować w implanty?

Brak jednego czy też kilku zębów znacząco pogarsza samopoczucie człowieka, jak i sprawia, że czuje się on mniej atrakcyjny. Przez braki w uzębieniu może też on wycofywać się z życia towarzyskiego. Brak zębów niesie ze sobą też pewne konsekwencje dla zdrowia. Właśnie dlatego każda osoba, która utraciła ząb, powinna jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. Nawet w przypadku wypadnięcia jednego zęba, może on spowodować wiele problemów. W takim wypadku zęby sąsiadujące tracą podparcie, a z czasem przesuwają się w miejsce braku. Przez to dochodzi do zaburzenia symetrii całego uzębienia, co skutkuje zwiększonym naciskiem na pozostałe zęby. Dochodzi przez to do ścierania zębów, pęknięcia szkliwa, jak i ubytków przyszyjkowych. Zwiększa się też ryzyko rozwoju paradontozy i próchnicy.

W implanty zębów powinna więc zainwestować każda osoba, która nie ma pełnego uzębienia. Zabieg implantacji przeprowadzany jest u osób po 21 r.ż, gdyż właśnie wtedy człowiek przestaje rosnąć. Nie istnieje właściwie górna granica wieku, gdyż bierze się pod uwagę kondycję zdrowotną. Ważne jest też przestrzeganie prostych zasad higieny po wykonanej implantacji. Przeciwwskazaniem nie są choroby towarzyszące, o ile są one pod kontrolą. Implanty w Krakowie mogą być więc wykonane u wszystkich pacjentów w przypadku braku stwierdzonych przeciwwskazań.

Co warto wiedzieć o implantach?

Warto na początku dowiedzieć się, czym tak naprawę jest implant. Implant zęba jest to niewielka tytanowa  „śrubka”, którą wszczepia się w miejsca utraconych korzeni zębowych. Służy ona do przejęcia ich roli, a także stanowi pewien filar. To właśnie na nim mocowane są odbudowy protetyczne, które imitują koronę zęba. Implanty produkuje się z tytanu albo cyrkonu, czyli materiałów całkowicie biokompatybilnych. Ich wszczepienie nie skutkuje więc reakcją organizmu, ponadto integrują się one z otaczającymi tkankami kostnymi.

Implant z koroną jest najlepszym sposobem na rekonstrukcję zęba. Doskonale imituje naturalny ząb, a więc gwarantuje jak najlepszy efekt wizualny. Warto też zwrócić uwagę na to, że jest niezwykle wytrzymały i zapewnia stabilność koronie, przez co odtworzony ząb radzi sobie z przeżuwaniem pokarmów. Nie trzeba obawiać się też przemieszczania się sąsiadujących zębów czy seplenienia. Implanty w Krakowie są pod pewnym względem lepsze od mostków protetycznych, gdyż nie potrzebują one szlifowania sąsiadujących zębów. Są też bardzo trwałe, a więc implant odgrywa swoją rolę przez wiele lat. Zwiększa samoocenę człowieka i poprawia jego komfort psychiczny.

Implant najlepiej jest wszczepić nawet w dniu wypadnięcia zęba, gdyż po jego utracie otaczająca go kość stopniowo zanika. Zabieg nie powoduje dolegliwości bólowych, jednakże proces ten jest długotrwały. Wymaga niebywałej precyzji, a samo leczenie trwa nawet do kilku miesięcy. Tytanowy wszczep potrzebuje czasu, aby zintegrować się z kością. Warto też pamiętać o tym, że o implanty należy dbać, tak samo, jak o prawdziwe zęby. Trzeba je dokładnie szczotkować i używać nici dentystycznych. Warto też co jakiś czas poddawać się zabiegowi higienizacji. W pierwszym tygodniu po zabiegu wszczepienia implantu należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zaleceń. Przede wszystkim nie można pić alkoholu, palić tytoniu czy jeść twardych potraw. Należy też unikać wysiłku fizycznego i stosować odkażające płukanka z chlorheksydyną.

Kiedy należy pomyśleć o implantach?

Wskazaniem do przeprowadzenia tego zabiegu są wszelkiego rodzaju ubytki w jamie ustnej. Ich przyczyna nie jest istotna. Braki mogą wynikać z uszkodzeń mechanicznych, choroby czy nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Niezależnie od przyczyny utraty zęba, zawsze można zgłosić się i skonsultować swój problem ze stomatologiem. Oceni on, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wstawienia implantu zęba. Zabieg implantacji polecany jest wszystkim osobom, które utraciły zęba czy też mają parę ubytków, a nawet utraciły wszystkie zęby. Są one świetną propozycją zwłaszcza w przypadku utraty pojedynczych zębów, przy których trudno byłoby wykorzystać protezy. A więc na ten zabieg może zdecydować się każda osoba, która ma dość swojego nieestetycznego wyglądu uzębienia i chce zadbać o swój atrakcyjny wygląd. Implanty w Krakowie najlepiej wykonać w doświadczonej i sprawdzonej klinice.

Implanty w Krakowie – jak znaleźć specjalistę?

Decydując się na zabieg wstawienia implanta zęba, warto zdecydować się na profesjonalną klinikę. Wybrane miejsce powinno świadczyć usługi na najwyższym poziomie i posiadać odpowiednie certyfikaty. Kraków jest dużym miastem, w którym bez trudu można znaleźć specjalistę. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ofertę Cracow Dental Centre, z którą można zapoznać się na stronie https://twojstomatolog.com/oferta/stomatologia-dziecieca/