Kreatyna – jak działa? Kiedy warto ją suplementować?

Kreatyna jest jednym z najczęściej stosowanych przez sportowców i kulturystów suplementem diety. Jest to środek, który w środowisku lekarzy, trenerów i samych sportowców wzbudza skrajnie różne emocje. Cały czas toczą się spory o najlepszy sposób jej dawkowania, wpływ na organizm i przełożenie na budowę masy mięśniowej. 

Kreatyna – co to?

Jak działa kreatyna?

Kreatyna – co to?

Kreatyna to jeden z najpowszechniejszych związków, po który sięgają sportowcy. Monohydrat kreatyny zatrzymuje wodę w organizmie, nie jest więc wskazany z pewnością dla osób z dolegliwościami w obszarze nerek. Kreatyna występuje oczywiście naturalne w ciele człowieka, natomiast dzięki suplementacji znacznie można podwyższyć jej poziom. Kreatyna znajduje się przede wszystkim w mięśniach szkieletowych człowieka, produkuje ją trzustka oraz wątroba. Składają się na nią białka:

  • glicyny,

  • argininy,

  • metioniny.

Jako suplement kreatyna może przyjmować różną postać – od kapsułek, tabletek, po najbardziej popularną formę – proszku do rozpuszczania w wodzie lub innym napoju. Stosowana jest ona w celu przyspieszenia przyrostu masy mięśniowej, natomiast ma ona także inne działanie: zwiększa odporność, poprawia wydolność, usprawnia proces pozyskiwania energii.

Jak działa kreatyna?

Kreatyna w ludzkim organizmie jest odpowiedzialna przede wszystkim za magazynowanie dużych ilości ATP w mięśniach. Na skutek rozpadku ATP do ADP, do czego dochodzi pod wpływem kurczenia się mięśni, może ona zostać natychmiast uwolniona. Zapasy energetyczne pojawiają się, gdy dochodzi do resyntezy ADP do ATP, do czego absolutnie niezbędna okazuje się fosfokreatyna.

Im mniej w organizmie kreatyny, tym mniej również fosfokreatyny, a co za tym idzie – także ATP. Efekt? Silniejsze, częściej pojawiające się uczucie zmęczenia, narastająca słabość, wolniejsza regeneracja po treningu. Dość oczywiste jest więc, że jeśli organizm otrzyma w formie suplementu większą dawkę kreatyny, wzrośnie poziom ATP w mięśniach, a to z kolei sprawi, że mięśnie będą szybciej gotowe do ponownej pracy, uczucie zmęczenia znacznie osłabnie lub zniknie, organizm będzie się szybciej regenerował, a trening okażą się bardziej skuteczne.

Badania naukowe potwierdziły, że dzięki kreatynie w istotny sposób można przyspieszyć proces regeneracji organizmu między kolejnymi treningami. Sportowiec jest w stanie więc wykonać więcej powtórzeń, zrealizować bardziej zaawansowany trening.

Wiele osób sięga po kreatynę również ze względu na jej działanie przyspieszające przyrost beztłuszczowej masy ciała. Według badań może to być nawet 1,8 w trakcie 3-miesięcznego cyklu treningowego.