Kompleksowa diagnostyka dla kobiet – USG Piersi

USG piersi to jeden z niezbędnych elementów profilaktyki raka piersi. Regularne wykonywanie tego badania może skutecznie zabezpieczyć nas przed przykrym konsekwencjami nowotworu. Jeśli ukończyłaś już trzydzieści lat, to USG piersi powinno znaleźć się w Twoim stałym kalendarzu! Jest to badanie całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Wykorzystuje ultradźwięki do oceny diagnostycznej. Może być przeprowadzane w każdym dniu cyklu miesiączkowego. Za optymalny czas przyjmuje się okres między 1, a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Badanie poprzedzone jest najczęściej wywiadem lekarskim, w trakcie którego lekarz nabywa niezbędnych informacji o stanie zdrowia pacjentki, wykorzystując do tego wyniki poprzednich badań USG i mammografii.

Jakie są podstawowe wskazania do wykonania USG piersi?

Badanie wykonuje się najczęściej w przypadku zmian wyczuwalnych przez dotyk, wycieku wydzieliny z brodawki sutkowej, obecności zmian w piersiach, wyczuwalnych przez dotyk, występowania raka sutka w wywiadzie rodzinnym, czy stosowania zastępczej terapii hormonalnej.

Przed przystąpieniem do badania lekarz poprosi o podanie podstawowych informacji na temat aktualnego stanu zdrowia i ogólnych informacji, takich jak wiek, przebyte ciąże, operacje piersi, zażywanie leków hormonalnych, czy wykonywane wcześniej badania piersi (w tym przypadku należy wziąć ze sobą wyniki).

Jak wygląda badanie USG piersi?

W pierwszej kolejności lekarz poprosi o swobodne ułożenie się na leżance, następnie posmaruje twoje piersi żelem i będzie swobodnie przesuwał po nich głowicę z góry do dołu i z dołu do góry, badając przy tym doły pachowe, w celu sprawdzenia czy węzły chłonne nie są powiększone. Badanie pozwoli wykryć zmiany wielkości rzędu pięciu milimetrów i skutecznie odróżnić guz nowotworowy od torbieli. Niestety, badanie ultrasonograficzne nie jest w stanie zastąpić mammografii. Badania te wzajemnie się uzupełniają. Oba są natomiast nieinwazyjne i w pełni bezbolesne, co stanowi doskonały argument do ich wykonywania.

Jakość badania w dużej mierze determinowana jest przez jakość aparatu, a także kwalifikacji lekarza oceniającego obraz. Warto przed badaniem zapytać lekarza o certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego i akredytacje dla placówki z tegoż stowarzyszenia.