Katar sienny – sezonowa przypadłość alergików

Katar sienny to potoczna nazwa alergicznego nieżytu nosa, który może mieć charakter całoroczny lub sezonowy, zależnie od wywołujących go alergenów. Latem za katar sienny odpowiedzialne są alergeny wziewne – pyłki traw, bylin i drzew. Niestety, objawy kataru siennego bywają bardzo uciążliwe i wymagają specjalistycznego leczenia.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest katar sienny i jakie są jego przyczyny,
  • jak objawia się katar sienny,
  • w jakie sposób diagnozuje się katar sienny,
  • jak lekarze alergolodzy mogą leczyć katar sienny.

Katar – czyli nieżyt nosa – to stan zapalny błony śluzowej nosa, który objawia się wyciekiem wydzieliny z nosa, uczuciem zapchania nosa, spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła, czasem także kichaniem oraz świądem nosa. W zależności od przyczyn, wyróżnia się m.in. katar infekcyjny (najczęściej wirusowy), katar hormonalny, katar wywołany przez leki oraz katar alergiczny.

Katar sienny – co to jest?

Katar sienny to potoczna nazwa kataru spowodowanego alergią, czyli nieprawidłową, nadmierną odpowiedzią układu immunologicznego na kontakt z substancją uczulającą, a więc alergenem. Może on występować w sposób izolowany lub współwystępować z innymi chorobami, np. astmą, zapaleniem spojówek bądź atopowym zapaleniem skóry.

Katar sienny może mieć charakter całoroczny lub sezonowy. Ten pierwszy jest skutkiem alergii na substancje przez cały rok obecne w otoczeniu człowieka, np. kurz domowy, roztocza czy sierść zwierząt. Katar sienny sezonowy najczęściej ujawnia się wiosną i latem, w okresie kwitnienia i pylenia roślin, m.in. drzew, bylin i traw.

Katar alergiczny – objawy

Objawy kataru siennego nie różnią się zbytnio od symptomów nieżytu nosa o innym podłożu. Zalicza się do nich:

  • obfita wydzielina z nosa,
  • ataki kichania,
  • uczucie zatkania nosa,
  • świąd nosa.

W zależności od indywidualnego przypadku, katarowi siennemu towarzyszyć może zaczerwienienie i swędzenie oczu czy objawy skórne.

Testy alergiczne dla dorosłych i dzieci – diagnostyka kataru siennego

Diagnostyką kataru siennego zajmują się lekarze alergolodzy, a główną metodą rozpoznawania choroby są testy alergiczne – dla dorosłych i dla dzieci. Najczęściej zalecane pacjentom są punktowe testy skórne. Ich dodatni wynik świadczy o nadwrażliwości organizm na dany alergen. Rzadziej stosowane są badania krwi, czyli testy przeciwciał swoistych IgE dla danego alergenu. W obu przypadkach wyniki badania należy jednak interpretować pod kątem występujących u pacjentów objawów.

Co na katar alergiczny? Dostępne metody leczenia

Leczenie kataru siennego obejmuje kilka aspektów. Przede wszystkim, jeśli jest to możliwe, pacjentom zaleca się unikanie czynników wywołujących jego objawy – np. nieprzebywanie w miejscach, w których obficie pylą lub kwitną określone rośliny. Oczywiście należy mieć świadomość, że całkowite odizolowanie się od alergenów, zwłaszcza wziewnych, bywa niemożliwe.

W celu łagodzenia objawów stosuje się leki na katar sienny – mogą to być doustne leki przeciwhistaminowe, donosowe glikokortykosteroidy, a także doustne i donosowe leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa. Są one skuteczne m.in. w hamowaniu wycieku wydzieliny, zmniejszają świąd i obrzęk błon śluzowych oraz redukują kichanie.

Niekiedy u pacjentów próbuje się również immunoterapii, czyli tzw. odczulania. Polega ona na stopniowym podawaniu pacjentowi podskórnie lub podjęzykowo coraz to większych dawek alergenu, tak aby „przyzwyczaić” do niego organizm i hamować nadmierną odpowiedź immunologiczną organizmu.

Jak wyleczyć katar sienny domowym sposobem?

Nie ma skutecznych metod naturalnych pozwalających na całkowite wyleczenie kataru siennego. Poprzez pewne działania można łagodzić jego objawy – np. chłodne okłady pomogą zmniejszyć obrzęk błon śluzowych nosa.