Kaszel jako objaw przeziębienia

 

Przeziębienie, znane również jako infekcja górnych dróg oddechowych jest ostrą, samoograniczającą się infekcją wirusową, która może również obejmować dolne drogi oddechowe. Charakterystyczny zespół objawów składający się z kataru i zatkanego nosa, bólu gardła, stanu podgorączkowego, kaszlu oraz ogólnego osłabienia jest z pewnością znany każdemu z nas.

Jaki kaszel jest charakterystyczny dla przeziębienia?

W trakcie przeziębienia możemy mieć do czynienia z różnymi postaciami kaszlu. Najczęściej jest to kaszel suchy, który największe nasilenie osiąga około 3 – 4 dnia choroby. Inną również spotykaną postacią kaszlu jest kaszel mokry, czyli produktywny, który przebiega z odkrztuszaniem wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Wydzielina może być śluzowa, biaława lub być podbarwiona na kolor żółty. Kaszel zwykle ustępuje wraz z pozostałymi objawami w czasie 7 – 10 dni, ale u niektórych chorych może utrzymywać się nawet do 2 tygodni[1].

Dlaczego podczas przeziębienia kaszlemy?

Kaszel jest bezpośrednim wynikiem infekcji wirusowej, w przebiegu, której dochodzi do zajęcia błony śluzowej górnych i dolnych dróg oddechowych. Wynikiem tego może być spływanie wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła, która podrażnia obecne tam receptory i wyzwala odruch kaszlu. Charakter i intensywność kaszlu, w dużej mierze będzie zależeć od rodzaju wirusa, który zaatakował nasze drogi oddechowe. Z tego powodu infekcje w kolejnym sezonie epidemicznym mogą się nieco różnić od siebie ze względu na nasilenie objawów.

Jak leczyć kaszel podczas przeziębienia?

Leczenie kaszlu przede wszystkim należy rozpocząć od rozpoznania charakteru kaszlu, ponieważ każdy z nich będzie wymagał odmiennego postępowania. W przypadku kaszlu suchego odpowiednie będą leki przeciwkaszlowe – o działaniu ośrodkowym (np. dekstrometorfan, butamirat), które będą hamowały odruch kaszlowy w ośrodkowym układzie nerwowym lub o działaniu obwodowym (np. liść prawoślazu, liść podbiału), które będą osłaniały i powlekały błonę śluzową gardła, zmniejszając odruch kaszlu. Z kolei kaszel mokry będzie wymagał podawania środków o działaniu mukolitycznym i sekretomotorycznym. Odpowiedzią może być preparat, który zawiera substancję czynną o nazwie ambroksol, sprawiającą, że zalegający śluz staje się bardziej płynny i łatwiej go odkrztusić[2].

Co robić, aby skrócić czas trwania kaszlu?

Kaszel jest to jeden z objawów przeziębienia, który może utrzymywać się nieco dłużej od pozostałych. Wynikać to może z podrażnienia nabłonka dróg oddechowych, który nie do końca zdążył się zregenerować. Dlatego mając to na uwadze, należy szczególnie troszczyć się o osłabione infekcją drogi oddechowe. W tym celu warto wykonywać nawilżające inhalacje przy użyciu soli fizjologicznej, stosować złożone ziołowe preparaty do ssania, które zabezpieczą śluzówki oraz unikać narażenia na niskie temperatury bądź klimatyzację.

W jaki sposób zwalczać pozostałe objawy przeziębienia?

Przeziębienie jest procesem, który z czasem samoczynnie ustępuje, jednak mając wzgląd na towarzyszące mu dokuczliwe objawy, można sięgnąć po środki, które je złagodzą. Mogą to być np. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym lub paracetamol. Jednak należy pamiętać, aby zażywać je zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty[3].