Jaskra – jak wygląda i jak ją leczyć?

Wzrok jest jednym z najważniejszych ludzkich zmysłów. Nic więc dziwnego, że przykładamy szczególną wagę do jego prawidłowej ochrony. Niestety różnorodne choroby oczu sprawiają, że odczuwamy pogorszenie bądź utratę wzroku. Jedną z najbardziej powszechnych jest jaskra. Czym się objawia? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Przyczyny występowania jaskry

Choroby oczu bardzo często mają swoje przyczyny. Nie inaczej jest w przypadku jaskry. Do najczęściej wymienianych zalicza się m.in.:

– cukrzycę,

– miażdżycę,

– uwarunkowania genetyczne,

– stres,

– wiek (jaskra objawy ujawnia zazwyczaj w grupie seniorów),

– różnorodne urazy oka,

– przebyte operacje oczu,

– nadciśnienie tętnicze krwi.

To tylko kilka, najczęściej spotykanych przyczyn, które bezpośrednio wiąże się z wystąpieniem jaskry.

Jaskra i jej charakterystyka

Choroby oczu to jedna z najbardziej popularnych przypadłości, która dotyka wielu z nas. Jaskra objawy osobom, które dotyka, daje bardzo jednoznaczne i widoczne- możemy odczuwać pogorszenie widzenia bądź nawet utratę wzroku. Jaskra sprawia, że wiązki włókien wzrokowych, które znajdują się w promieniu trzydziestu stopni od centrum dna oka, zostają uszkodzone. W zamian, w tym samym miejscu, pojawia się plamka. W związku z tym, że w oku zlokalizowanych jest bardzo dużo włókien nerwowych, jaskra objawy może uwidaczniać niezauważalnie, zwłaszcza w początkowym stadium.

Rodzaje jaskry

Jaskra objawy uwidacznia różnorodne, zależne od rodzaju jednostki chorobowej. Pomimo tego, że choroby oczu są często spotykane, a jaskra jest jedną z najbardziej popularnych, mała grupa osób zdaję sobie sprawę, że wyróżnić możemy poszczególne rodzaje jaskry. Zaliczamy do nich:

– jaskrę pierwotną otwartego kąta,

– jaskrę z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym,

– jaskrę zamkniętego kąta,

– jaskrę wtórną,

– jaskrę wrodzoną.

Jaskra objawy – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Choroby oczu bardzo często szybko powodują problem z dobrym widzeniem. Jaskra objawy ma bardzo podchwytliwe – choroba rozwija się powoli i przez długi czas może nie dawać jednoznacznych symptomów. Co więcej, jedno oko może być silniej zaatakowane niż drugie. Najczęściej możemy zaobserwować takie objawy jak:

– ból oka,

– widzenie tzw. aureoli wokół źródeł światła,

– zwężenie pola widzenia (widzenie tunelowe),

– rozmyta tęczówka oka,

– zaczerwienienie gałki ocznej,

– ogólne pogorszenie wzroku.

Choroby oczu są różnorodne. Może się zdarzyć, że objawy pogorszenia widzenia wynikają jedynie z przemęczenia wzroku. Jeśli jednak krople do oczu nie przynoszą ulgi, należy zgłosić się na specjalistyczne badania wzroku.

Sposoby leczenia jaskry

Różnorodne choroby oczu mają własne metody leczenia- identycznie jak w przypadku jaskry. Zmian wywołanych chorobą nie można cofnąć. Leczenie opiera się na zabiegach laserowych, operacji, a we wczesnym stadium ma farmakologii. Dzisiejsza medycyna dysponuje wieloma, różnorodnymi narzędziami. Jaskra objawy niejednokrotnie występują już podczas zaawansowanej choroby oczu. Warto więc regularnie badać swój wzrok, by móc cieszyć się jego zdrowiem przez długi czas.