Jakiej pomocy możemy oczekiwać od trychologa?

Pomoc trychologa może być nieoceniona wtedy, gdy pojawiają się problemy dotykające włosów i skóry głowy. Jakimi dolegliwościami zajmuje się ten specjalista? Jak pomaga on swoim pacjentom?

Kim jest trycholog?

Trycholog to specjalista w dziedzinie diagnozowania oraz leczenia różnych dolegliwości włosów i skóry głowy, która również nazywana jest skalpem.

Specjalista ten zajmuje się między innymi poniższymi przypadłościami:

– wypadanie włosów

– łupież

– łojotok skóry głowy

– swędzenie skóry głowy

– podrażnienia skóry głowy

– zapalenia skóry głowy

– zła kondycja włosów

Jaką pomoc może zaoferować trycholog?

W gabinecie trychologicznym – takim, jak SMP Center Hair Clinic – można skorzystać z szerokiego wsparcia w razie pojawienia się problemów ze skalpem i włosami. Jakie usługi oferuje trycholog swoim klientom?

Trichogram

Podstawowym badaniem, które prowadzi trycholog, jest trichogram. Jest to rodzaj badania stosowanego głównie w diagnostyce nadmiernie wypadających włosów.

Badanie to polega na wyrwaniu około stu włosów z różnych części skalpu, a następnie na ich analizie pod mikroskopem.

Na podstawie tego badania specjalista ocenia stan cebulek włosowych oraz ich fazę wzrostu. Jeśli cebulki włosów znajdują się w fazie telogenu, czyli obumarcia, przyczyną wypadania włosów może być łysienie telogenowe. Gdy natomiast cebulki włosów są ścieńczone, zniekształcone, może to oznaczać łysienie androgenowe.

Trichoskopia

Jest to badanie polegające na ocenie skóry głowy i włosów prowadzone za pomocą specjalnego urządzenia powiększającego z kamerą.

Badanie to jest nieinwazyjne i bezbolesne. Wykonuje się je w przypadku nadmiernie wypadających włosów, problemów ze skórą głowy.

Analiza włosa

W gabinecie trychologicznym wykonać można również badanie polegające na analizie pierwiastkowej włosa.

Za pomocą niego można ocenić kondycję włosów na podstawie ich składników. Umożliwia ono również zdiagnozowanie przyczyn problemów z włosami.

Dobór kosmetyków trychologicznych

Trycholog może zalecić klientowi różne rodzaje kosmetyków trychologicznych, które są pomocne w pielęgnacji problematycznych włosów i skóry głowy.

Do takich kosmetyków zaliczane są między innymi:

– szampony

– wcierki do skóry głowy

– peelingi – kosmetyki złuszczające

– odżywki i maski

Zabiegi trychologiczne

U trychologa wykonać można również różnego rodzaju zabiegi, które pomagają w poprawie kondycji skalpu i włosów.

Do najczęściej prowadzonych zabiegów trychologicznych zaliczane są:

zabiegi wykorzystujące kosmetyki trychologiczne i masaże – polegają na umyciu skóry głowy, zastosowaniu kosmetyków, wykonaniu masażu i wysuszeniu włosów

elektrostymulacja – stosowana w celu pobudzenia cebulek włosowych

mezoterapia – zabieg polegający na nakłuwaniu skóry głowy i stosowaniu substancji aktywnych, które wprowadzane są w skórę podczas nakłuć

karboksyterapia – zabieg z użyciem dwutlenku węgla wprowadzanego w skórę głowy

Skierowanie do lekarza

Jeżeli trycholog podejrzewa, że przyczyną problemów u jego klienta może być konkretna dolegliwość, może on skierować go do lekarza, na przykład do endokrynologa.

Rozpoczęcie leczenia choroby, która wywołuje gorszy stan włosów i skóry głowy, pomaga w poprawie ich kondycji.