Jakie środki ochrony osobistej wybierać dla siebie i swojej rodziny w okresie pandemii COVID-19?

Pandemia koronawirusa trwa. Dlatego tak istotne jest odpowiednie dbanie o higienę. Na rynku pojawiło się wiele środków ochrony osobistej – jakie wybrać aby zmniejszyć ryzyko zarażenia wirusem? Jak należy je stosować, aby były skuteczne? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań.

2020 rok to okres wzmożonego dbania o higienę. Od lutego/marca zaczęliśmy stosować produkty dezynfekcyjne – zarówno my sami (np. w postaci mydeł) jak i służby porządkowe (miejsca publiczne). Najpierw zaczęliśmy nosić rękawiczki jednorazowe, a potem przyszedł czas na zakładanie maseczek. Mogłoby się wydawać, że emocje wokół koronawirusa nieco osłabły. W pewnym sensie to naturalna droga. Jednak COVID-19, jak również inne, w przyszłości pojawiające się wirusy, szybko nas nie opuszczą. A to oznacza, że musimy nauczyć się żyć z tym wrogiem. Wspólnie z firmą MedicaMask (producentem i importerem wysokiej jakości środków higieny osobistej) wyjaśniamy, dlaczego tak ważne jest codzienne zabezpieczanie się dobrymi środkami ochronnymi oraz odpowiednia higiena.

Sterylizacja a odkażanie. O co w tym wszystkim chodzi?

Podczas pandemii słowa sterylizacja czy dezynfekcja są nierzadko stosowane zamiennie. Tymczasem to zupełnie dwa różne pojęcia. Warto znać ich znaczenie i różnice. Dezynfekcja to to samo co odkażanie. To nic innego jak proces niszczenia form wegetatywnych drobnoustrojów. Trzeba jednak pamiętać, że odkażanie nie doprowadza do zabicia tzw. form przetrwalnikowych. Mimo to może to być bardzo skuteczna metoda, szczególnie jeżeli wybierzemy środki o silnym stężeniu. Czym zatem jest sterylizacja? To inaczej proces jałowienia doprowadzający do zniszczenia wszystkich żywych form drobnoustrojów. Naturalnie sterylizacji nie można dokonać samodzielnie w domu nie posiadając do tego celu uprawnień. Pozostaje nam zatem dezynfekcja.

Środki ochrony osobistej dla całej rodziny

Dbałość o higienę w czasach koronawirusa to podstawa. Na co dzień należy myć jak najczęściej ręce ciepłą wodą z mydłem. Trzeba stosować także dezynfekujące płyny do rąk. Warto posiadać je w domu, ale też korzystać z tych dostępnych w sklepach czy innych miejscach publicznych. Niezbędna jest także ochrona układu oddechowego oraz błon śluzowych. To przez te miejsca wirus dostaje się do naszego organizmu. To właśnie dlatego zasadność noszenia maseczek ochronnych jest słuszna. Nie warto ulegać coraz powszechniejszym opiniom, że te nie chronią przed wirusem.

Jakie środki dezynfekujące wybrać?

Kupując środki odkażające należy wybierać te posiadające przynajmniej 70 procent etanolu. Alternatywnie można zastosować 70 procent izopropanolu. Nakładając tego typu specyfiki na dłonie, najlepiej pozwolić im swobodnie odparować, wówczas działanie będzie jeszcze bardziej efektywne. Przed pierwszym zastosowaniem należy dokładnie przeczytać instrukcję umieszczoną na opakowaniu. Warto kupować produkty w sprawdzonych, certyfikowanych miejscach, jak np. XXX (nazwa sklepu www).

Codzienne higiena i stosowanie odpowiednich środków odkażających to w dobie pandemii konieczność. Nie zapominajmy jednak zadbać także o skórę dłoni, która w okresie stosowania tego rodzaju preparatów jest narażona na podrażnienia. Tutaj sprawdzą się dobre kremy nawilżające i natłuszczające.