Jakie mleko modyfikowane dla dzieci?

Choć karmienie piersią zalecane jest przynajmniej przez pierwsze pół roku życia dziecka, to nie zawsze jest ono możliwe. Opiekunowie nie muszą się jednak obawiać: dzięki wybraniu odpowiedniego mleka modyfikowanego wysokiej jakości i przebadanego pod kątem bezpieczeństwa, można mieć pewność, że maluch będzie rósł prawidłowo. Jak jednak znaleźć taki produkt i czym powinien się on charakteryzować?

Mleko modyfikowane zbliżone do pokarmu matki

Pokarm kobiety to oczywiście idealna odpowiedź na potrzeby malucha. Obecnie produkowane mleka modyfikowane są jednak naprawdę bliskie pod względem składów do mleka matki. Przykładem jest Enfamil Premium MFGM 1, czyli produkt zawierający składnik MFGM, występujący w naturalnym pokarmie. Według badań ma on wspierać odporność, a także korzystnie wpływać na rozwój układu nerwowego dziecka. Udowodniono też, że MFGM zmniejsza ryzyko wystąpienia ostrego zapalenia ucha środkowego w przypadku niemowląt.

Oczywiście trzeba mieć świadomość, że nie wszystkie produkty dostępne na rynku zawierają ten składnik. Dlatego też zadaniem opiekunów jest bardzo uważne czytanie składu produktów i szukanie mleka modyfikowanego, które będzie tak bliskie pokarmowi matki.

Produkt dopasowany do wieku

Bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze jest również wiek dziecka. Producenci oferują więc mleka modyfikowane z oznaczeniami od 1 do 4, dedykowane kolejno do 6. miesiąca życia, po 6. miesiącu życia, po 10. miesiącu życia, a także po ukończeniu 2 lat. Wynika to z tego, że potrzeby dzieci znacząco się od siebie różnią, dlatego też takie produkty muszą być odpowiednio dostosowane do tych wymagań. Przykładem są mleka modyfikowane dla dzieci 2+, które nierzadko mają różnego rodzaju smaki tak, aby odpowiadały maluchom w tym okresie.

Dla dzieci posiadających szczególne potrzeby żywieniowe

Maluchy nierzadko mają też problemy z działaniem układu trawiennego, jednak także i w tej sytuacji opiekunowie nie są pozostawieni sami sobie. W przypadku łagodnych zaburzeń trawienia można sięgnąć po produkt z częściowo hydrolizowanymi białkami mleka krowiego co oznacza, że są one łatwiejsze do strawienia. Przykładem takiego produktu jest Enfamil Premium Comfort, który może być stosowany już od urodzenia oraz jako uzupełnienie diety po 6. miesiącu życia.

Natomiast w przypadku cięższych alergii można sięgnąć po mleko modyfikowane z symbolem HA, czyli hipoalergiczne. Niektórzy producenci oferują też produkty dedykowane dla dzieci z tendencją do ulewania się, a nawet z chorobami układu trawiennego i pogorszonym wchłanianiem składników odżywczych. Tego typu preparaty powinny być jednak stosowane tylko i wyłącznie po konsultacji lekarskiej, jeśli rzeczywiście istnieją ku temu wskazania medyczne.

Jakie mleko modyfikowane dla dzieci wybrać? Przede wszystkim takie, które będzie odpowiadało na potrzeby malucha wynikające z jego wieku, a także z ewentualnych wskazań zdrowotnych. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto jednak skonsultować się z lekarzem – najlepiej pediatrą – aby znaleźć produkt idealny.