Jak zmęczenie i stres wpływają na życie seksualne?

Stres i zmęczenie w bezpośredni sposób wpływają na jakość życia seksualnego. W wielu przypadkach mogą przyczynić się do znaczącego obniżenia libido, a nawet doprowadzić do całkowitej utraty ochoty na seks. Negatywny wpływ stresu i zmęczenia na aktywność seksualną może mieć charakter przejściowy lub przewlekły. W tym pierwszym przypadku sytuacja ta najczęściej mija po uporaniu się z życiowymi trudnościami, natomiast w drugim staje się problemem samym w sobie. Niezależnie od przyczyn, zawsze warto zasięgnąć fachowej pomocy.

Stres i zmęczenie u kobiet i mężczyzn

Jeżeli stan stresu i zmęczenia jest długotrwały, główną potrzebą organizmu jest poczucie bezpieczeństwa. Zainteresowanie seksem znacząco wówczas maleje, co jest całkowicie naturalnym objawem. Stres może być jednak nagły i niespodziewany. Aktywność seksualna również odsuwana jest wówczas na dalszy tor, ze względu na konieczność zajęcia się innymi sprawami. Niechęć do zbliżenia fizycznego może się pojawić zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W związku partnerskim taka sytuacja jest szczególnie trudna, ponieważ może zmniejszyć poczucie atrakcyjności i wartości drugiej osoby. Stres i zmęczenie powodują u mężczyzn przede wszystkim zaburzenia erekcji, natomiast u kobiet problemy z osiągnięciem orgazmu. W obu przypadkach występują też inne objawy, np. przedwczesny wytrysk u panów czy bolesność i suchość pochwy spowodowana skurczami mięśni u pań.

Stres i zmęczenie a hormony

Bezpośrednią przyczyną obniżenia libido na skutek stresu i zmęczenia są z reguły zaburzenia hormonalne. Hormon prolaktyny wydzielany jest przez przysadkę mózgową, a jego poziom rośnie po osiągnięciu orgazmu. Mózg otrzymuje wówczas sygnał o zaspokojeniu potrzeb seksualnych, co tymczasowo hamuje popęd. Poziom prolaktyny wzrasta jednak również w stanach niepokoju. Wynika to z wzajemnej zależności z kortyzolem, czyli hormonem stresu. Przy podwyższonym poziomie prolaktyny, organizm cały czas otrzymuje sygnał o zaspokojeniu i w rezultacie libido maleje. Stan ten określa się mianem hiperprolaktynemii, która u większości mężczyzn prowadzi do występowania zaburzeń seksualnych. Przyczyny problemu mogą mieć inne podłoże, jednak nie wyklucza to udziału prolaktyny.

Stres i zmęczenie a obawa przed seksem

Stan stresu i zmęczenia może być bezpośrednio powiązany także z samym seksem, a konkretnie obawą przed nim. Nieprzyjemne doświadczenia z przeszłości sprawiają bowiem, że organizm reaguje strachem na sytuacje związane ze zbliżeniem. W takiej sytuacji wskazana jest fachowa pomoc psychologa, a także zapewnienie wsparcia ze stron partnera lub partnerki. Obawa przed współżyciem bardzo często występuje u mężczyzn, którzy zmagają się z kompleksem małego członka. U wielu panów pojawiają się też problemy z erekcją czy przedwczesną ejakulacją, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia samooceny. Aby uniknąć związanego z tym stresu, warto zastosować różne naturalne preparaty. Jako przykład posłużyć może Erogen X, czyli żel o działaniu miejscowym. Jego skład zawiera m.in. sorbitol, glicerynę i mleczan mentylu. Opinie o Erogen X potwierdzają, że poprawia on jakość życia seksualnego.

Stres a wzmożony popęd płciowy

W niektórych sytuacjach nagły lub przewlekły stres może wzmagać popęd płciowy. Aktywność seksualna jest dla wielu osób najlepszym sposobem na rozładowanie napięcia, wyzbycie się negatywnych emocji oraz uspokojenie. Działanie to może przynosić krótkotrwały efekt, jednak często okazuje się on złudny. Po chwilowym odczuciu ulgi, szybko wraca świadomość realnych problemów, przez co aktywność seksualna przestaje być skutecznym antidotum. Dla osób przewlekle zestresowanych szczególnie niebezpieczne mogą być nieprzemyślane kontakty seksualne. Popęd skierowany do przypadkowych osób zwiększa bowiem ryzyko zarażenia się różnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, a także doprowadzenia do niechcianej ciąży. Nie bez znaczenia pozostaje negatywny wpływ na psychikę. W przypadku problemów ze stresem oraz ukierunkowaniem popędu seksualnego, warto skorzystać z pomocy specjalisty.