Jak walczyć z letnim bólem gardła?

Upalne lato w pełnej okazałości: gorące dni, ciepłe noce, częste przebywanie na zewnątrz, piękno otaczającej nas przyrody. Wydawać by się mogło, że to pełnia szczęścia, jednak w praktyce nierzadko zdarza się, że… latem dopada nas ból gardła. Z czego on wynika i jak radzić sobie z taką letnią dolegliwością?

Dlaczego latem boli gardło?

Wydawać by się mogło, że wszelkiego rodzaju infekcje, objawiające się między innymi właśnie bólem gardła, występują tylko i wyłącznie w okresie jesienno-zimowym. Choć rzeczywiście, większość tego rodzaju chorób przydarza nam się gdy temperatura za oknem jest dużo niższa niż w lipcu czy sierpniu, to również w okresie letnim można zachorować.

Wśród czynników, które mogą latem wywołać nieprzyjemny ból gardła, z pewnością należy wskazać… lody. Wiele osób zapewne nie raz i nie dwa słyszało o tym, by lody jeść tylko latem, bo w innych częściach roku jest na nie „za zimno”. Tymczasem – choć nie chcemy zniechęcać do spożywania lodów w wakacje – jest zupełnie odwrotnie! Nie chodzi oczywiście o to, by nagle zacząć spacerować z lodem w wafelku w grudniu, jednak to właśnie różnica temperatur: powietrza i tego zamrożonego przysmaku sprawia, że latem niekiedy cierpimy na ból gardła.

Dodatkowo nie można zapominać również o chłodnych napojach i klimatyzacji, którymi ratujemy się w wyjątkowo ciepłe dni. Te czynniki, wbrew pozorom, działają podobnie jak niskie temperatury w okresie jesienno-zimowym: duże różnice temperatur pomiędzy otoczeniem a naszym ciałem sprawiają, że szansa na zachorowanie jest po prostu większa.

Jak zapobiegać letnim bólom gardła?

Nim opowiemy o tym, jak można leczyć ból gardła latem, wspomnimy o jeszcze istotniejszej kwestii, a mianowicie – zapobieganiu. Uspokajamy: nie chodzi o to, by latem porzucić jedzenie lodów czy chłodne napoje – wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, które pomogą w uniknięciu nieprzyjemnych dolegliwości ze strony gardła.

Przede wszystkim, postarajmy się unikać gwałtownych zmian temperatur, o których wspominaliśmy powyżej. Lody lepiej zjeść w zacienionym miejscu lub w chłodnym domu, a lodowaty napój gazowany z kostkami lodu – zamienić na delikatnie schłodzoną wodę z dodatkiem cytryny i mięty. Ten ostatni składnik wykazuje działanie chłodzące, dzięki czemu pomoże w radzeniu sobie z letnimi, wysokimi temperaturami.

Dodatkowo, należy rozsądnie korzystać z klimatyzacji. Ustawianie bardzo niskich temperatur, gdy na zewnątrz panuje upał sprawia, że urządzenie pracuje intensywnie, wciąż owiewając wnętrze zimnym powietrzem. Ponadto, gdy planujemy wyjście z domu – warto na jakiś czas przed tym zmniejszyć działanie klimatyzacji lub – jeśli to możliwe – wyłączyć ją zupełnie. W ten sposób możemy nieco zredukować szok, jaki przeżyje organizm przy nagłej zmianie temperatury.

Naturalne sposoby na ból gardła latem

Jedną z najważniejszych metod w radzeniu sobie z bólem gardła w okresie letnim jest jego odpowiednie nawilżanie. W tym czasie zdecydowanie łatwiej jest o odwodnienie, a co za tym idzie, także większe przesuszenie śluzówki gardła. Dlatego też należy pamiętać o regularnym spożywaniu nawadniających napojów: wody, herbat owocowych bądź ziołowych czy też napojów izotonicznych. Należy pamiętać, by wszystkie przyjmowane płyny charakteryzowały się temperaturą pokojową: ani zbyt ciepłe, ani za zimne napoje nie są korzystne przy bólu gardła.

Dodatkowo niezastąpionym środkiem na ból gardła latem jest także… znany i ceniony rosół z kury, który pomoże nawilżyć śluzówkę i powlec ją warstwą ochronną. Osoby, które nie przepadają za tą zupą, mogą także przyjmować łyżkę oliwy z oliwek dziennie – przyniesie ona podobny efekt, zapewniając przy tym wiele innych korzyści zdrowotnych dla organizmu.

Jakie zioła mogą okazać się pomocne w radzeniu sobie z bólem gardła w okresie letnim?

Jedną z często wykorzystywanych, domowych metod radzenia sobie z bólem gardła jest również płukanie go za pomocą ziołowych naparów. W tym celu sprawdzić się może np. rumianek czy szałwia, a także mięta. Każdy z tych naparów można również pić, pamiętając o tym by uprzednio schłodzić je do odpowiedniej temperatury. W ten sposób możemy zapewnić sobie działanie naparu zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Jeżeli nie odpowiada nam smak konkretnego naparu ziołowego, możemy spróbować wzbogacić go o odrobinę miodu.

Jak widać, ból gardła latem nie musi wcale doskwierać nam przez długi czas, psując zabawę w najcieplejszej części roku. Wystarczy pamiętać o naszych wskazówkach, by móc cieszyć się pięknem letniej pogody!