Jak przygotować organizm do ciąży?

Ciąża to wielkie wyzwanie dla organizmu kobiety. Osoby starające się o dziecko powinny szczególnie zadbać o swoje zdrowie i kondycję organizmu, by zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki rozwoju dziecku oraz możliwie łagodny przebieg ciąży. Jak zadbać o siebie przed ciążą?

 

 

Nie istnieje jedna, uniwersalna instrukcja, jak powinno się przygotowywać do ciąży. Niektóre kwestie dotyczące diety i trybu życia wydają się jednak oczywiste. Jednym z najistotniejszych aspektów, o które należy zadbać, planując ciążę, jest zdrowa dieta i rezygnacja z nałogów. Porzucenie nawyków negatywnie wpływających na zdrowie – wszystkich, nie tylko przyszłych mam – niezaprzeczalnie wpływa na dobre samopoczucie i poprawę kondycji już po krótkim czasie. Mowa o takich nałogach, jak palenie papierosów i nadużywanie alkoholu oraz stosowanie innych substancji uzależniających, a także niektórych leków. Ograniczenie spożywania kofeiny oraz napojów energetycznych jest również wskazane podczas planowania ciąży i w jej pierwszych tygodniach. Zmiana diety ma na celu dostarczanie organizmowi składników odżywczych, witamin i minerałów wspierających zdrowie zarówno kobiety, jak i niebawem rozwijającego się dziecka.

Jod odpowiada za regulację pracy tarczycy, wpływającej na równowagę hormonalną przyszłej mamy i dziecka, witamina D wspiera rozwój kości, a kwasy DHA niezbędne są dla prawidłowego rozwoju mózgu i narządu wzroku dziecka, zapobiegają także przedwczesnemu porodowi.

Zdrowa dieta a planowanie ciąży

 

Pełnowartościowe, świeże produkty z pełnego ziarna zbóż, ryby i owoce morza bogate w jod, orzechy i oliwa z oliwek pełne kwasów omega-3, w tym DHA, chude mięso i jajka będące źródłem witamin z grupy B oraz witaminy D wspomogą organizm i poprawią jego kondycję. Świeże warzywa i owoce dostarczą pozostałych witamin. Warto wprowadzić je do codziennej diety – zwłaszcza pomarańcze, banany, brokuły i szparagi, czyli te bogate w potas i foliany niezbędne dla zdrowego rozwoju płodu.

 

Składniki odżywcze dostarczane poprzez pożywienie nie mają jednak szansy w stu procentach wchłonąć się i zasilać organizmu. Z tego powodu już na etapie planowania dziecka należy wspierać organizm dzięki odpowiedniej suplementacji. Jak wybrać odpowiedni suplement dla kobiety starającej się o dziecko?

 

Suplementy diety – wsparcie dla przyszłej mamy

 

Suplementy dla planujących ciążę powinny zawierać rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników składniki niezbędne kobietom w ciąży, takie jak kwas foliowy, jod, witaminę D i kwasy DHA. Kwas foliowy, suplementowany w ilości minimum 0,4 mg dziennie, niezbędny jest dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu, zapobiega też pojawieniu się komplikacji ciąży. Jod odpowiada za regulację pracy tarczycy, wpływającej na równowagę hormonalną przyszłej mamy i dziecka, witamina D wspiera rozwój kości, a kwasy DHA niezbędne są dla prawidłowego rozwoju mózgu i narządu wzroku dziecka, zapobiegają także przedwczesnemu porodowi. Dodatek witamin, między innymi B6 i B12, oraz choliny, pomaga utrzymać prawidłowy metabolizm homocysteiny, której odpowiednia ilość ma wpływ na prawidłowy przebieg ciąży.. Kondycja fizyczna ma wpływ na stan psychiczny kobiety planującej ciążę, pomoże także lepiej znosić wahania nastrojów spowodowane burzą hormonów we wczesnej ciąży. Odpowiednia ilość składników niezbędnych organizmowi kobiety planującej ciążę dostarczana dzięki suplementom zapewni dobre samopoczucie przyszłej mamie, co może mieć także pozytywny wpływ na płodność.

 

Kondycję organizmu kobiety planującej ciążę z pewnością poprawi również regularna aktywność fizyczna, oczywiście później dostosowywana do jej możliwości w kolejnych tygodniach rozwoju płodu. Suplementy dla planujących ciążę często stosować można również na jej początku – w późniejszych etapach zmieniając je na takie, które dostarczą składników potrzebnych w późniejszych etapach ciąży i po jej zakończeniu, by wspomagać organizm podczas laktacji i w okresie połogu.