Jak przebiega rehabilitacja kręgosłupa?

W chirurgii kręgosłupa poza klasycznymi, otwartymi metodami operacyjnymi powszechnie stosuje się  obecnie nowoczesne, małoinwazyjne techniki chirurgiczne. Dzięki stosowaniu metod małoinwazyjnych, w wielu przypadkach możliwy jest powrót do aktywności nawet na następny dzień po zabiegu. Niski stopień inwazyjności wiąże się ze ściśle określonym leczeniem pooperacyjnym. Po każdym zabiegu w obrębie kręgosłupa rehabilitacja lecznicza jest nierozłączną częścią procesu zdrowienia. Odpowiednio dobrana rehabilitacja pozwala w krótkim czasie zniwelować dysfunkcje, powrócić do sprawności fizycznej oraz znacząco zapobiega nawrotom dolegliwości. Rehabilitacja jest kontynuacją procesu leczenia, więc jest niezbędna po każdym nawet małoinwazyjnym zabiegu. Celem każdego zabiegu jest możliwie najpełniejsze i najszybsze przywrócenie sprawności organizmu. Realizację tego celu umożliwia rehabilitacja stanowiąca integralną część procesu terapeutycznego.

 

Metody rehabilitacji kręgosłupa

Rehabilitacja kręgosłupa jest wskazana dla osób cierpiących na choroby zwyrodnieniowe, reumatoidalne, rwę kulszową, z wadami postawy oraz po operacjach i przebytych urazach. Wiodące Centra Leczenia Chorób Kręgosłupa jak na przykład Carolina Medical Center prowadzą rehabilitację zachowawczą, pourazową i pooperacyjną. W procesie przywracania sprawności i zapobiegania nawrotom dolegliwości wyspecjalizowany zespół fizjoterapeutów wykorzystuje kilka sprawdzonych metod terapeutycznych. W terapii manualnej wspomagającej kręgosłup, wykorzystuje się masaż, techniki ucisku i różne chwyty indywidualne dla każdego pacjenta, poprawiające ruchomość i niwelujące ból. W kinezyterapii, czyli w leczeniu ruchem dobierany jest dostosowany do pacjenta zespół ćwiczeń, zwiększających siłę mięśniową, poprawiających elastyczność i zmniejszających dolegliwości bólowe kręgosłupa. W zabiegach fizykoterapii wykorzystuje się zjawiska fizyczne jak niskonapięciowe prądy, magnetyzm, światło i niskie temperatury do leczenia zmian zwyrodnieniowych i dolegliwości bólowych. W metodzie igłoterapii suchej wbicie sterylnej igły w zlokalizowane na ciele pacjenta napięte pasma skutkuje zmniejszeniem napięcia, rozluźnieniem a w rezultacie zmniejszeniem bólu.

 

Gdzie i jak rehabilitować kręgosłup?

Rehabilitacja kręgosłupa zależnie od rodzaju schorzenia i indywidualnych potrzeb pacjenta może być prowadzona w formie zajęć w małych grupach, pojedynczych cyklicznych zabiegów lub w trakcie pobytów rehabilitacyjnych, jeśli leczenie wymaga codziennej intensywnej rehabilitacji. Stacjonarny pobyt rehabilitacyjny jest zalecany pacjentom po zabiegach chirurgii kręgosłupa, osobom, które potrzebują codziennej intensywnej rehabilitacji, mało aktywnym a narażonym na przeciążenia oraz dynamicznym chcącym jak najszybciej powrócić aktywności. Zajęcia w trakcie pobytu rehabilitacyjnego odbywają się systematycznie, na salach wyposażonych w nowoczesny sprzęt terapeutyczny, a postęp terapii jest na bieżąco monitorowany. Całodobowa opieka zespołu fizykoterapeutów, lekarzy i pielęgniarek pozwala na maksymalne skrócenie okresu rekonwalescencji. Zobacz ofertę Carolina Medical Center – Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa –