Jak poprawnie wykonać inhalację u dorosłego?

Inhalacja jest prostym zabiegiem, w którego czasie możliwe jest dostarczenie leku bezpośrednio do dróg oddechowych. Dzięki temu osiąga się szybszy efekt terapeutyczny. Ponadto wystarczy niewielka dawka preparatu. Zobacz, jak poprawnie wykonać inhalację u dorosłego.

Co jest potrzebne do wykonania inhalacji w domu?

Do wykonania inhalacji w domu potrzebne są:

  • inhalator (nebulizator),
  • maseczka lub ustnik,
  • lek lub inny preparat do inhalacji.

Inhalacje wykonuje się w celu podania leku. Ma to miejsce przy ostrych lub przewlekłych chorobach dróg oddechowych. Nie zawsze jednak musi być to środek zlecony przez lekarza. Inhalacje można wykonać także przy użyciu soli fizjologicznej, która jest dostępna bez recepty. Służy ona do nawilżenia błon śluzowych górnych dróg oddechowych.

Jakie są rodzaje inhalatorów dla dorosłych?

Na rynku dostępne są inhalatory dla dorosłych i dla dzieci. Są również takie urządzenia, które mogą być stosowane przez całą rodzinę – wystarczy zaopatrzyć się w maseczki i ustniki dopasowane do wieku domowników. Wyróżnia się:

  • inhalatory pneumatyczno-tłokowe – są wyposażone w kompresor wtłaczający sprężone powietrze, które następnie miesza się z lekiem i tworzy aerozol;
  • inhalatory membranowe – są one wyposażone w membranę z otworami, która bardzo szybko drga, w efekcie lek przelewa się przez nią, a jego cząsteczki zostają rozbite, wytwarzając mgiełkę;
  • inhalatory ultradźwiękowe – lek jest zamieniany w mgiełkę przez wibracje specjalnej płyty, która dodatkowo się nagrzewa.

Inhalatory dla dorosłych i dzieci powinny znajdować się w każdej apteczce. Raz zakupiony sprzęt może posłużyć przez wiele lat. Jest on nieoceniony przy chorobach dróg oddechowych.

Jak wykonać inhalację w domu?

Wykonanie inhalacji w domu jest bardzo proste. Najważniejszą zasadą jest to, że powinna ona odbywać się w pozycji siedzącej. Jej czas nie może być krótszy niż 10–15 minut.

Na początek należy podłączyć do inhalatora swój ustnik lub maseczkę. Następnie umieścić w specjalnym zbiorniku odpowiednią ilość leku – niekiedy zalecane jest dodanie kilku mililitrów soli fizjologicznej. Kolejnym krokiem jest włączenie nebulizatora.

W czasie inhalacji należy wykonywać głębokie i spokojne wdechy. Powietrze trzeba wdychać ustami. Nie zaleca się w tym czasie rozmawiania i śmiania. Zabieg kończy się, gdy mgiełka przestanie być wytwarzana. Wówczas trzeba wyłączyć urządzenie, umyć niektóre jego elementy (zbiornik na lek i maseczkę). Zalecane jest także przepłukanie ust – zwłaszcza gdy stosowany był lek sterydowy.