Jak działają sterdy – i ich skutki uboczne

Wiele osób w celu szybkiego i jak najmniej szkodliwego uzyskania efektów mocnych i dużych mięśni oraz aby zrzucić dodatkowe kilogramy stosuje różnego rodzaju reżimy dietetyczne oraz często idzie to w parze z uprawianiem dużej ilości sportu i ćwiczeń na siłowni. Niekiedy jednak połączenie tych dwóch czynności może się okazać niewystarczające przez co konieczne jest zastosowanie środków wspomagających przyspieszenie procesu palenia zbędnych kalorii oraz zwiększenia wydolności krążeniowo-oddechowej i masy mięśniowej. W tym celu powstały sterydy, które stanowią trzeci i zwykle niezbędny czynnik przyspieszający chęć uzyskania upragnionych efektów.

Czym są sterydy anaboliczne?

Sterydy anaboliczne inaczej zwane anabolikami to grupa substancji pochodnych testosterony oraz 19-nortestosteronu (dwóch hormonów obecnych w gospodarce hormonalnej mężczyzn). Mogą one być pochodzenia naturalnego jak i syntetycznego (stworzonego przez człowieka na bazie naturalnych i sztucznych składników). Posiadają one bardzo zintensyfikowane działanie anaboliczne tj. takie, które ma znaczący wpływ na przyspieszenia dzielenia się komórek tworzących mięśnie u człowieka.

Przykładem naturalnego anaboliku mogą być męski hormon testosteron lub też hormon wzrostu. Oba te hormony wytwarzane są w sposób naturalny w organizmie człowieka, i biorą udział w wielu ważnych procesach zachodzących wewnątrz organizmu. Co ciekawe, wpływają one na budowę oraz powiększanie się kości a także na odpowiednią pracę układu kostnego oraz układu naczyniowo-sercowego (wspomagają prawidłową pracę serca, oraz redukują m.in poziom złego cholesterolu we krwi). 

Z kolei do sztucznych – wytworzonych przez człowieka – przykładów sterydów anabolicznych można zaliczyć m.in:

 • oxandrolon;

 • bordenol.

Ich działanie polega na dostarczeniu  z zewnątrz w postaci doustnej lub dożylnej substancji czynnej, która wpływa na wzrost masy mięśniowej oraz redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej. 

W jaki sposób działają sterydy anaboliczne?

Istnieje kilka zastosowań sterydów anabolicznych. Zaliczają się do nich:

 1. Przyspieszenie procesu spalania tkanki tłuszczowej – jednym z podstawowych zadań anabolików zarówno naturalnych jak i sztucznych jest przyspieszenie procesu spalania tkanki tłuszczowej. Poprzez zawarte substancje w danym sterydzie i w połączeniu z intensywnymi ćwiczeniami oraz dobrze zbilansowaną dietą można szybko uzyskać wymarzony efekt i powiększyć masę mięśniową do oczekiwanych rozmiarów;

 2. Przyspieszenie procesu zwiększania masy mięśniowej – drugim podstawowym zadaniem działania sterydów anabolicznych jest zwiększenie masy mięśniowej. Poprzez dostarczenie sterydu do organizmu przy wykonywanych ćwiczeniach jak i po samym treningu komórki mięśniowe szybciej się dzielą a organizm szybciej się regeneruje, dzięki czemu nie potrzeba długiego okresu czasu aby ponowić trening;

 3. Wspieranie pracy układu krążenia oraz układu kostnego – niektóre anaboliki wspierają również poprawne działanie serca oraz innych narządów będąc jednocześnie nietoksycznymi produktami, które nie mają wpływu na ogólną prace organizmu.

Wymienione powyżej zastosowania sterydów anabolicznych mają pozytywny wydźwięk, i stanowią ogromne wsparcie dla osoby, która chcę zmienić swoją sylwetkę. Niestety zbyt długie i nieodpowiednie stosowanie anabolików może doprowadzić do działań niepożądanych takich jak obniżenie się barwy głosu u kobiet, pojawienie się nadmiernego owłosienia czy też wpływ na pracę np. wątroby czy trzustki co jest niepożądane zwłaszcza u kobiet. Do pozytywnych funkcji sterydów można jeszcze zaliczyć przyspieszenie produkcji krwinek czerwonych i ich zwiększona obecność w organizmie po dłuższym stosowaniu.

Jakie są rodzaje sterydów anabolicznych?

Istnieje kilka postaci sterydów anabolicznych jakie można kupić na polskim rynku. Ich postać jest uzależniona od takich czynników jak struktura preparatu, czas oraz sposób ich działania w organizmie oraz konsystencją substancji. To sprawia, iż sterydy anaboliczne dzielą się na:

 • przyjmowane w formie doustnej;

 • przyjmowane w formie dożylnej – w postaci bezpośrednich zastrzyków domięśniowych.

Sterydy przyjmowane w formie doustnej stanowią bardziej popularną i rozpowszechnioną formą sterydów anabolicznych. Zażywa się je poprzez połknięcie gdzie następnie trafiają do żołądka, zostają rozpuszczone skąd następnie trafiają. Ich główną zaletą jest to, że są łatwe w aplikowaniu oraz przestępne cenowo. Z kolei ich główną wadą jest fakt, iż zanim substancja zacznie pomagać najpierw trafia do układu trawiennego, i aby zostać strawiona musi przejść przez wątrobę co może doprowadzić do jej uszkodzeń. W związku z tym aby uchronić układ trawienny przed niechcianymi uszkodzeniami dodawane są do nich substancje pomocnicze, których jedynym zadaniem jest ochrona wątroby i innych organów układu trawiennego. Średni czas ich działania mieści się w przedziale 4-6 godzin.

Drugą metodą zażywania sterydów anabolicznych jest ich domięśniowe lub dożylnie wstrzyknięcie sterydu bazowanego na oleju lub wodzie. Należy zauważyć, iż substancja olejowa ma znacznie gęstszą konsystencję, dlatego też w tym wypadku należy użyć grubszych igieł aby preparat mógł trafić do organizmu. Średni okres półtrwania tj. działania w organizmie tego typu sterydu trwa dwa dni. Sterydy o podłożu wodnym podawane są za to poprzez mniejsze i znacznie bardziej wygodne w użyciu igły. Jest to sposób znacznie droższy od klasycznego aplikowania doustnego, jednak substancja czynna omija układ trawienny i natychmiast trafia do krwioobiegu skąd może bez problemu rozpocząć działania wspierające budowę masy mięśniowej.

Jakie są skutki uboczne zażywania sterydów anabolicznych?

Pomimo szeregu zalet jakie niesie ze sobą stosowanie sterydów anabolicznych, istnieje wiele zagrożeń oraz niepewności, które sprawiają, iż mogą one mieć negatywne skutki uboczne. Dotyczą one zarówno mężczyzn jak i kobiet. Można do nich zaliczyć:

 • Istotne zachwianie równowagi hormonalnej w organizmie – z racji tego, iż sterydy składają się w głównej mierze z hormonów ich wprowadzenie do organizmu jest równoznaczne z zaburzeniami aktualnie obecnych hormonów w organizmie. Jest to widoczne zwłaszcza u kobiet, gdyż większa ilość męskiego hormonu np. testosteronu sprawia zmiany płciowe u kobiet takie jak obniżenie się barwy głosu lub wzrost owłosienia;

 • Zachwianie się poziomu libido – podczas długiego i intensywnego zażywania sterydów anabolicznych u mężczyzn zwykle zauważalny jest spadek popędu seksualnego spadek libido, trądzik oraz nagminne wypadanie włosów;

 • Doprowadzenie do niepłodności – zażywanie niektórych sterydów anabolicznych może również grozić impotencją oraz doprowadzić w efekcie do niepłodności (narażone są na to głównie kobiety);

 • Problemy z układem trawiennym – tyczy się to zwłaszcza sterydów przyjmowanych doustnie – zanim trafią one do krwioobiegu muszą zostać strawione co grozi uszkodzeniem takich narządów jak wątroba, trzustka, czy też nerki.

 • Zmiany w osobowości osób zażywających anaboliki – u części badanych osób zauważono również, że po zażywaniu sterydów anabolicznych stają się one bardziej agresywne, podatne na stres a w niektórych skrajnych przypadkach może to doprowadzić do załamania nerwowego lub depresji;

 • Wzrost ryzyka zawału serca;

 • Łysienie – widoczne zwłaszcza u kobiet;

 • Kurczenie się jąder u mężczyzn;

 • Ginekomastia – powiększanie się piersi w sposób nienaturalny.

Sterydy anaboliczne pomimo faktu, iż wspomagają proces budowy masy mięśniowej oraz redukcję tkanki tłuszczowej niosą ze sobą wiele zagrożeń dla zdrowia. Należy zatem przed zastosowaniem każdego rodzaju anaboliku skonsultować się z lekarzem specjalistą. Lekarz po przeprowadzeniu odpowiednich badań będzie w stanie stwierdzić, czy dany preparat jest dobry i nie zagrozi przesadnie naszemu zdrowiu oraz życiu.

Przeciwwskazania dla niektórych grup osób przed zażywaniem sterydów anabolicznych

Należy również nadmienić, iż dla niektórych grup osób zażywanie sterydów anabolicznych jest całkowicie niewskazane, a nieprzestrzeganie tego zakazu może owocować jeszcze poważniejszymi problemami zdrowotnymi dla człowieka. Do takich grup osób możemy zaliczyć:

 • Młodzież w okresie dojrzewania – dotyczy to zarówno chłopców jak i dziewczyny – nie jest dla nich wskazane zażywanie sterydów anabolicznych gdyż może to tylko spotęgować trądzik młodzieńczy i w konsekwencji przyczynić się do jeszcze poważniejszych chorób;

 • Kobiety w ciąży – niektóre substancje zawarte w sterydach anabolicznych mogą być groźne dla kobiet oraz nienarodzonego dziecka stąd też odradza się im stosowanie anabolików;

 • Osoby starsze – w szczególności osobom, które cierpią na nadciśnienie lub mają podwyższone ryzyko zawału serca (sterydy anaboliczne mogą jedynie potęgować to zagrożenie). Nie są one również polecane dla osób, które już wcześniej przeszły np. zawał bądź wylew.

Dla pozostałych osób niezależnie od płci i wieku sterydy anaboliczne nie stanowią zagrożenia, które może być szkodliwe w skutkach. Należy jednak udać się do lekarza w celu skonsultowania czy aby na pewno zażywanie danego anaboliku przyniesie więcej korzyści aniżeli strat dla naszego zdrowia.

Sterydy anaboliczne a uzależnienie

Należy zdawać sobie sprawę również z tego, iż sterydy anaboliczne to substancje czynne, które wpływają na funkcjonowanie naszego mózgu i układu nerwowego. Po przebyciu cyklu sterydowego jeszcze przez kilka tygodni nie będzie zauważalna chęć ponownego zażywania anabolików. Jednak z badań wynika, iż po pewnym czasie organizm domaga się ponownej dawki danego anaboliku. Wykazuje się w ten sposób działanie uzależniające, które jeśli nie będzie kontynuowane może doprowadzić do stanów depresyjnych lub do innych niepożądanych zachowań. Wobec tego należy zachować szczególną ostrożność oraz czujność przy wyborze danego anaboliku – większość z nich ma działanie uzależniające dlatego konieczna może okazać się wizyta u lekarza, który stwierdzi jaki rodzaj i w jakiej ilości można bezpiecznie przyjmować dany steryd anaboliczny.

Podsumowując sterydy anaboliczne stanowią świetne uzupełnienie diety oraz ćwiczeń dla większości osób. Wspomagają one spalanie tkanki tłuszczowej, pobudzają mięśnie do wzrostu oraz przyczyniają się do poprawy pracy niektórych układów w ciele człowieka. Niestety jak każdy inny lek niosą ze sobą pewne skutki uboczne i zagrożenia dla życia i zdrowia, przez co nie są szczególnie przeznaczone dla niektórych grup osób jak osoby starsze, młodzież czy kobiety w ciąży. Należy również zachować szczególną ostrożność przy wyborze danego sterydu anabolicznego ze względu na to, iż mogą one wykazywać cechy uzależniające tak jak papierosy czy alkohol. Ich brak po pewnym czasie zaczyna być uciążliwy i aby ustanowić równowagę należy zażywać dodatkowe partie danego sterydu. Mimo to dla osób, które chcą uzyskać długotrwałe i w miarę szybko widoczne efekty może to być jedno z najlepszych rozwiązań. Nic jednak nie zastąpi odpowiednich ćwiczeń oraz dobrze zbilansowanej diety bogatej w takie substancje jak białko czy witaminy – dopiero połączenie sportu, diety oraz dodatkowo sterydów może dać zamierzone cele.