Jak działa inhalator kompresorowy?

Inhalator kompresorowy jest urządzeniem medycznym, które jest niezbędne do przeprowadzania leczniczych zabiegów inhalacyjnych. W dalszej części artykułu przekażemy podstawowe informacje na jego temat i wyjaśnimy najważniejsze zasady użytkowania. Zapraszamy do lektury.

Co to jest inhalator kompresorowy?

Inhalator kompresorowy jest urządzeniem przeznaczonym do inhalacji dróg oddechowych. Inaczej nazywany inhalatorem pneumatycznym lub tłokowym, jest używany wraz z lekami i solą fizjologiczną. Tego typu inhalatory są bardzo popularne ze względu na łatwość użycia i powszechną dostępność. Inhalatory kompresorowe mogą być prawdziwym wybawieniem dla osób z przewlekłym nieżytem nosa i gardła oraz innymi tego typu schorzeniami dróg oddechowych.

Inhalator kompresorowy – jakie leki?

Przed rozpoczęciem leczenia za pomocą leków i inhalatora kompresorowego, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista stwierdzi czy powinniśmy leczyć się za pomocą inhalacji, dobierze odpowiednie leki oraz wyjaśni jak często i jak długo powinniśmy wykonywać zabieg inhalacyjny. Absolutnie nie można rozpoczynać inhalacji bez konsultacji z lekarzem. Podczas wizyty specjalista poleci również odpowiednie urządzenie, które będzie się najlepiej sprawdzało w naszym przypadku, przykładowo inhalator kompresorowy Microlife NEB 200.

Inhalator kompresorowy – jak używać?

Najpierw należy przygotować lek do inhalacji i zaaplikować go do inhalatora kompresorowego według zaleceń lekarza. Inhalacja powinna być wykonywana najlepiej na siedząco, aby nie wylać płynu z inhalatora. Należy również upewnić się, że maska ściśle przylega do twarzy. Sam proces inhalacji polega na robieniu głębokich wdechów i wydechów przez usta lub nos. Zabieg trwa dosyć długo, zazwyczaj od kilkunastu minut do nawet pół godziny. Moment kiedy należy zakończyć inhalację, rozpoznajemy po tym, że mgiełka z lekiem wydobywająca się z inhalatora, zaczyna zanikać.

Inhalator kompresorowy – co stosować?

Jak już wspomnieliśmy, przed zakupem jakichkolwiek leków należy skonsultować się z lekarzem. Farmaceutyki do inhalatora kompresorowego powinny być bezdyskusyjnie dopasowane indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Oprócz leków do inhalacji można używać również soli fizjologicznej. Jednak i w tym przypadku, warto skonsultować się z lekarzem. Odpowiednie leki, sole fizjologiczne, inhalatory oraz akcesoria do nich można kupić w aptece internetowej.