Gliceryna – na włosy i skórę dla urody

Wystarczy sprawdzić skład popularnych kosmetyków, aby przekonać się, że glicerynę warto stosować do codziennej pielęgnacji skóry.

Jej cenne właściwości wykorzystują także farmaceuci. Co decyduje o tym, że jest tak wartościowa dla naszej urody i zdrowia?

 

Jak uzyskać glicerynę

Gliceryna jest oleistą, bezbarwną cieczą o słodkim smaku. Można ją uzyskać w wyniku zmydlania tłuszczów. To prosta reakcja, dzięki której otrzymamy glicerynę i sole kwasów tłuszczowych, czyli mydło. Glicerynę uzyskujemy także syntetycznie z polipropylenu.

Jest ona również produktem ubocznym procesu wytwarzania z olejów tłuszczowych (rzepakowego, sojowego, palmowego) estrów metylowych wyższych kwasów tłuszczowych (FAME). Estry te stosuje się je jako dodatki (biokomponenty) lub bezpośrednio jako paliwo (np. biodiesel B100) w silnikach wysokoprężnych.

Obecnie, zgodnie z normami unijnymi, biopaliwa muszą mieć zapewniony udział na rynku paliw. Dlatego też zapotrzebowanie na nie rośnie i dzięki temu w dużych ilościach dostępna jest również gliceryna.

 

Zastosowanie gliceryny w medycynie

Glicerynę w najwyższym stopniu oczyszczoną wykorzystują farmaceuci. Używają jej w syntezie nitrogliceryny, która ze względu na zdolność rozkurczania naczyń krwionośnych, jest stosowana w lekach dla osób z zaburzeniami krążenia. Dzięki higroskopijnym właściwościom gliceryna znajduje się też w składzie syropów.

Ma ona jednak przede wszystkim właściwości nawilżające i natłuszczające, dlatego używamy jej do produkcji maści, balsamów i innych preparatów. Przeciwdziałają one schorzeniom skóry, do których zaliczymy m.in. nadmierne pękanie i rogowacenie naskórka.

Gliceryna jest także dodawana do kropel do oczu,  stosowanych w przypadku ich pieczenia lub swędzenia. W aptece kupimy też czopki glicerynowe, które działają przeczyszczająco przez pobudzenie pracy jelit. Pomagają osobom cierpiącym na silne zaparcia.

 

Atuty gliceryny kosmetycznej

Gliceryna świetnie sprawdza się w produkcji kosmetyków. Jest nieodłącznym składnikiem wielu kremów, maści, odżywek do włosów, a nawet pomadek i pasty do zębów. Wykorzystuje się ją na tak dużą skalę, gdyż ma wysoką zdolność do wiązania się z wodą. Poza tym doskonale także jako substancja higroskopijna wchłania wilgoć.

Jednocześnie jest doskonałym rozpuszczalnikiem dla tłuszczów. Dzięki glicerynie kosmetyki posiadają odpowiednią konsystencję, nie zasychają, ani nie rolują się na skórze. Ich składniki lepiej też łączą się ze sobą. Preparaty kosmetyczne są więc trwalsze i skuteczniej działają. Cząsteczki gliceryny poza tym odznaczają się małymi rozmiarami i wnikają w głębokie warstwy naskórka.

Dzięki temu dostarczają w znakomity sposób potrzebnych substancji odżywczych do wnętrza skóry.

 

Odżywcze  działanie na skórę i włosy

Te wszystkie wymienione właściwości gliceryny sprawiają, że ma bardzo pozytywny wpływ na kondycję skóry. Przede wszystkim świetnie ją nawilża i regeneruje. Skóra jest bardziej elastyczna. Dlatego też gliceryna jest m.in. składnikiem kremów dla cery dojrzałej, używanych, sprawiającym, że staje się ona bardziej jędrna i gładka.

Sprawdza się także w kremach ochronnych, gdyż otula skórę grubym filtrem. Zapobiega odparowywaniu wody, dzięki temu cera nie jest przesuszona. Łagodzi także różne podrażnienia, np. spowodowane wiatrem i niskimi temperaturami. Gliceryna oddziałuje także pozytywnie na włosy. Warto ją stosować nie tylko w preparatach, które ją zawierają, ale także w czystej postaci.

Wystarczy rozprowadzić nawet kilka kropel na włosy, aby stały się przyjemne w dotyku, błyszczące i łatwe do rozczesania. Szampony i odżywki z gliceryną zapobiegają także wypadaniu włosów i wygładzają rozdwojone końcówki.

 

Za i przeciw glicerynie

Gliceryna jest polecana dla wszystkich rodzajów cery, a szczególnie dla suchej, dojrzałej i wrażliwej na podrażnienia. Jednak u nielicznych osób może wywołać reakcję alergiczną, która objawia się czerwoną wysypką.

Warto też sprawdzić, jakie jest jej stężenie w kosmetykach. Powinno wynosić od 5 do 15%. Jeśli przekracza 25%,  preparaty będą wysuszały i działały odkażająco. Stosowana jednak we właściwych proporcjach bardzo korzystnie poprawia stan naszej cery i włosów. Jest niedroga i bez problemu można ją dostać w aptekach.

Warto więc dodawać ją do codziennych kosmetyków, zwłaszcza do pielęgnacji włosów, aby były zdrowe i błyszczące. Natomiast kremy zawierające glicerynę sprawią, że skóra będzie gładka, jędrna, nawilżona i piękna.