Fizjoterapia sportowa

Sport to zdrowie i nie ma co do tego wątpliwości. Niestety jednak, ale dopóki uprawiany jest on w formie amatorskiej, o tyle w większości przypadków nie niesie za sobą absolutnie żadnych negatywnych konsekwencji. W przypadku jednak, gdy mówimy już o sporcie wśród profesjonalistów, osób zawodowo tym się zajmującym czy też ludzi, którzy trenują pod określone cele, wtedy skutki mogą być nieco bardziej poważne. Kontuzje, urazy, złamania i wiele innych przypadłości to obraz bardzo dobrze nam znany. W takich przypadkach fizjoterapia sportowa stanowi podstawę, by była ona częścią wliczoną regularnie w cały plan treningowy.

Skąd się biorą urazy i kontuzje?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, z jakim sportem się zmagamy. Wiadomo, iż jeden jest bardziej kontuzyjny, inny z kolei mniej. Jeden opiera się na dużym ryzyku, inny ma małe prawdopodobieństwo urazu. Z pewnością jednak główną przyczyną pojawienia się różnego rodzaju kontuzji są przeciążenia, nadmierny wysiłek, brak odpoczynku i regeneracji, niewłaściwie dobrane ćwiczenia, zbyt duża ich intensywność. Organizm lubi aktywność, ale jeśli trenuje pod zawody lub by osiągnąć konkretny cel, bardzo często działa poza swoją strefą komfortu. Wychodzi fizjoterapeuta Szczecindaleko ponad swoje siły i możliwości, stąd też nie radząc sobie, prowadzi do takich właśnie urazów, do bólu, przeciążeń i kontuzji. W żadnym wypadku jedna osoba nie może realizować planu treningowego drugiego sportowca. Każdy bowiem z nas jest inny, ma inne predyspozycje, inne możliwości. To powoduje, że zawsze plan treningowy musi zostać dobrany w sposób profesjonalny i co ważne – dostosowany do potrzeb każdego sportowca oddzielnie.

Fizjoterapia sportowa: pacjent – fizjoterapeuta

W sporcie, w którym pojawiają się już plany treningowe, gdzie działa się na wysokich obrotach, gdzie robi się coś ponad swoje możliwości, gdzie przygotowujemy się pod zawody, trenujemy zawodowo lub traktujemy po prostu sport priorytetowo, z pewnością wizyty u fizjoterapeuty fizjoterapiaisport.pl powinny stanowić jeden z punktów realizacji swojego planu treningowego. Bardzo wielu zawodników, czy to biegaczy, triathlonistów czy siłaczy ma swoich fizjoterapeutów sportowych, którzy to czuwają zarówno nad dobrą kondycją zawodników, nad szybkim niwelowaniem stanów chorobowych, nad skuteczną rekonwalescencją i w razie urazu, nad szybkim powrotem do sportowego stylu życia. W wielu dyscyplinach sportowych, fizjoterapia sportowa jest po prostu obowiązkowa. Nie wybiera się jej jedynie w sytuacjach, gdy coś boli i doskwiera, ale również i na co dzień, by zyskać odprężenie, regenerację czy ulgę dla zapracowanych mięśni.

Walka o pierwsze miejsce, chęć bycia najlepszym, dążenie na szczyt. To wszystko można osiągnąć, idąc małymi krokami do góry, ale wymaga to ogromnej pracy, trudu i poświęcenia. O ile jeszcze jest zdrowie, ta walka jest systematyczna i satysfakcjonująca. Są chęci, a sportowiec w 100% realizuje swój plan treningowy i jest coraz bliżej tego, co sobie założył. Niestety, ale bardzo często na tej drodze na szczyt pojawiają się kontuzje, które powodują, że człowiek na tej górce staje, a często nawet zjeżdża w dół, by potem na nowo móc zacząć wspinaczkę na górę.

Najczęściej pojawiające się kontuzje

Konkretne dotyczą zazwyczaj określonych dyscyplin sportowych. Wiadomo, iż na zupełnie inne będzie narażony biegacz, na inne tenisista, a na jeszcze inne osoba trenująca na siłowni. W każdym sporcie inne części ciała ulegają przeciążeniom, inne też narażone są na urazy. Chcąc jednak wrzucić je do jednego worka, pewne części ciała są po prostu bardziej narażone na kontuzje, inne mniej. Jeśli w grę wchodzi kończyna dolna, najczęściej pojawia się skręcenie stawu skokowego, zapalenie i urazy ścięgna Achillesa, zerwanie lub naderwanie więzadeł kolana, urazy mięśni czy złamania. Jeśli chodzi o kończynę górną, tutaj najczęściej pojawiają się złamania, niestabilny bark, urazy mięśni, uszkodzenia stożka rotatorów czy na przykład przykurcz Volkmann’a. W przypadku tułowia dochodzi najczęściej do urazów żeber, do problemów z przeponą czy też do bólu kręgosłupa.

Kompleksowa opieka fizjoterapeutyczna

Bardzo wielu fizjoterapeutów, którzy to oferują fizjoterapię sportową fizjoterapiaisport.pl/uslugi, posiadają w swoim wachlarzu produktów pełno kompleksowe usługi pomocy sportowcom. Różnorodne techniki, metody, odpowiednie zastosowanie sprzętów. Do najczęściej występujących, jakie ma nam do zaoferowania fizjoterapeuta sportowy zaliczyć możemy przede wszystkim terapię manualną. Stosując odpowiednie uciski i naciągnięcia, fizjoterapeuta ma za zadanie usunąć dany problem w obrębie konkretnej części ciała. Inną jest metoda P – DTR, a więc terapia neurologiczna, następnie terapia powięziowa czy też masaże na obolałe i na zmęczone mięśnie. W fizjoterapii sportowej duże znaczenie odgrywa również kinesiotaping, spirotiger, autoterapia, jak również i terapia ruchem oraz odpowiednio dobrane pod konkretnego pacjenta treningi.

Wybierając fizjoterapeutę, z pewnością najważniejsze jest to, by stworzyć z nim odpowiednią relację, mieć do niego zaufanie, a do tego i pewność, że oddając się w jego ręce, ten będzie w stanie zawsze doprowadzić nas do pionu, w pełni czuwając nad naszą jak najlepszą kondycją i zdrowiem.