Endodoncja- co jest ważne w prawidłowym wykonaniu tego zabiegu?

Dzięki nowoczesnej technologii i staraniom dentystów leczenie zębów staje się coraz przyjemniejsze i mniej bolesne. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych nie może zabraknąć podstawowych narzędzi pomagających w wykonaniu skomplikowanych operacji. Jednym z najbardziej uciążliwych zabiegów dla pacjentów jest zabieg endodontyczny. Co zrobić więc, by wykonać go szybko, przyjemnie i skutecznie?

Czym jest endodoncja?

Endodoncja to profesjonalne określenie leczenia kanałowego zębów. Taki zabieg ma na celu wyleczenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchniowych. Wielu osobom kojarzy się on negatywnie, ze względu na jego bolesność. Współczesna stomatologia opiera się, jednak o nowoczesne formy zabiegów z wykorzystaniem najlepszych narzędzi dentystycznych. Profesjonalne gabinety wyposażone powinny być w najwyższej jakości narzędzia  endodontyczne, pozwalające na wykonanie leczenia kanałowego na najwyższym poziomie.

Na czym polega endodoncja?

W pierwszej kolejności dentysta powinien zastosować znieczulenie miejscowe, które pomoże w pozbyciu się bólu operacyjnego u pacjenta. Następnie za pomocą wiertła stomatologicznego powinien odkryć ząb, by wybrać miazgę i poszerzyć kanały. Kolejnym krokiem jest odkażenie i wypełnienie kanału specjalną, twardniejącą masą stomatologiczną. Ostatnim krokiem jest założenie plomby na leczony ząb.

Narzędzia endodontyczne- na co zwracać uwagę?

Wyposażając gabinet stomatologiczny, warto zainwestować w sprzęt dobrej jakości. Do wykonywania zabiegu leczenia kanałowego niezbędne będą pilniki wykonane ze stali nierdzewnej. Takie przedmioty powinny być przede wszystkim dobrze naostrzone. Dodatkowo, dzięki  odpowiedniemu ukształtowaniu mogą być one odporne na złamanie. W endodoncji szczególnie ważne są miazgociągi. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do usuwania zbędnej miazgi z zębów. Niezbędne są również dobrej jakości wiertła. Ich zadaniem jest przygotowanie kanałów pod wkłady. Warto zainwestować w wiertła różnych rozmiarów, tak by móc je swobodnie dopasowywać do zębów. Jeżeli dopiero zaczynasz przystosowywać swój gabinet do wykonywania leczenia, możesz zakupić zestaw startowy. Będzie to doskonała podstawa do rozwijania umiejętności stomatologicznych. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość materiału, z którego wykonane są narzędzia. To inwestycja, która wpływa przede wszystkim na zdrowie pacjentów.

Endodoncja jest zabiegiem, który dzięki nowoczesnym technikom i wykorzystaniu profesjonalnych narzędzi jest coraz mniej uciążliwy dla pacjentów. Dentyści mogą posługiwać się specjalistycznym sprzętem, który wspomoże ich umiejętności i sprawi, by zabieg był dla pacjenta przyjemniejszy.