Dieta owsiankowa – czy jest bezpieczna? Czy warto ją stosować?

 

Dieta owsiankowa to dieta, która z założenia ma pomóc w utracie zbędnych kilogramów i oczyścić organizm. Jest to monoskładnikowy jadłospis, w dodatku dosyć niskokaloryczny, ponieważ dostarczający od 1000 do 1400 kcal dziennie. Jak sama nazwa wskazuje, na diecie owsiankowej jemy płatki owsiane w ich jak najmniej przetworzonej postaci. Czy taki sposób odchudzania się jest skuteczny? Co ważniejsze: czy dieta owsiankowa jest dla nas bezpieczna?

Dieta owsiankowa w praktyce

Dieta owsiankowa polega na jedzeniu płatków owsianych w postaci owsianki ugotowanej na wodzie lub mleku. Czas stosowania diety jest różny – od jednego dnia, nawet do kilku tygodni. Jeśli dieta owsiankowa trwa jedną dobę, do owsianki można dodawać wyłącznie chudy nabiał, niskokaloryczne owoce (jabłka, pomarańcze) lub słodziki. Owsiankę z 5-8 łyżek płatków, należy podzielić na pięć porcji i spożywać je co około 2-3 godziny.

Długoterminowa dieta owsiankowa wygląda nieco inaczej. Przez pierwszy tydzień dopuszcza się spożywanie samej owsianki, która może dostarczyć w ciągu dnia maksymalnie 1200 kcal. Później przez 4 tygodnie do trzech porcji owsianki wolno jest dodawać owoce, warzywa, ryby lub nabiał. Na ostatnim etapie owsiankę jemy tylko na śniadanie, ale pozostałe posiłki nadal muszą być lekkostrawne.

Czy dieta owsiankowa jest skuteczna?

Płatki owsiane są bardzo zdrowe. Zawierają sycący błonnik, który usprawnia też pracę jelit i obniża poziom cholesterolu we krwi. Są źródłem witamin i minerałów, w tym zwłaszcza żelaza, cynku i witamin z grupy B. Jednodniowa dieta owsiankowa nikomu nie powinna zaszkodzić, ale jej efekty są mizerne. Spadek masy ciała na diecie jednodniowej wynika z oczyszczenia przewodu pokarmowego. Natomiast szybki spadek wagi – nawet 1 kg tygodniowo – na diecie trwającej tydzień lub dłużej to głównie wynik oczyszczenia jelit i utraty wody, nie redukcji tkanki tłuszczowej. Niskokaloryczna dieta zawsze prowadzi do tak zwanego efektu jojo i równie szybkiego powrotu do masy sprzed diety. 

Czy dieta owsiankowa jest bezpieczna?

Chociaż owsianka jest posiłkiem zdrowym, to już dieta owsiankowa jako jadłospis monoskładnikowy, stosowana długotrwale, może doprowadzić do poważnych niedoborów substancji odżywczych. Z uwagi na niskokaloryczność i słabe zbilansowanie, jadłospis tego typu jest zdecydowanie odradzany przez specjalistów. Owsiankę warto jednak włączyć do swojej diety jako jeden z posiłków, najlepiej na śniadanie. Jeśli nie masz czasu gotować płatków owsianych o poranku lub jesz pierwszy posiłek dnia w pracy, skorzystaj z cateringu burakdieta.pl. W serwowanym menu bardzo często pojawia się smacznie przyrządzona owsianka z wartościowymi dodatkami, takimi jak świeże owoce czy orzechy, które dodatkowo wzbogacają ten posiłek o kolejne witaminy, minerały, cenne kwasy tłuszczowe, białko i błonnik.