Diagnostyka z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego

Diagnostyka z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego

Wykonanie rezonansu magnetycznego pozwala na wskazanie różnego rodzaju schorzeń poprzez sprawdzenie tkanek znajdujących się w konkretnych obszarach ciała. Jednocześnie wykonanie badania rezonansem magnetycznym jest coraz łatwiejsze, gdyż rośnie dostępność do urządzeń do rezonansu magnetycznego. Wykorzystanie rezonansu magnetycznego to również profilaktyka między innymi u pacjentów, którzy ulegli wypadkom samochodowym czy mieli poważny upadek.

Urządzenia do rezonansu magnetycznego są dostępne w coraz większej liczbie placówek medycznych. Przeprowadzenie badania jest w ten sposób znacznie łatwiejsze. Urządzenia dostępne są zarówno w placówkach publicznych, jak też prywatnych. Jednocześnie urządzenia do realizowania rezonansu w zależności od skomplikowania urządzenia pozwalają wykonać badanie o różnym poziomie dokładności. Przy wykrywaniu najbardziej poważnych schorzeń wykorzystywane są najbardziej zaawansowane urządzenia. Jednak rezonans magnetyczny jest również stosowany do wykonywania badań mających na celu wykrycie urazów po upadkach czy wypadkach samochodowych. Wówczas rezonans magnetyczny bielany jest wykorzystywany w profilaktyce, co ma znaczenie w zakresie wykluczenia występowania drobnych urazów, które mogą nie dawać żadnych sygnałów przy wykonaniu prostszych badań czy przy obserwacji lekarskiej.

Nowoczesna diagnostyka

Badanie rezonansem magnetycznym to nowoczesna diagnostyka, która pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych wyników. Takie wyniki są bardzo ważne przy diagnozach poważnych schorzeń. Lekarz specjalista może skierować na rezonans magnetyczny warszawa bielany w przypadku trudności w postawieniu właściwych diagnoz. Przy wielu skomplikowanych chorobach można spotkać się z sytuacją, w której objawy nie są jednoznaczne. Jednak badanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego pozwala na uzyskanie bardziej szczegółowych wyników, które pozwalają na jednoznaczne wskazanie przyczyn choroby. Na tej podstawie lekarz może również znacznie lepiej ustalić sposób realizowania leczenia.

Sposób wykonania badania

Badanie wykonywane z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego nie jest badaniem niebezpiecznym. Nie ma żadnych skutków ubocznych wykonania badania. Jednocześnie badanie nie ma wielu przeciwwskazań. Badanie nie powinno być wykonywane u pacjentów, które posiadają rozrusznik serca czy inne elementy metalowe. Wynika to z możliwości nagrzewania się metalowych elementów ze względu na pole magnetyczne wytwarzane podczas badania. Z tego powodu niezbędne jest również nie posiadanie żadnych elementów metalowych podczas realizowania badania.

Badanie rezonansem jest badaniem bezbolesnym. Jednocześnie badanie nie powoduje znacznego dyskomfortu. Jednak podczas badania można odczuwać nieznaczny dyskomfort związany z koniecznością przebywania przez bardzo długi okres czasu w aparacie do badania. Oczywiście nie zawsze badanie rezonansem trwa długi czas, gdyż wiele badań rezonansem realizowanych jest w pół godziny. Jednak badanie może też trwa półtorej, a nawet dwie godziny.