Czym jest terapia manualna?

Popularna w dzisiejszych czasach terapia manualna to metoda leczenia, w której głównym narzędziem terapeuty są jego ręce. Nazwa tej terapii wywodzi się, bowiem od słowa manus, które w języku łacińskim oznacza dłoń. Co zatem warto wiedzieć na temat tej techniki leczenia? Jakie są główne korzyści z jej stosowania?

Czym jest terapia manualna kręgosłupa? Kiedy warto ja stosować?

Przede wszystkim należy podkreślić, że terapia manualna kręgosłupa to bardzo efektywna metoda rehabilitacji. Dzięki niej pacjent może odzyskać swoją sprawność ruchową i pozbyć się uciążliwych dolegliwości bólowych. Wiele osób wysoko ceni sobie tego rodzaju trapię, ponieważ pozwala ona pozbyć się aktualnie występującego bólu, ale także zapobiega jego pojawieniu się w przyszłości. Na czym polega terapia manualna? Jest to przede wszystkim zbiór odpowiednio dobranych technik leczenia. W skład takiej terapii wchodzi zarówno badanie mające na celu rozpoznanie danego schorzenia, ocena stanu zdrowia, jak i działania prowadzące do wyleczenia odwracalnych zaburzeń. W przypadku, jakiego typu schorzeń można, więc korzystać z terapii manualnej kręgosłupa? Tego typu metoda rehabilitacji wskazana jest dla osób, które borykają się z bólami narządu ruchu. Mogą skorzystać z niej wszyscy ci pacjenci, którzy odczuwają bóle różnego pochodzenia między innymi w obrębie kręgosłupa czy kości ogonowej. Terapia manualna wskazana jest także w przypadku przemęczenia, nerwobólów czy niedostatku snu. Pomaga ona, bowiem nie tylko na dolegliwości fizyczne, ale także i te związane z aspektami psychicznymi. Warto dodać, że terapia manualna w Krakowie lub w innym dużym mieście, to okres oczekiwania na termin do kilku dni. Z tego typu usługi możemy skorzystać np. w gabinetach Orto Reha SPORT mieszczących się na terenie miasta Kraków.

Jakie są główne zalety terapii manualnej?

Terapia manualna to niezwykle skuteczna i co ważne nieinwazyjna metoda leczenia schorzeń. Jest ona jak najbardziej zgodna z fizjologią ludzkiego ciała. Fizjoterapeuta, który przeprowadza taką terapię po prawidłowym rozróżnieniu zaburzeń jest w stanie precyzyjnie ustalić przyczynę bólu i dobrać jak najbardziej skuteczne techniki przeciwbólowe, dzięki temu ustala pacjentowi indywidualny plan terapii. Taka terapia jest, więc jak najlepiej dostosowana do potrzeb danej osoby. Warto również dodać, że nie należy ona do terapii bolesnych. Dużą zaletą tego rodzaju terapii są też stosunkowo szybkie efekty. Pewna poprawa odczuwalna jest już nawet po pierwszym zabiegu. Należy jednak podkreślić, że skuteczność terapii zależy przede wszystkim od wiedzy i doświadczenia fizjoterapeuty. Bardzo ważne jest, aby uciski były wykonane we właściwym miejscu wówczas będą one mogły stymulować organizm do podjęcia walki z dolegliwością. Taka terapia ma, bowiem pobudzać ciało pacjenta do zwalczania schorzenia. Należy także zaznaczyć, że terapia manualna wymaga odpowiedniego podejścia, dlatego też warto wybrać się na nią do dobrego specjalisty, a takich z całą pewnością odnajdziemy w gabinetach Orto Reha SPORT z miasta Kraków.