Czym jest mindfulness?

Obecnie w Polsce coraz głośniej mówi się o technikach uważności lub inaczej Mindfulnessu. Techniki te zdobywają coraz więcej zwolenników w naszym kraju. Na czym to polega?

Mindfulness – o co w tym chodzi?

W krajach zachodnich technikę tą do medycyny wprowadził Kabat Zinn. To właśnie on stworzył na Uniwersytecie w  Massachussett autorski program MBSR (ang. Mindfulness Based Stress Reduction), program ten miał za zadanie umożliwić redukcję stresu dzięki zastosowaniu technik uważności. Techniki, które zostały włączone do niego oparte są na buddyjskiej tradycji medytacji – uważnej obserwacji ciała, technikach oddechowych, wykonywania w skupieniu codziennych czynności takich jak chodzenie czy spożywanie posiłków. Bycie w całości myślami i ciałem w rzeczywistości „tu i teraz”.

Mindfulness w terapii

Z uwagi na fakt, że technika ta prężnie rozwija się na całym świecie, powstało również szereg badań potwierdzających jej skuteczność. Wskazują one, że systematyczne praktykowanie technik uważności i mindfulnessu nie tylko wpływa na zredukowanie poziomu stresu, ale również przyczynia się do lepszego postrzegania siebie, pomaga w bardziej skutecznym radzeniu sobie z trudnymi emocjonalnie sytuacjami, wspomaga odporność. Badania przeprowadzone na bardzo dużych grupach wykazały, że praktyka mindfulness jest silnie skorelowana z dobrym samopoczuciem i poczuciem zdrowia. Prowadzone są również badania, które mają udowodnić skuteczność technik uważności w zapobieganiu poważnym chorobom układu oddechowego. Potwierdzone pozytywne skutki tej metody przyczyniły się do szerszego jej  zastosowania w procesie terapii. Obecnie mówi się, że wchodzą one w skład tzw. trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnej (jednego z wiodących nurtów psychoterapii).

Gdzie szukać dalszych informacji?

Internet przepełniony jest informacjami o mindfulness, technikach medytacji i uważności. Bez problemu można znaleźć masę przydatnych informacji oraz nauczycieli mindfulness. W czasach pandemii na pewno sprawdzą się też dostępne w internecie kursy online, wyjaśniające jak zacząć swoją przygodę z mindfulnessem. Więcej na temat mindfulness, technik uważności oraz ogólnie psychologii przeczytasz również na blogu w serwisie.