Czym jest grzybica 

Czym jest grzybica 

 

Grzybica to choroba zakaźna, którą wywołują grzyby chorobotwórcze. Jest to choroba, która dotyczy obecnie około 10 procent populacji, a zachorowalność na nią wzrasta. Szczególnie sprzyjającymi warunkami do rozwoju grzybicy jest ciepły i wilgotny klimat. Charakteryzuje się przebarwieniami, pogrubieniem i kruchością paznokci, a także odpadającymi łuskami w przypadku skóry stóp. Może temu towarzyszyć ból i nieprzyjemny zapach. Wyróżniamy grzybicę powierzchniową, występuje ona, np. na skórze czy paznokciach oraz grzybicę głęboką, jak np. grzybica płuc, pochwy czy jamy ustnej. 

 

Grzybica paznokci 

 

Grzybica paznokci to zakażenie grzybami chorobotwórczymi- dermatofitami. Są to grzyby drożdżopodobne i pleśniowe. Grzybica paznokci dotyczy w szczególności starszej części populacji oraz chorujących na cukrzycę, na choroby naczyń obwodowych czy raka. Nie należy lekceważyć objawów grzybicy i poddać się leczeniu, gdyż nieleczona prowadzi do poważnych następstw, takich jak : trwała utrata paznokcia, rozwój bakteryjnej infekcji skórnej, rozprzestrzenienie się infekcji do innych obszarów ciała. Grzybica paznokci objawia się najczęściej w postaci przebarwień paznokci na kolor żółty, brązowy a nawet czarny. Paznokcie stają się łamliwe, kruche i pogrubione. Możemy zaobserwować liczne pofałdowania, odkształcenia, nieprzyjemny zapach, zaczerwienienie i pieczenie. 

 

Dlaczego grzybica atakuje paznokcie? 

 

Przyczyn może być wiele. Jedynym z powodów mogą być mechaniczne uszkodzenia paznokci, poprzez stosowanie niewygodnego obuwia, uderzenie lub stosowanie niebezpiecznych i nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów kosmetycznych. Terapia w przypadku grzybicy paznokcia zaczyna się od stosowania zabiegów miejscowych, tj. lakierów, maści czy kremów. W zaawansowanym stadium włączane jest leczenie farmakologiczne, a nawet laserowe. Leczenie grzybicy paznokci zwykle jest długotrwałe i trzeba cierpliwości. Paznokieć wyleczony to taki, który odrośnie nowy, całkowicie wolny od infekcji. 

 

Grzybica stóp

 

Grzybica stóp, podobnie jak paznokci jest spowodowana zakażeniem grzybami chorobotwórczymi. Atakuje stopy, poniewaz grzyby te doskonale butyją w ciasnych i wilgotnych miejscach, jak buty. Grzybicą stóp możemy zarazić się  od innego człowieka, na basenie, w klubie fitness, na siłowni, a więc wszędzie tam, gdzie goła stopa człowieka ma bezpośredni kontakt z podłożem. Grzybica może być także następstwem niektórych chorób, takich jak cukrzyca, czy zaburzenia hormonalne. W początkowej fazie jest ona niezauważalna. Pojawia się lekkie pieczenie i swędzenie, które najczęściej bagatelizujemy. Z czasem pojawiają się czerwone plamki, najczęściej między palcami, które napełniają się płynem surowiczym, po niedługim czasie pękają i tworzą złuszczające się płaty naskórka, które odpadają, do tego świąd i uczucie pieczenia staje się coraz bardziej dokuczliwe. 

 

Leczenie grzybicy stóp

 

Leczenie grzybicy stóp, jest jak w każdej postaci grzybicy długotrwałe i wymagające cierpliwości, jednak przede wszystkim ważna jest tu odpowiednia profilaktyka, rozumiana przez takie działanie jak: dbanie o czystość i higienę stóp, dbanie o to, by stopa nie była wilgotna i spocona, noszenie skarpet bawełnianych i skórzanego obuwia, używanie łagodnych mydeł, używanie obuwia ochronnego na pływalniach i miejscach użytku publicznego, korzystanie wyłącznie z własnych ręczników, odzieży i obuwia.