Czym jest badanie usg kolana Warszawa?

Czym jest badanie usg kolana Warszawa?

 

Wykonując usg kolana Warszawa, mówimy o badaniu ultrasonograficznym całego stawu kolanowego. To badanie pokazuje nam zmiany zwyrodnieniowe powstające w całym obrębie kolana. W przypadku częstych urazów i kontuzji na jakie narażone jest kolano, badanie usg jest dość często wykonywane wśród pacjentów. W momencie badania lekarz przykłada głowicę aparatu do badanego stawu, oceniając wszystkie parametry, pacjent podczas badania jest proszony o zmianę ułożenia stawu, wówczas można zaobserwować badane kończyny w ruchu, a cały obraz badania jest pełniejszy. Istotnym elementem badania jest ocena dołu podkolanowego, która jest możliwa dzięki pozycji leżenia pacjenta na brzuchu. 

 

Jakie są wskazania do wykonania usg kolana Warszawa?

 

Badanie usg kolana Warszawa wykonuje się zwykle w kilku konkretnych przypadkach. Wszelkie urazy stawu kolanowego, na pewno są podstawą do wykonania takiego badania. Urazy mogą być świeże i powstałe już jakiś czas temu, pacjentom zwykle towarzyszy obrzęk, bolesność i zaczerwienienie, badanie usg pozwala na włączenie odpowiedniego leczenia. Innym wskazaniem są jest choroba reumatoidalna. Wyróżnić tu można młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Dzięki ultrasonografii kolana można także ocenić, wykryte palpacyjnie zmiany w postaci guzków, torbieli, a także określić wygląd naczyń krwionośnych, które je otaczają. Usg kolana wykonuje się także pacjentom po operacji, celem wykluczenia krwiaków, ropni i niepożądanych płynów. 

 

Jak wygląda badanie usg kolana Warszawa?

 

Pacjent proszony jest przez lekarza o położenie się na leżance, w pozycji na plecach, lub na brzuchu. Kolano oraz całe jego okolice pokrywane są specjalnym żelem, niezbędnym do wykonania ultrasonografii. Dzięki temu fale ultradźwiękowe lepiej przeprowadzane są między głowicą, a stawem kolanowym. Głowica ultrasonografu układana w miejsce stawu kolanowego, wysyła ultradźwięki w stronę chorego stawu, a następnie zostają one odbite od nich i i powracają do sondy USG oraz poddawane są przetwarzaniu, dając obraz na monitorze. Podczas wykonywania każdego badania, możliwe jest zrobienie zdjęcia do dokumentacji medycznej.   

 

Co oceniane jest w momencie wykonywania USG kolana Warszawa? 

 

Staw kolanowy jest rozdzielany na cztery obszary badawcze, a więc przedni, przyśrodkowy, boczny i tylny. W przedziale przednim badane są ścięgna mięśnia czworogłowego uda, zachyłek nadrzepkowy oraz zachyłki boczne stawu. Wykonując usg przyśrodkowej części stawu kolanowego, badający ocenia więzadło poboczne, przyśrodkowe i ścięgna gęsiej stopki. Oceniając przedział boczny, skupiona jest uwaga na pasmo biodrowo-piszczelowe i więzadło poboczne strzałkowe. Natomiast przedział tylny to ocena ścięgna przyśrodkowego, mięśnia dwugłowego uda, kaletki brzuchato-półbłoniastej, pęczka naczyniowo- nerwowego podkolanowego oraz nerw strzałkowy wspólny.