Czy pracodawca ma obowiązek wykupić pakiet medyczny dla firmy?

Pracodawcy chcą być konkurencyjni na rynku pracy, dlatego, aby pozyskiwać dobrych pracowników dają im pewne udogodnienia. Jednym z takich bonusów jest wykupienie pakietu medycznego w dobrze zaopatrzonej specjalistycznej placówce, do której w razie potrzeby pracownik może za darmo udać się na badania kontrolne i specjalistyczne. Co ważne, nie jest to obowiązkowe, a wynika tylko z dobrych chęci pracodawcy.

Czym jest grupowe ubezpieczenie zdrowotne?

Pakiety medyczne dla firm oferują przedsiębiorcom i ich pracownikom dostęp do lekarzy specjalistów i najlepszego sprzętu medycznego. Prywatne kliniki posiadają w ofercie abonamenty medyczne odpowiednie dla wielkości przedsiębiorstwa i ilości zatrudnianych pracowników. Zakres usług jest przygotowywany w oparciu o konkretne potrzeby, takie jak wiek, budżet czy profil zawodowy. Jako alternatywa dla publicznej opieki zdrowotnej pakiety medyczne są dużo bardziej lubiane przez pracowników. Przede wszystkim z tego względu, że mogą oni dostać się do wybranego lekarza dużo szybciej, a prywatne kliniki są często lepiej wyposażone.

Jakie są zalety korzystania z pakietów medycznych dla firm?

Przedsiębiorca korzystając z pakietów medycznych dla firm, może w ten sposób zaspokajać podstawowe potrzeby pracowników, motywować ich zdrowiem i spełniać najwyższe oczekiwania względem opieki medycznej. Zdrowy pracownik, to efektywny pracownik, o czym przekonują się zwłaszcza małe firmy. Im mniej zwolnień lekarskich i lepsze samopoczucie, tym pracownicy pracują wydajniej i są bardziej zadowoleni z życia i pracy. Szeroka oferta pakietów medycznych stale się rozwija, a wśród usług znaleźć można również oferty skierowane do rodzin z dziećmi i seniorów. W skład pakietów dla firm wchodzą m.in.:

  • kompleksowa medycyna pracy,
  • nielimitowane liczby konsultacji,
  • pielęgniarskie zabiegi ambulatoryjne,
  • usługi świadczone w wielu miastach w Polsce,
  • dostęp do lekarzy specjalistów,
  • badania diagnostyczne,
  • szczepienia,
  • wizyty domowe,
  • program opieki stomatologicznej
  • fizykoterapia.

Oczywiście zakres usług uzależniony jest od wykupionego pakietu, jednak wiele firm stawia na jak najlepsze warunki dla swoich pracowników.

Jak pracodawca może wybrać odpowiedni pakiet?

Odpowiedni pakiet medyczny dostosowany do potrzeb pracowników powinien opierać się o indywidualne preferencje i stan zdrowia. Jeśli praca nie jest bardzo wymagająca, a środowisko szkodliwe, można wybrać podstawowy pakiet, który zaspokoi potrzeby pracowników. Jeśli natomiast pracownicy to przede wszystkim osoby starsze lub emeryci, warto skorzystać ze specjalistycznych świadczeń i dostępu do różnych specjalistów.

Dodatkowym udogodnieniem będzie również wybór usługi obejmującej rodzinę pracownika, tak aby w razie potrzeby mógł zapisać do swojego ubezpieczenia osoby bliskie. Każda dodatkowa usługa będzie motywatorem i dobrą nagrodą dla zaangażowanych pracowników, co dobrze wpłynie na wykonywaną przez nich pracę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pakietów medycznych dla firm.