Cytologia – wskazania, a także przygotowanie do samego badania 

Cytologia – wskazania, a także przygotowanie do samego badania

Każda kobieta powinna regularnie badać swoje ciało.  Wszystko to wynika z faktu, iż zachodzi w nim szereg różnego rodzaju zmian, pod wpływem działania hormonów, które w ostatecznym rozrachunku, jeżeli będą zachodziły nieprawidłowo, mogą doprowadzić nawet do bardzo poważnych powikłań.  Dlatego też niezwykle ważna jest profilaktyka, a także regularne uczęszczanie do lekarza, w celu analizowania zmian w swoim ciele, a tym samym uchronienia się przed szeregiem niebezpiecznych chorób.  

Wstydliwość Polek – problem XXI wieku

Oczywiście, w Polsce istnieje pewien problem, który objawia się tym, że wiele kobiet boi się uczęszczać do lekarza, w szczególności do tych specjalistów, którzy zajmują się aspektami dość intymnymi, takimi jak ginekologia.  W efekcie, wciąż wiele Polek poważnie choruje na bardzo niebezpieczne dolegliwości i nawet nie zamierza się z nich leczyć. Dlatego też niezmiernie ważne jest to, aby zmienić ten sposób postępowania i zacząć myśleć o swoim zdrowiu i długim życiu. Musimy uświadomić sobie, że regularne badania pozwolą nam na to, aby zmniejszyć okres kuracji i czas rekonwalescencji ewentualnej choroby.  

Cytologia – podstawowe badanie profilaktyczne

Jednym z takich przykładowych badań, które powinniśmy regularnie odbywać, jest cytologia.  Pozwala ona na wykrycie raka szyjki macicy, który jest jednym z najczęstszych nowotworów dotyczących kobiet. Cały zabieg odbywa się po to, aby już na wczesnym etapie wykryć jakiekolwiek zmiany nowotworowe, i tym samym uchronić się przed rozwinięciem tej dolegliwości, by nie doprowadziła ona do licznych problemów zdrowotnych, a także do utraty życia.  Odnoście tego zabiegu pojawia się szereg pytań, na które warto powiedzieć.  Wśród nich między innymi takie, kiedy warto wykonać pierwszą cytologię, a także to jak się do niej przygotować?

 Cytologia – główne wskazania do badania

Aby udać się na cytologię wcale nie potrzeba żadnej konkretnej przyczyny, gdyż każda z pań powinna regularnie wykonywać to badanie. Sama cytologia służy do kontroli i leczenia zachowawczego, a także diagnostyki stanu nabłonka pochwy.  W efekcie, pozwala sprawdzić, czy doszło do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, który w ostatecznym rozrachunku objawia się nowotworem raka szyjki macicy.  Istotne jest to, że ten typ dolegliwości wcale nie jest związany z żadnymi aspektami genetycznymi.  W efekcie, każda z pań jest potencjalnie zagrożona tego typu problemem, dlatego też niezmiernie ważne jest, aby regularnie się badać i chronić swoje ciało przed takimi zmianami. Aby przygotować się do badania, powinniśmy wybrać odpowiedni dzień cyklu.  Istotne jest, aby nie udawać się na ten zabieg w czasie miesiączki, gdyż będzie to dawało zbyt niedokładny obraz. Dodatkowo, nie wolno stosować środków antykoncepcyjnych przynajmniej na 2 dni przed zabiegiem lub też środków irygacyjnych.  Również istotne jest niewspółżycie przed samym badaniem cytologicznym, gdyż może to zakłócać jego ostateczny wynik. Oczywiście, wszelkiego rodzaju schorzenia intymne, również uniemożliwiają nam podjęcia się takiego badania. Pierwsza cytologia powinna mieć miejsce w wieku od 20 do 25 lat, najpóźniej 3 lata po rozpoczęciu współżycia. Tym samym pozwoli nam ona na lepsze wykrywanie potencjalnych zmian i ochronę naszego ciała przed szeregiem niebezpiecznych problemów. 

Cytologia – sposób na wydłużenie życia

Cytologia jest badaniem, które ma służyć wykryciu szeregu zmian, świadczących o pojawieniu się nowotworu, tym samym pozwala ona na wydłużenie naszego życia, a także zapobieganie szeregu nieprzyjemnych dolegliwości, które towarzyszą tego rodzaju objawom.  Musimy być świadomi tego, że cytologia wcale nie jest czymś złym i nie powoduje bólu podczas wykonywania.  Oczywiście, będzie ona dotyczyła zajrzenia do naszych miejsc intymnych, co dla wielu pań jest tematem tabu i przez to unikają tego badania.  Niemniej jednak, należy zdawać sobie sprawę z faktu, iż wykonują to specjaliści, których zadaniem jest ochrona naszego ciała, dlatego też nie ma czego się obawiać, i chcąc żyć długo i szczęśliwie, powinniśmy regularnie uczęszczać na tego typu zabiegi.