Co zrobić, aby się wysypiać? Skuteczne sposoby na zdrowy sen

W ciągu roku nawet połowa populacji skarży się na niewystarczającą jakość i ilość snu. Niewyspanie potrafi znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jest też przyczyną pojawienia się nieprzyjemnych objawów: rozdrażnienia, nadmiernej senności, problemów z koncentracją. Zobacz, jakie są skuteczne sposoby na zdrowy sen.

Prowadzenie regularnego trybu życia

Osoby, które mają problem z zasypianiem, wybudzaniem się w nocy lub brakiem uczucia wypoczęcia po przespaniu wystarczającej liczby godzin, powinny przyjrzeć się swojemu planowi dnia. Często okazuje się, że brakuje w nim regularności. W takiej sytuacji organizm nie może poprawnie funkcjonować, ponieważ potrzebuje on określonego rytmu.

Bezsenność może być skutkiem rozregulowania rytmu okołodobowego. Dlatego ważne jest, aby codziennie kłaść się spać i wstawać o tej samej godzinie – nawet w dni wolne od pracy. Po pewnym czasie organizm sam zacznie odczuwać potrzebę snu, gdy zbliży się odpowiednia pora. Osoby, które mają pracę zmianową, również powinny wypracować sobie pewien rytm dnia. Niewskazane są drzemki w ciągu dnia, które są jednym z głównych powodów zaburzeń rytmu okołodobowego.

Warto pamiętać, że senność pojawia się około 15–17 godzin po obudzeniu się. Wstawanie o różnych godzinach powoduje, że potrzeba snu może być odczuwana dopiero w późnych godzinach nocnych lub nad ranem.

Relaks i medytacja przed snem

W ciągu dnia człowiek jest narażony na stres, szybkie tempo oraz różnego rodzaju nieprzyjemne sytuacje. Często zdarza się, że pobudzenie emocjonalne utrzymuje się jeszcze wieczorem. Z tego powodu pojawiają się trudności z zasypianiem. Aby je złagodzić, trzeba zmniejszyć aktywność układu nerwowego i uspokoić organizm. Pomagają w tym relaks i medytacja.

Na relaks i medytację przed snem nie trzeba przeznaczać dużej ilości czasu. Wystarczy zaledwie 15 minut wieczorem, aby poczuć wyraźną różnicę. Pomaga aromaterapia, czytanie książki, słuchanie spokojnej muzyki (lub odgłosów natury), ciepła kąpiel, spacer. Ważne jest, aby odwrócić myśli od wydarzeń z dnia i skupić się na “tu i teraz”.

Naturalne substancje

Aby poprawić sen, warto wypróbować naturalne substancje. Skuteczne jest picie naparu z melisy. Roślina ta ma właściwości uspokajające. Dobrze sprawdzi się też olejek CBD na sen. Jest to substancja, która wykazuje działanie relaksujące i wyciszające, a jednocześnie nie odurza i nie ma właściwości psychoaktywnych.

Odpowiednie warunki w sypialni

Dużą rolę odgrywają też odpowiednie warunki w sypialni. Często podstawowe błędy nie są zauważalne, dopóki nie zostają wprowadzone zmiany. Konieczne jest zadbanie o odpowiedni materac i poduszkę. Zbyt twarde lub zbyt miękkie powodują, że zasypianie jest utrudnione. Ponadto rano pojawiają się dolegliwości bólowe ze strony karku lub kręgosłupa. Warto też codziennie wieczorem wietrzyć sypialnię. Można rozpylić w powietrzu kilka kropli olejku lawendowego. Nie można zapomnieć o zasłonach lub roletach. Dobrze jest zrezygnować z telewizora w pomieszczeniu, w którym się śpi.