Ciekawostki związane z psychodelikami

Na temat psychodelików krąży wiele mitów, dlatego postanowiliśmy przygotować krótkie zestawienie najciekawszych informacji na temat tych substancji psychoaktywnych. Jest to o tyle istotne, że co jakiś czas można usłyszeć o kolejnych krajach, które wprowadzają przepisy zezwalające na stosowanie psychodelików w medycynie.

  1. Substancje psychodeliczne bez tajemnic
  2. Jak działają psychodeliki?
  3. Gdzie szukać dodatkowych informacji na temat psychodelików?

Trudno tak naprawdę określić, kiedy po raz pierwszy zaczęto stosować psychodeliki. Wiadomo natomiast, że substancje psychodeliczne stosowane są już od wielu, wielu lat. Co ciekawe, chociaż ich nazwa mogłaby sugerować, że stosowanie psychodelików prowadzi do halucynacji, a nawet psychozy, to tak naprawdę ich działanie polega na zmienieniu stanu świadomości.

Substancje psychodeliczne bez tajemnic

W przypadku substancji psychodelicznych najważniejsze jest to, że zdecydowana większość z nich nie prowadzi do uzależnień, ani nie działa toksycznie na organizm, czego nie można powiedzieć o innych zabronionych substancjach. Grupa substancji psychoaktywnych tworzona przez tryptaminy, fenetylaminy i lizergamidy to właśnie psychodeliki.

Jak działają psychodeliki?

Przydatność psychodelików w medycynie potwierdzają liczne badania. Niektóre z nich pod względem chemicznym i strukturalnym są podobne do serotoniny. Jeżeli chodzi o efekty poznawcze, działanie psychodelików polega między innymi na zwiększeniu kreatywności, wzmocnieniu empatii, występowaniu złudzeń, nagłej euforii, poprawie samopoczucia i wysokiej podatności na śmiech.

Jeżeli natomiast chodzi o doświadczenia psychodeliczne związane z efektami fizycznymi, wraz ze stosowaniem psychodelików trzeba się liczyć z rozszerzeniem źrenic, fizycznej euforii, zwiększonym lub obniżonym libido. Część osób uważa, że substancje psychoaktywne mają działanie przeciwbólowe. Jednocześnie należy się liczyć z możliwością wystąpienia chwilowych problemów z erekcją, zgrzytania zębami, odwodnieniem i podwyższonym ciśnieniem krwi.

Gdzie szukać dodatkowych informacji na temat psychodelików?

Bez względu na to, czy ktoś rozważa wykorzystanie psychodelików w leczeniu zaburzeń psychicznych, czy też po prostu interesuje go działanie substancji psychotropowych, przed zastosowaniem psychodelików należy uzyskać jak najwięcej informacji na ich temat, a także sprawdzić kwestie związane z legalnością takich działań. Wiele wartościowych informacji o substancjach psychotropowych można znaleźć w artykule opisującym psychodeliki, który jest dostępny na popularnej stronie.