Ból zęba

Od czasu do czasu chyba każdego z nas coś boli. W wielu przypadkach nie mamy na to wpływu i nie jest to zależne od nas, gdyż tak po prostu jest. Nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć bólu. Jednym z tego rodzajów bólu, który jest najmniej lubiany przez ludzi jest ból zęba, jednak jak zapewne wiadomo raczej prędzej czy później on się pojawi i raczej nie da się go uniknąć. Zapewne większość ludzi nie boi się samego bólu, aż tak bardzo jak samej wizyty u dentysty. Zazwyczaj kojarzy się ona z bólem i niezbyt przyjemnymi doświadczeniami. Warto dodać, że mogą towarzyszyć one nie tylko podczas samej wizyty, ale również po niej, gdyż często po wizycie wszystko boli nas jeszcze przez kilka dni. Odpowiedzmy sobie teraz na pytanie jakie mogą być przyczyny bólu zębów i jak temu najlepiej zapobiegać.

Co zrobić jak boli ząb?

Jak się okazuje zazwyczaj bóle zębów spowodowane są próchnicę lub skutkiem odsłonięcia szyjki zęba. Ponadto bóle mogą być spowodowane przez paradontozę. Na początek jednak odpowiedzmy sobie na pytanie co to takiego jest próchnica? Jak się okazuje w rzeczywistości jest to demineralizacja zęba. Wpływa na to działanie cukrów i bakterii. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak szybko to przebiega, gdyż jest to uzależnione od podatności danego zęba i wpływa na to wiele czynników. Jeśli taka próchnica przez długi czas jest nieleczona to może powstać w danym zębie stan zapalny. Istnieje również coś takiego jak paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, jednak jest to bardziej choroba dziąseł niż samych zębów. W zdecydowanej większości przypadków jej występowanie spowodowane jest niewłaściwą higieną jamy ustnej, jednak nie tylko, bo czasami wpływ na jej występowanie mogą mieć także uwarunkowania genetyczne. Co jeszcze może powodować ból zębów? Przede wszystkim może to być kamień nazębny i osad. Jest to w rzeczywistości płytka bakteryjna, która może doprowadzić do stanu zapalnego dziąseł. W zaawansowanym stadium prowadzi do nieodwracalnego zaniku kości wokół zęba po czym ząb może po prostu wypaść. Ból zęba bardzo często powoduje nadwrażliwość szczególnie podczas spożywania zimnych napojów czy pożywienia. W wielu przypadkach chodzi również o kwaśnie pożywienie i napoje.

Profilaktyka stomatologiczna

Warto pamiętać o tym, że aby uniknąć powyższych problemów warto zadbać o coś takiego jak profilaktyka stomatologiczna. Głównie chodzi tutaj o to, aby regularnie myć zęby i używać nici dentystycznych. Ponadto jeśli nie mycie zębów to każdy z nas po posiłku przynajmniej powinien płukać jamę ustną. W dodatku ważne jest regularne – przynajmniej raz na pół roku kontrolowanie naszego uzębienia u dentysty, aby w razie czego na bieżąco je naprawiać. Ważne jest, aby zawsze jak najszybciej likwidować wszelkie ubytki w uzębieniu. Dodatkowo powinniśmy usuwać kamień i płytkę nazębną w gabinecie stomatologicznym.

Domowe sposoby na ból zęba

Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że istnieje coś takiego jak domowe sposoby na ból zębów. Jakie to są? Po pierwsze jest to przyjmowanie różnego rodzaju tabletek przeciwbólowych, które są w stanie uśmierzyć nasz ból. Ponadto dobry sposób to również żucie goździków. Jeśli ból zęba jest ostry warto zastosować coś takiego jak płukanki jamy ustnej i okłady z szałwii lub rumianku. W tym przypadku należy pamiętać o tym, aby robić to regularnie, ponieważ w przeciwnym wypadku może być to po prostu nieskuteczne. Sposobów jest kilka jednak nie każdy z nich działa na każdego, dlatego trzeba spróbować każdego do czasu aż nie będzie lepiej.