Balon żołądkowy

Otyłość to jedno z największych wyzwań stojących przed medycyną. Nie ma zbyt wielu sposobów radzenia sobie z tym, to albo dieta i ćwiczenia, albo operacja. Specjaliści uznali, że dla osób z nadwagą dobre byłoby korzystanie z produktu, który będzie służył jako połączenie prawidłowego odżywiania z treningiem i zabiegiem. Dlatego ostatnio dużą popularność zyskała metoda z użyciem balonu żołądkowego bez interwencji chirurgicznej.

Balon został zaprojektowany, aby pomóc ograniczyć spożycie pokarmu, zajmując miejsce w żołądku, dzięki czemu można od razu zacząć żyć zdrowszym trybem życia. Średnio 10 do 15 % wagi traci się w ciągu 16 tygodni, pacjent jest w pełni wspierany programem zdrowego stylu życia który trwa 6 miesięcy.

Balon żołądkowy to bezinwazyjne i skuteczne odchudzanie

Otyłość jest poważnym problemem zdrowotnym, zwłaszcza ze względu na szereg występujących chorób metabolicznych. Dlatego cieszy, że współczesna medycyna stwarza nowe możliwości redukcji masa ciała (BMI). Należy do nich balon żołądkowy znajdujący się w kapsułce z dołączoną cienką kaniulą. Podczas wizyty w klinice pacjent połyka kapsułkę, która następnie jest napełniana w żołądku tworząc balonik.

Nie ma problemu z jego pozbyciem się z organizmu po zakończonej kuracji odchudzającej, ponieważ wydostaje się samoistnie i bezboleśnie. W jaki sposób? Po prostu otwiera się i jego pozostałość wydalana jest z organizmu drogą naturalną. Powierzając swój problem z otyłością lekarzowi oraz dietetykowi udaje się wyrobić nowe nawyki żywieniowe, dzięki czemu uzyskana szczupła sylwetka pozostanie na całe życie.

Czy balon żołądkowy może powodować nieprzyjemne objawy? Tak, mogą pojawić się skurcze żołądka i nudności, ale trwają one nie dłużej niż 3 dni, po czym ustępują i nie ma innych nieprzyjemnych doznań. Będąc pod stałą opieką medyczną można w każdej chwili skontaktować się z lekarzem który rozwieje wszelkie wątpliwości. Ważne! Nie spożywając już dużych ilości pokarmów następuje ograniczenie przyjmowania kalorii a to powoduje utratę wagi.

Czym jest balon żołądkowy?

Balon żołądkowy to metoda odchudzania nowej generacji, która nie wymaga endoskopii ani znieczulenia. W leczeniu nieoperacyjnej otyłości najbardziej przydatny jest właśnie balon żołądkowy, który pozwala opóźnić odczuwanie głodu i szybko odczuć uczucie sytości. Jest on połykany po czym pęcznieje i zajmuje miejsce w żołądku. Zmniejsza to ilość jedzenia spożywanego w ciągu dnia i można schudnąć szybciej i łatwiej. Cała procedura trwa około 20 minut, po czym można wrócić do swoich codziennych zajęć.

Czy balon żołądkowy jest lepszy niż sama dieta?

Tak. Ostatnie badania wykazały, że w połączeniu z 16 tygodniami zmian stylu życia balon żołądkowy przyczynił się do znacznej utraty wagi u osób biorących udział w tym programie. Jest on bardziej skuteczny niż zwykła dieta, ponieważ pacjenci nie doświadczają napadów głodu, które zwykle występują podczas diety odchudzającej.

Jak działa balon żołądkowy?

  • Wolniejsze odczuwanie głodu.
  • Szybki efekt sytości.
  • Spożywanie mniejszych porcji.
  • Jedzenie dłużej pozostaje w żołądku
  • Pomaga zapobiegać podjadaniu między posiłkami.

Żaden program odchudzający nie zdziała cudów. Jednak balon żołądkowy to w pełni wspierany program stylu życia, w którym lekarz i dietetyk pomagają stworzyć plan odżywiania i ćwiczeń, ucząc jeść mniejsze posiłki, aby można było łatwiej przekształcić się w swoje nowe ja i wspierać utratę wagi.

Jak mierzone są postępy w odchudzaniu?

Podstawową częścią planu odchudzania jest balon żołądkowy, ale korzystając z usług kliniki, każdy pacjent otrzymuje smart akcesoria pomagające monitorować postępy w walce z nadwagą. Niezbędna jest waga jako element programu odchudzania, przekazywana pacjentowi po pierwszym etapie czyli połknięciu balona żołądkowego. Waga mierzy niezbędne parametry takie jak: BMI, procent tkanki tłuszczowej, masę mięśniową i co bardzo ważne łączy się z aplikacją. Kolejnym elementem wspierającym kontrolę masy ciała jest tracker – zegarek, którego zadaniem jest mierzenie treningów i kroków. Czy lekarz nadzoruje przebieg terapii odchudzającej? Tak, zarówno lekarz jak i dietetyk mają podgląd do wyników jakie osiąga pacjent i w przypadku braku spadku wagi szybko reagują.

Jakie są rezultaty odchudzania za pomocą balonu żołądkowego?

Balon jest obecny w żołądku przez 16 tygodni a cały program odchudzający trwa 6 miesięcy. W tym czasie pacjent uczy się zdrowych nawyków żywieniowych i traci na wadze. Jak już wspomniano, utrata wagi wynosi do 15% w stosunku do wagi początkowej, ale w następnych miesiącach następuje kolejny spadek masy ciała. Ten rodzaj walki z otyłością nie kończy się tylko szczuplejszą sylwetką, ale również poprawą wyników. Dochodzi do obniżenia poziomu cholesterolu, ciśnienie normuje się, sprawność fizyczna jest o wiele lepsza. Jeżeli ktoś potrzebuje zrzucić większą ilość kilogramów, czy ma możliwość rozpoczęcia nowej kuracji z nowym balonem żołądkowym? Tak, istnieje taka możliwość, ale wymaga konsultacji z lekarzem.