Badanie usg Warszawa

Badanie usg Warszawa

 

Badanie ultrasonograficzne zwane potocznie badaniem usg Warszawa, należy do najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych, a zarazem najważniejszych. Pozwala ono ustalić przyczynę wielu dolegliwości i obecność stanów chorobowych w organizmie. Jest badaniem, które można wykonywać kilka razy, nie oddziałuje na organizm, tak jak wykonywanie zdjęć rentgenowskich, ze szkodliwym promieniowaniem. Dzięki temu, lekarze często korzystają z takiej możliwości skontrolowania stanu zdrowia pacjenta. Ultrasonografia to badanie obrazowe, pozwala ocenić kształt naszych narządów wewnętrznych, widoczność ewentualnych guzów i zmian nowotworowych, a w przypadku kobiet ciąży- rozwój płodu. 

 

Jak przebiega badanie USG Warszawa

 

Badanie ultrasonograficzne jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Dzięki falom akustycznym, które wnikają w nasze ciało i odbijają obraz, można ujrzeć wszelkie nieprawidłowości. Impuls akustyczny zamienia się w elektryczny i dzięki temu jest rejestrowany obraz na ekranie monitora. Tutaj ważną częścią jest głowica aparatu, w której znajduje się przetwornik ultradźwięków. USG odbywa się poprzez odsłonięcie fragmentów ciała, na które aplikowany jest żel umożliwiający łatwiejsze przewodzenie. Lekarz przesuwając głowicą urządzenia po ciele pacjenta, otrzymuje obraz całego badanego narządu. 

 

Jak można przygotować się do badania usg? 

 

Wszystko zależy jakiego fragmentu ciała będzie dotyczyło badanie. Generalnie nie ma specjalnych wymogów jakie musimy spełnić, by wykonać to badanie. Jednak w przypadku jamy brzusznej, warto być wypróżnionym, gazy utrzymujące się w jelitach, mogą utrudnić odczytanie obrazu. W większości przypadków wykonywania usg jamy brzusznej, dobrze jest, kiedy pęcherz jest pełny, pozwala to jak najdokładniej ocenić jego funkcjonowanie. Także w przypadku, kiedy dzień wcześniej podawany był nam środek kontrastujący, w celu wykonania, np. tomografu, warto o tym fakcie poinformować lekarza, bowiem taki środek utrzymuje się w organizmie i może dać wynik sfałszowany. W przypadku śledziony lub wątroby, czasem wskazana jest przed badaniem, dieta niskotłuszczowa bądź w ogóle wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów. 

 

W jakich przypadkach wykonuje się badanie usg Warszawa ? 

 

Głównie badanie to jest wykonywane, kiedy zachodzi podejrzenie zmian patologicznych w narządach wewnętrznych i chcemy kontrolować ich rozwój. Do takich zmian patologicznych należą guzy, torbiele, włókniaki, płyn, którego nie powinno być, wszelkie obrzęki i urazy. Może być także rutynowym badaniem, celem skontrolowania naszych narządów wewnętrznych, ich kształtu, położenia U kobiet ciąży jest wykonywanie celem monitorowania rozwoju płodu.  Do najczęściej wykonywanych badań usg Warszawa zaliczamy badanie jamy brzusznej, narządów szyi, ośrodkowego układu nerwowego, stawów, narządów klatki piersiowej, serca, jąder i sutka. Badanie ultrasonograficzne jest badaniem subiektywnym, dużo więc zależy od wiedzy i doświadczenia osoby przeprowadzającej usg.