Badanie ojcostwa i pokrewieństwa – co warto wiedzieć?

Badanie ojcostwa wykonuje się w celach prywatnych, ale i w celach sądowych. Dlatego też testy stają się coraz bardziej popularne, jednakże wciąż wzbudzają spore emocje. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Co warto wiedzieć przed wykonaniem badania ojcostwa?

1. Badanie ojcostwa – kiedy się je wykonuje?

2. Na czym polega badanie ojcostwa?

3. Ile kosztuje badanie DNA?

4. Ustalenie ojcostwa w czasie badań w ciąży

Test na ojcostwo bywa bardzo stresujący, nie tylko dla domniemanego ojca, ale i dla całej rodziny. Nie da się ominąć tego stresu, ale można go zminimalizować, dowiadując się jak najwięcej przed przystąpieniem do badania. Chcesz sprawdzić, kto jest biologicznym ojcem dziecka? Oto co warto wiedzieć.

1. Badanie ojcostwa – kiedy się je wykonuje?

Badanie ojcostwa i pokrewieństwa w wykonuje się w sytuacji, gdy pojawią się wątpliwości co do tożsamości ojca. Co ważne, zanim wykona się test na ojcostwo, konieczne jest uzyskanie zgody obojga rodziców (matki oraz potencjalnego ojca). Jeśli takiej zgody nie ma, pozostaje opcja nr 2 – nakaz sądu lub prokuratora.

Badanie dna w celu ustalenia, kto jest ojcem dziecka, jest niezwykle ważne i nie chodzi jedynie o samą świadomość. Ten test dna przyczyni się do unormowania sytuacji prawnej dziecka. Pozwoli też na zasądzenie ewentualnych alimentów, bądź też przeprowadzenie postępowania, by ustalić formy sprawowania opieki nad dzieckiem.

Jeśli zależy Ci na anonimowości badania, warto pamiętać, że nakaz od sądu lub prokuratora właściwie tę anonimowość wyklucza. Test dna domniemanego ojca musi zostać zaprotokołowany, a przy badaniu niezbędna jest obecność matki. Oczywiście inaczej jest w przypadku, gdy wykonujemy badanie dna prywatnie.

2. Na czym polega badanie ojcostwa?

Wielu mężczyzn denerwuje się badaniem, co w dużej mierze wynika z nieświadomości, jak ono wygląda. Otóż jeśli chodzi o testy na ojcostwo wykonywane na polecenie sądu, w grę wchodzi jedynie badanie  w Instytucie Genetyki Sądowej, albo przez laboratorium badawcze akredytowane do wykonywania takich badań. Badania DNA wykonuje się metodą PCR, oparte są na zaawansowanych metodach biologii molekularnej. Podstawą w przypadku badania DNA jest pobranie próbek – pobranie wymazu wykonuje się z wewnętrznej strony policzka pobranych zgodnie z zaleceniami.

3. Ile kosztuje badanie DNA?

Jeśli zastanawiasz się, na jaki wydatek należy się przygotować przed wykonaniem badania DNA, niestety nie istnieje jedna, ogólna odpowiedź. Tego typu badania są cenowo zróżnicowane. Należy się przygotować na wydatek rzędu 500-1500 złotych. Kluczowy w tym przypadku jest jeden aspekt, mianowicie – ile osób objętych jest badaniem.

4. Ustalenie ojcostwa w czasie badań w ciąży

Istnieje możliwość ustalenia, kto jest ojcem dziecka, jeszcze podczas trwania ciąży. Badanie, które pozwala na potwierdzenie lub zaprzeczenie ojcostwa, wykonuje się od 15. tygodnia ciąży. Co ważne, daje ono wiarygodny wynik, pozwala również wykryć ewentualne wady genetyczne płodu.

Pobranie próbek DNA dziecka odbywa się w czasie amniopunkcji pod kontrolą USG. Badanie jest bezbolesne, ponieważ wykonuje się je po podaniu znieczulenia miejscowego. Jeśli chodzi o mamę i domniemanego ojca, pobiera się dowolne próbki, np. z wymazów z policzka, ale również tzw. mikrośladów, a więc włosów z cebulkami, zużytej gumy do żucia, niedopałka papierosa lub paznokcia ze skórkami.

Następnie w laboratorium ustala się profile genetyczne osób badanych. Co ważne, wynik tego badania zawsze jest pewny. To pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych stresów już po narodzinach dziecka.