Badania ortopedyczne USG – wskazania, rodzaj i cena

Za pomocą badań USG można skutecznie prowadzić diagnostykę układu narządu ruchu. Kiedy wskazane jest USG ortopedyczne?

 

USG to szybki i nieinwazyjny sposób na sprawdzenie kondycji tkanek. Za pomocą tego prostego badania można również sprawdzić stan układu ruchu. Badanie USG określane jest wtedy jako ortopedyczne. W przypadku badania jak USG ortopedyczne Kraków jest miastem, gdzie prowadzone jest ono zarówno w placówkach mających podpisaną umowę z NFZ, jak i w placówkach prywatnych, gdzie wykonywane jest on odpłatnie.

 

Na czym polega badanie ortopedyczne USG?

Ultrasonografia jest dziedziną diagnostyki medyczne, która ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywana jest ona między innymi do prowadzenia badań układu ruchu, a dokładnie wchodzących w jego skład elementów jak: kości, mięśnie, chrząstki, stawy, więzadła.

 

Badanie USG pozwala na zobrazowanie tkanek i jednoczesne określenie ich kondycji na podstawie widocznych zmian na ekranie aparatu USG. W rezultacie jest to bardzo często używana metoda diagnostyczna, która stanowi alternatywę dla badań jak RTG, czyli prześwietlenia czy też rezonans magnetyczny.

 

Obecnie badania USG układu ruchu można wykonać w całej Polsce. Dla badania jak USG ortopedyczne Kraków zapewnia przy tym dostęp do jednych z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.

 

Rodzaje badań ortopedycznych USG

W ramach badań jak USG ortopedyczne w Krakowie oraz w innych miastach można skorzystać z wielu badań, które dotyczą konkretnych narządów wchodzących w skład układu ruchu.

 

Najczęściej prowadzone badania USG ortopedyczne:

  • Badanie USG kolana
  • Badanie USG stawu biodrowego
  • Badanie USG stawu skokowego
  • Badanie USG barku
  • Badania USG łokcia

 

Czy badania USG narządów ruchu wymagają przygotowania?

Do wykonania badania USG narządu ruchu nie ma potrzeby żadnych przygotowań, dlatego też pacjent może udać się na nie od razu.

 

Warto pamiętać o tym, aby na badanie zabrać ze sobą luźne, łatwe w zdjęciu ubranie, aby można było łatwo odsłonić część, która ma być poddana diagnostyce.

 

Gdzie wykonać USG ortopedyczne?

Badania USG narządu ruchu oferowane są obecnie zarówno na NFZ, jak i w prywatnych placówkach. Wielu pacjentów decyduje się na tę drugą opcję, ponieważ czas oczekiwania na badania USG w ramach NFZ może trwać nawet parę tygodni.

 

Prywatne USG ortopedyczne Kraków – pod takim hasłem można znaleźć oferty dostępne w prywatnych gabinetach medycznych w Krakowie.

 

Koszt wykonania prywatnego badania USG ortopedycznego w Krakowie wynosi około 100-150 zł. Dokładne cenniki można sprawdzić online.