Alergia na pyłki: jak sobie poradzić?
Czy dokucza Ci wysypka po zjedzeniu truskawek? A może kichasz za każdym razem, gdy głaszczesz psa lub kota? Męczy Cię kichanie, katar, drapanie w gardle, kaszel, łzawienie oczu, kiedy pylą trawy, drzewa i zboża? Wspomniane objawy świadczą o alergii. Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić, by nie uprzykrzały Ci życia!
Jak diagnozuje się alergię?
Jeśli lekarz podejrzewa, że cierpisz na alergię, najprawdopodobniej skieruje Cię na punktowe testy skórne. W niektórych przypadkach proponowane testy mogą być najłatwiejszym i najbezpieczniejszym sposobem potwierdzenia reakcji alergicznej. Z drugiej strony są mniej czułe niż inne metody. Lekarz lub pielęgniarka umieści na skórze niewielkie krople możliwych alergenów. Następnie lekko nakłuje skórę igłą przez krople. Jeśli jesteś uczulony, po około 15 minutach pojawi się obrzęk, zaczerwienienie, bąbel lub świąd.
Jeżeli punktowe testy skórne niczego nie wykazały, ale lekarz podejrzewa, że za dokuczliwe objawy odpowiada alergia, może zlecić testy śródskórne. Specjalista wstrzykuje małą ilość alergenu do zewnętrznej warstwy skóry. Igła nie przebija skóry, dlatego badanie jest bezbolesne. Warto również wspomnieć o testach płatkowych, podczas których nakłada się na skórę specjalną bibułkę nasączoną roztworem z alergenem.
Jak złagodzić objawy pyłkowicy?
Alergia na pyłki, zwane również gorączką sienną, powoduje następujące objawy:
- kichanie,
- świszczący oddech,
- zatkany nos,
- drapanie w gardle,
- swędzenie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu.
Należy podkreślić, że wspomniane dolegliwości pojawiają się tylko w okresie pylenia. Z pomocą przychodzą leki przeciwhistamonowe, które blokują receptor histaminowy. W ten sposób skutecznie łagodzą objawy alergii, ale nie eliminują jej przyczyny. Mogą przynieść ulgę w przypadku kataru siennego, czyli przewlekłej chorobie zapalnej. Pamiętaj, by stosowanie leków przeciwalergicznych rozpocząć jeszcze przed okresem pylenia.
Zastanawiasz się, co na alergię złagodzi świąd i pieczenie skóry? Szukasz sposobu na katar, kichanie, swędzenie i łzawienie oczu? Wybierz Claritine, które przyniesie Ci ulgę w objawach alergii! Proponowany lek skutecznie złagodzi wspomniane dolegliwości, nie wywołując przy tym senności.
Jak unikać alergenów w szczycie pylenia roślin?
W miarę możliwości zostań w domu, szczególnie wtedy, gdy jest największe stężenie pyłków w powietrzu. Przebywaj w zamkniętych pomieszczeniach w suche, wietrzne i upalne dni. Ogranicz również poranną i popołudniową aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Na spacer możesz wyjść wieczorem lub tuż po deszczu, kiedy pyłków jest mało. Postaraj się wietrzyć mieszkanie późnym wieczorem i w nocy, wtedy pylenie się zmniejsza.
W domu i samochodzie korzystaj z klimatyzacji z filtrem HEPA. Proponowane urządzenie skutecznie usunie dokuczliwe alergeny. Sprawdzaj regularnie filtr przeciwpyłkowy w aucie, a także zamykaj okna podczas jazdy. Nie wieszaj prania na zewnątrz, ponieważ mogą się do niego przykleić alergeny. W szczycie pylenia susz ubrania w suszarce bębnowej.
Noś okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne, by ograniczyć ilość pyłków dostających się do oczu. Zakładaj też kapelusz z szerokim rondem. Dzięki temu będziesz trzymać pyłki z dala od włosów.
Facebook Comments