Zespół pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS)

Iliotibial Band Syndrome (ITBS), czyli zespół pasma biodrowo-piszczelowego jest jedną z najczęstszych przypadłości, jakie dotykają osoby aktywne fizycznie. Szczególnie narażeni na tą dolegliwość są długodystansowi biegacze. Szacuje się, ze występuje ona u około 5% biegaczy.

Pasmo biodrowo-piszczelowe jest częścią powięzi szerokiej, czyli tkanki łącznej, która obejmuje mięśnie uda. Biegnie ono od górnej części miednicy, aż do kłykcia bocznego kości piszczelowej, dzieląc się na trzy segmenty :

  • przednio-górny – włókna ścięgniste mięśnia naprężacza powięzi szerokiej
  • tylno-górny – włókna ścięgniste mięśnia pośladkowego wielkiego
  • środkowy – przedłużenie grubej ścięgnistej powięzi mięśnia pośladkowego średniego

Pasmo biodrowo-piszczelowe odpowiada za zgięcie i wyprost stawu kolanowego, rotacje wewnętrzną i ruchy przywodzenia, a także za stabilizacje uda w trakcie biegu.

ITBS – przyczyny dolegliwości

Najczęściej przyczyną dolegliwości jest przeskakiwanie napiętego pasma poprzez obciążanie i ocieranie o nadkłykieć kości udowej przy ruchach zgięcia i prostowania. Ból może być także spowodowany naciskiem na mocno unerwioną i unaczynioną tkankę łączną, która leży pomiędzy pasmem biodrowo-piszczelowym, jest skrócona i osłabiona i koliduje z kością.  Dodając do tego wielokrotnie powtarzany niewłaściwy krok biegowy otrzymujemy znaczne przeciążenia w obrębie miednicy, bioder i kolan.

Jak reagować?

Przede wszystkim warto skonsultować się z doświadczonym fizjoterapeutą, który ustali program rehabilitacyjny i dobierze odpowiednie ćwiczenia. Działanie opierać się będzie przede wszystkim na rozluźnieniu napięcia pasma biodrowo piszczelowego i naprężacza powięzi szerokiej, np. przy użyciu wałka piankowego, takiego jak Foam Roller, lub piłki do Lacrosse, a także na rozciąganiu mięśni znajdujących się w okolicy tej grupy. Jednocześnie zaleca się wzmocnienie mięśnia pośladkowego, grupy kulszowo-goleniowej i mięśnia czworogłowego uda.