Zdrowie psychiczne osoby starszej – jak o nie dbać?

Osoby starsze narażone są nie tylko na różnego rodzaju schorzenia natury fizycznej, związane m.in. z naturalnymi procesami starzenia zachodzącymi w organizmie. Dużym, ale niestety często bagatelizowanym problemem seniorów są także choroby psychiczne i zaburzenia natury emocjonalnej. Dlatego zdrowy tryb życia powinien również obejmować dbanie o zdrowie psychiczne osób starszych.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie choroby psychiczne występują u seniorów,
  • jak zadbać o zdrowie psychiczne osoby starszej.

Zdrowie psychiczne to stan, na który składają się poczucie komfortu psychicznego, dobra kondycja zdrowotna oraz utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych. Na jego osiągnięcie pozwalają działania człowieka, które prowadzą do rozwoju osobistego, samorealizacji oraz kontaktów z innymi ludźmi.

Choroby psychiczne u seniorów

Zaburzenia emocjonalne oraz choroby psychiczne u seniorów miewają różne przyczyny. Jednym z najczęściej występujących schorzeń jest depresja – może być ona efektem poczucia osamotnienia związanego z przejściem na emeryturę, postępującej niesprawności, problemów finansowych czy śmierci bliskiej osoby. Seniorzy są mniej odporni na stres niż ludzie młodzi, z większym trudem adaptują się do zastanej rzeczywistości, co może powodować różnego rodzaju zaburzenia emocjonalne. Dość często występującymi chorobami o charakterze otępiennym są demencja starcza oraz choroba Alzheimera, które są spowodowane m.in. naturalnym procesem starzenia oraz stopniową degeneracją komórek mózgowych.

Jak dbać o zdrowie psychiczne seniorów?

Należy mieć świadomość, że zaburzeniom i chorobom psychicznym u osób starszych nie można w 100% zapobiegać, ale są sposoby, by w pewnym stopniu zmniejszać ryzyko ich występowania. Zatem jak być zdrowym psychicznie?

  • Spędzanie czasu z ludźmi

Nie ma żadnych wątpliwości, że poczucie osamotnienia to jeden z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju depresji i innych chorób o podłożu psychicznym. Dlatego warto zadbać, by senior jak najwięcej czasu spędzał w towarzystwie. Oczywiście rodzina nie zawsze jest w stanie widywać się z osobą starszą tak często, jakby chciała. Dobrym rozwiązaniem może więc być zapisanie rodzica czy dziadka do klubu seniora, kółka zainteresowań czy fundacji organizującej różnego rodzaju zajęcia i warsztaty dla osób starszych.

  • Aktywność fizyczna

Jak dbać o psychikę? Liczne badania naukowe dowiodły, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko występowania chorób otępiennych u seniorów. Regularny ruch spowalnia procesy starzenia komórek nerwowych, pozytywnie wpływa na pracę mózgu, redukuje stres, pozwala wyzbyć się negatywnych emocji. Może to być jazda na rowerze, nordic walking, pływanie, a nawet regularne spacery. Możliwości jest mnóstwo!

  • Odpowiednia dieta

Na zdrowie psychiczne w pewnym stopniu wpływa też stosowana dieta. Z pożywieniem możemy bowiem dostarczać sobie substancji mających pozytywny wpływ na samopoczucie emocjonalne. Zaliczają się do nich m.in. witaminy z grupy B (znaleźć je można w produktach zbożowych i zielonych warzywach), kwasy omega-3 (ich źródłem są ryby i orzechy włoskie) oraz tryptofan, czyli aminokwas kluczowy w procesie produkcji serotoniny, a więc hormonu szczęścia (znaleźć go można m.in. w mięsie, serach dojrzewających i orzechach).

Warto pamiętać, że choroby psychiczne w żadnym wypadku nie są powodem do wstydu i koniecznie trzeba je leczyć! Dopasowana do potrzeb terapia pozwala hamować ich rozwój i pozbyć się przykrych objawów.