Zapalenie okołustne, co warto o nim wiedzieć?

Zapalenie okołoustne to inaczej zmiana zapalna występująca w okolicy ust oraz fałdów wargowo – nosowych. Ma ona niestety charakter nawracający, a także jest źródłem dużego dyskomfortu u chorego. W jaki sposób możemy jej uniknąć, a także jak ją leczyć, gdy już się pojawi? Dowiesz się z tego artykułu.

Co powoduje zapalenie okołoustne?

Wiele czynników sprzyja wystąpieniu tej dermatozy, ale do tych najczęściej wymienianych należą:

 1. źle dobrane kosmetyki
 2. infekcje grzybice i bakteryjne
 3. bardzo tłusta lub bardzo sucha cera
 4. nadmierna ekspozycja na promienie UV
 5. niedobór witamin z grupy B oraz żelaza
 6. obecność pasożyta skórnego w tym nużenca ludzkiego
 7. atopowe zapalenie skóry
 8. zaburzenia hormonalne
 9. antykoncepcja hormonalna
 10. choroby ogólnoustrojowe, czy immunologiczne

Dermatoza okołoustna pojawia się przede wszystkim u kobiet i dzieci. W przypadku mężczyzn będzie ona wynikiem nieprawidłowego usuwania zarostu i powstałych przez to mikrourazów.

Objawy charakterystyczne dla zapalenia okołoustnego:

Do tych najczęściej spotykanych należą:

 1. wypryski o charakterze grudkowo-rumieniowym
 2. niewielkie krostki koloru czerwono-brunatnego
 3. świąd i pieczenie
 4. uczucie ściągnięcia skóry

Bardzo ważne jest, żeby powstałych zmian skórnych nie drapać, ponieważ ulegną one jeszcze większemu podrażnieniu.

Jak skutecznie leczyć zapalenie okołoustne?

W przypadku, gdy zauważymy u siebie wyżej wymienione objawy, w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do dermatologa w Łodzi, który za pomocą wywiadu lekarskiego, oceni charakter zmian, postawi odpowiednią diagnozę oraz wdroży skuteczne leczenie. W przypadku leczenia tej dolegliwości szczególnie istotne jest wyeliminowanie jej przyczyny. Jako że może mieć ona podłoże alergiczne wskazane będzie rozpoznanie i eliminacja alergenu niezależnie od tego, czy jest to czynnik pokarmowy, czy też środowiskowy.

Gdy zauważymy, że zaczerwienienie pojawia się podczas stosowania konkretnych kosmetyków, należy natychmiastowo z nich zrezygnować.

W  przypadku, gdy zapalenie okołoustne będzie miało charakter bakteryjny, konieczne będzie natomiast wdrożenie antybiotykoterapii w postaci erytromycyny, czy tetracykliny. W przypadku infekcji grzybiczych będą to z kolei maści i kremy przeciwgrzybicze.

Należy pamiętać również o odpowiedniej diecie i w przypadku jakichkolwiek niedoborów składników odżywczych zmienić dotychczasową dietę i wspomóc się suplementacją.

Warto również zmienić dotychczasową pielęgnację i dotychczasowe perfumowane kosmetyki zmienić na dermokosmetyki najlepiej na bazie naturalnych składników. Należy przy tym pamiętać, że choć zapalenie okołoustne można skutecznie leczyć, to w niektórych przypadkach konieczna będzie stała kontrola dermatologiczna.