Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej

Często bliscy starszego czy ciężko chorego człowieka nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z procedurą opieki nad nim. W szczególnie trudnych przypadkach idealnym rozwiązaniem jest zatrudnienie opiekunki, która może przebywać z pacjentem tymczasowo lub na stałe.

Jakie są obowiązki opiekunki?

Decydując się na podjęcie zatrudnienia należy wiedzieć jaki jest zakres obowiązków opiekunki osoby starszej. Do głównych obowiązków należy opieka nad pacjentem, monitorowanie jego codziennej rutyny i aktywności fizycznej. W zależności od stanu osoby, opiekunka powinna zajmować się większością czynności, które przyczyniają się do utrzymania stanu zdrowia. Jednocześnie czasami obowiązki nie ograniczają się tylko do codziennych zajęć, ale polegają też na zapewnieniu terminowej opieki medycznej. Wykonywanie zastrzyków, opracowanie systemu ćwiczeń, regularne mierzenie temperatury ciała i ciśnienia krwi. Jeśli mówimy o osobie przykutej do łóżka opiekunka niekiedy musi zmienić naczynie i pieluchy, pościel, kąpać oraz masować ciało osoby starszej.

Jaka powinna być opiekunka?

Wiedząc co należy do obowiązków opiekunki osób starszych, można określić cechy potencjalnej osoby na to stanowisko. Biorąc pod uwagę specyfikę pracy, przy wyborze należy zwrócić uwagę nie tylko na jej doświadczenie i profesjonalizm, ale także na cechy osobiste. Osoby niepełnosprawne często ubolewają nad niemożnością pełnej aktywności, mogą więc np. odmawiać przyjmowania leków. W takich przypadkach tylko zdolność asystenta do zjednania sobie i wzbudzenia zaufania pacjenta pomoże uniknąć konfliktów. Ponieważ będą musieli spędzać większość czasu razem, ważne jest, aby mieć przyjacielski kontakt.

Od czego zależą zarobki opiekunki?

To jakie są obowiązki opiekunki osoby starszej w Niemczech, determinuje wysokość jej zarobków. Istotne są tutaj następujące czynniki:

• Diagnoza – im poważniejsza choroba, tym więcej kosztuje opieka. Osoby niepełnosprawne, a także osoby po udarze i poważnych operacjach wymagają szczególnej opieki, która polega na wyjmowaniu kaczek, zmianie pieluszek, pomocy w zabiegach higienicznych itp.

• Godzinowy lub dzienny harmonogram pracy. W niektórych sytuacjach nie można obejść się bez zamieszkania opiekunki w domu osoby starszej.

• Wykaz obowiązków.

• Edukacja medyczna. Jeśli opiekunka ma wykształcenie pielęgniarskie czy medyczne, jej zarobki znacznie wzrastają.

• Referencje i doświadczenie.

Dlaczego nawet sprawne osoby starsze potrzebują pomocy?

Osoby starsze mogą przez długi czas zachować jasność myślenia, ale tracą umiejętności dbania o siebie. Im szybciej w takim przypadku opiekunka zacznie udzielać im pomocy, tym mniejsze będzie ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe, przypadkowe urazy. Opiekunka może prowadzić zajęcia stymulujące aktywność mózgu, umiejętności motoryczne. Dzięki temu osoby starsze przez dłuższy czas zachowują sprawność umysłową.

Przed rozpoczęciem współpracy warto otwarcie omówić warunki żywienia, korzystania z kuchni, łazienki czy osoba starsza cierpi na zaburzenia funkcji poznawczych. Pomimo tego, że do obowiązków opiekuna stacjonarnego dla osoby starszej należy także opieka nocna, opiekunka, musi mieć czas na pełny 8-godzinny sen, a także 1,5-2 godziny na sprawy osobiste, posiłki i odpoczynek w ciągu dnia.

Zwykle sami starzy ludzie lubią spać w ciągu dnia, a asystenci zazwyczaj nie mają problemów ze znalezieniem czasu „dla siebie”. Ale jeśli organizowana jest opieka nad osobą z zaburzeniami snu, oczywistymi zaburzeniami psychicznymi, lepiej pomyśleć o zatrudnieniu pielęgniarki dziennej i nocnej.