Wzdęcia: sprawdź, jak szybko sobie z nimi poradzić!

 

Wzdęcia to nagromadzone gazy w układzie pokarmowym, które powodują dyskomfort w jamie brzusznej. Często występują w wyniku spożywania konkretnych produktów, ale mogą wskazywać na poważniejszy problem. Zastanawiasz się, jak sobie poradzić z krępującą przypadłością? Skorzystaj z naszych wskazówek!

Wzdęty brzuch: przyczyny

Zwykle pokarmy wzdymające są bogate w polisacharydy, szczególnie oligosacharydy, takie jak inulinę. Wspomniany wielocukier pobudza wzrost mikroflory jelitowej, zwiększając odporność. Dodatkowo obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Jeśli masz problem ze wzdęciami, ogranicz następujące pokarmy:

  • rośliny strączkowe, w tym fasola, bób, groch, soczewica i ciecierzyca,
  • orzechy nerkowca,
  • zboża, takie jak owies i pszenica,
  • drożdże,
  • pieczywo razowe,
  • nabiał,
  • warzywa i owoce, takie jak buraki, ziemniaki, śliwki, czereśnie, kapusta, czosnek, brukselka, rzepa, czosnek, brokuły, kalafior.

Dlaczego gazy brzydko pachną, a czasami nie?

Kiedy pijesz, jesz, przełykasz ślinę, połykasz niewielkie ilości powietrza, które gromadzi się w jelitach. Gazy składają się tlenu, azotu, metanu, dwutlenku węgla i wodoru. Organizm pozbywa się ich przez wzdęcia lub odbijanie. Większość gazów nie ma zapachu i zazwyczaj uwalniane są w niewielkich ilościach. Jeśli jedzenie nie zostało dobrze strawione, zaczyna się rozkładać. Wzdęcia mają wtedy specyficzną woń, wynikającą z obecności gazów jelitowych.

Domowe sposoby na wzdęcia

Szukasz skutecznego sposobu na wzdęcia? Iberogast łagodzi dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Proponowany preparat ziołowy nie tylko walczy z podstawowymi przyczynami, lecz także z dokuczliwymi objawami. Może pomóc w przypadku dyspepsji czynnościowej i zespole jelita drażliwego.

Możesz również przygotować miksturę z imbirem, koprem włoskim i kardamonem. Imbir skutecznie łagodzi ból brzucha, głowy i gardła. Może również pomóc w przypadku niestrawności i wzdęć. Przygotuj: 1 łyżeczkę kardamonu, 1 łyżeczkę mielonego imbiru i nasiona kopru włoskiego. Wymieszaj wszystkie składniki i dodaj 1 łyżkę mikstury do szklanki wody. Dodaj też szczyptę asafetydy i ponownie zamieszaj. Jeśli chcesz czerpać z roztworu maksymalne korzyści, pij go 2 razy dziennie. Możesz także pić herbatę imbirową lub żuć kawałek imbiru, by poprawić trawienie i kontrolować produkcję gazów.

Napar z szałwii na wzdęcia

Szałwia  ma właściwości przeciwzapalne i przeciwrozkurczowe, jednocześnie zapobiega nadmiernej fermentacji jelitowej. Dzięki temu przyniesie ulgę w niestrawności, wzdęciach, skurczach żołądka i zaparciach. Sprawdź, jak samodzielnie przygotować napar z szałwii.

Składniki:

  • 1 szklanka wody,
  • 1 łyżeczkę suszonych liści lub 2 łyżeczki świeżych liści szałwii,
  • miód i plasterki cytryny (opcjonalnie).

Wlej wodę do garnka lub rondla, a następnie doprowadź ją do wrzenia. Teraz odstaw rondelek lub garnek na blat i dodaj liście szałwii. Pozwól im się parzyć przez 5-7 minut. Odcedź miksturę i przelej do kubka. W razie potrzeby możesz dodać miód i plasterki cytryny, aby złagodzić intensywny smak szałwii. Jeśli masz problemy z wątrobą lub nerkami, skontaktuj się z lekarzem, zanim przygotujesz napar.