Wszystko o podologii

Podologia jest stosunkowo młodą gałęzią z pogranicza medycyny i kosmetologii, która zajmuje się diagnozowaniem, jak również i leczeniem chorób stóp. O ile w krajach zachodnich zawód podologa cieszy się bardzo dużym uznaniem i popularnością, o tyle w Polsce cały czas kiełkuje, choć z roku na rok pojawia się coraz więcej gabinetów podologicznych. Kluczowe znaczenie ma to, by wybrać specjalistę, któremu odda się pod opiekę swoje stopy. Nie trzeba bowiem być lekarzem, by zawód ten wykonywać. Osoby kończące kursy w trzy dni, z pewnością do profesjonalistów nie są zaliczane, a więc podstawą jest podolog mający fach w ręku, stosowną wiedzę i odpowiednie, potwierdzone kwalifikacje.

Czym jest podologia?

Podologia jest to dział medycyny i kosmetologii, zajmujący się diagnozowaniem i odpowiednim leczeniem stóp. Jest nauką o kończynach dolnych, o ich tkankach i narządach. Jest niezwykle podolog szczecintrudną i skomplikowaną dziedziną, bowiem łączy ona w sobie wiedzę i zagadnienia z różnych specjalizacji. Bycie podologiem, to jednocześnie i posiadanie stosownej wiedzy z zakresu diabetologii, ortopedii, dermatologii, chirurgii, osteologii, limfologii, a także miologii, neurologii, flebologii i angiologii. Jak więc widać, nie wystarczy podstawowa znajomość budowy stopy, by móc wykonywać swoje usługi podologiczne na wysokim poziomie. Tutaj potrzeba wiele lat nauki i zbierania doświadczeń oraz usystematyzowania swojej wiedzy, by być w zakresie usług podologicznych prawdziwym specjalistą. Niestety, ale w Polsce podologia nie posiada żadnych regulacji prawnych, które dotyczyłyby działań oraz kompetencji tego zawodu. Jeśli chodzi o sam zawód, ten jest stosunkowo młody został on wpisany do rejestru zawodów w 2015 roku, będąc zawodem paramedycznym. W prawidłowym jego rozumowaniu i zestawieniu jest więc dziedziną kosmetologii.

Czym dokładnie zajmuje się podologia?

Głównym zadaniem, jakie obejmuje podologia https://podolog-warszawa.pro/, a więc które świadczy podolog jest diagnozowanie i leczenie schorzeń oraz zmian w obrębie stóp. Co więc obejmuje to leczenie? Głównymi problemami, z jakimi zmagają się pacjenci jest stopa cukrzycowa, wrastające paznokcie, modzele, odciski i nagniotki, kurzajki, a także nadpotliwość stóp lub nadmierne ich wysuszenie, grzybica, a także i pojawianie się pęcherzy. Podolog zajmuje się zmianą kształtu i struktury paznokcia, wykonuje profesjonalny masaż stóp, dobiera odpowiednie ortezy, wykonuje różnego rodzaju opatrunki na stopach. Co ważne, każdy profesjonalista z zakresu podologii udziela niezbędnych porad dotyczących pielęgnacji stóp, jak również i profilaktyki związanej z leczeniem chorób, które są z nimi związane.

Wybór odpowiedniego gabinetu podologicznego

Jednym z kluczowych elementów, jakie należy mieć na pewno na uwadze stanowi wybór gabinetu podologicznego, który ma zająć się leczeniem naszych stóp. Nie w każdym uda nam się uzyskać taką samą jakość usług i nie każdy kosmetolog jest dobrym podologiem. Dobre opinie, zadowoleni klienci, renoma, wiele kursów i szkoleń – to wszystko ma istotny wpływ na to, czy dany gabinet spełnia nasze oczekiwania czy też nie.

Na samym początku wizyty istotne znaczenie ma wywiad, który dotyczy stanu zdrowia pacjenta, jego nawyków, jak również i stylu życia. Mając podstawowe informacje, podolog może dalej przejść do oględzin stóp. Nie zawsze jednak samo spojrzenie na stopy jest wystarczające, by móc postawić diagnozę i rozpocząć leczenie. W większości bowiem przypadków specjalista ten zleca serię specjalistycznych badań, na podstawie których będzie miał nieco jaśniejszy obraz sytuacji. Łącząc go ze swoimi spostrzeżeniami, będzie mógł wskazać trafną diagnozę, a następnie rozpocząć jak najbardziej skuteczne leczenie. Odpowiednia terapia, konkretny zabieg, dobór określonych kosmetyków pielęgnacyjnych – to wszystko i jeszcze więcej może zaoferować pacjentowi każdy profesjonalista z zakresu podologii.

Kiedy należy wybrać się do podologa?

Z pewnością wizyta u podologa jest konieczna wtedy, gdy zauważamy zmiany w obrębie stóp lub gdy nie są one widoczne, ale odczuwamy ból lub dyskomfort i mamy problemy z chodzeniem. Bardzo często wiele osób obawia się i wstydzi wizyty u podologa. Stresuje ich pokazanie zmian na stopach, co w konsekwencji prowadzi do poważnych schorzeń. Żaden problem sam nie zniknie, a więc im szybciej zareagujemy, tym z pewnością lepsze będą tego efekty i rezultaty. Wiadomo, iż to na stopach spoczywa praktycznie cały ciężar ciała. Co więcej, niemal całe dnie włożone są one w buty, często bardzo niewygodne. Robią niekiedy dziesiątki kilometrów, są zmęczone i przeciążone. Każda zmiana działa na nie bardzo negatywnie, dlatego też podologia jest po to, by wszelkim tym zmianom móc zaradzić.

Jeśli więc masz odciski, walczysz z pęcherzami lub Twoje stopy pocą się i powodują nieprzyjemny zapach, na pewno wizyta u podologa jest najlepszą z opcji, jaką tylko możesz podjąć.