Wrastające paznokcie – jak prawidłowo obcinać paznokcie u nóg?

Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie to z pozoru błahy problem zdrowotny, który jednak dotyka bardzo wielu osób. Z reguły jednak, jest on ignorowany – najczęściej dlatego, że zwyczajnie wstydzimy się mówić o tej dolegliwości. To oczywiście błąd. Choć problem wrastających paznokci może się nam wydawać banalny, konsekwencje związane z jego ignorowaniem, mogą okazać się bardzo poważne. 

Po czym poznać wrastające paznokcie?

Przede wszystkim, trzeba zacząć od tego, że paznokcie najczęściej wrastają u stóp, choć tak jak w przypadku każdej reguły, tak i tutaj są wyjątki. Wrastanie paznokci polega na tym, że boczne jego krawędzie zawijają się do środka. W efekcie, palec dotknięty tym schorzeniem zaczyna nas boleć. Można oczywiście skutecznie zapobiegać powstawaniu tego schorzenia, jednakże kluczowe jest to, aby zrobić to jak najwcześniej. 

Przyczyny wrastania paznokci

Wbrew pozorom, najczęstszą przyczyną wrastania paznokci jest…Nieprawidłowe ich obcięcie. Paznokcie wrastają z reguły wtedy, kiedy są obcięte zbyt krótko lub w nieprawidłowy sposób – „na okrągło”. Inną przyczyną wrastania paznokci, może być skaleczenie wału paznokciowego. Ta przyczyna najczęściej powstaje kiedy nieprawidłowo wycinamy skórki i dochodzi do ich znacznego uszkodzenia. Podobnie rzecz się ma, kiedy próbujemy czyścić paznokcie np. końcówką nożyczek. Nie możemy też zapominać, że przyczyną wrastania paznokci może być powracająca ich grzybica. Kiedy nie będziemy jej w żaden sposób leczyć, jest to najprostsza droga do powstania tego schorzenia. Ciekawostką może być też to, że u kobiet jedną z najczęstszych przyczyn wrastania paznokci jest noszenie butów na bardzo wysokim obcasie o pedicure frezarkowy wąskich noskach. Wówczas palce u nóg układają się w nienaturalny sposób, co w efekcie może powodować wrastanie paznokci. Nie każdy też pewnie zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną wrastających paznokci może być…Nadwaga. 

Jak rozpoznać, że nasze paznokcie wrastają?

Skoro wiemy już, jakie są najczęstsze przyczyny wrastania paznokci, pora abyśmy dowiedzieli się, jak rozpoznać, że ten problem u nas występuje. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów, jeśli chodzi o wrastanie paznokci, jest ból palców. Wynika on z tego, że paznokieć zaczyna wbijać się w skórę płytki. Oczywistym jest to, że ból ten będzie się wzmagał, kiedy np. będziemy chodzić, biegać czy też – kiedy będziemy przymierzali nowe, dość ciasne buty. Nie możemy też ignorować krwawienia z palców, jak również pojawienia się w okolicy naszych paznokci ropy. Wszelkie zaczerwienienia powstające w okolicach wału paznokciowego, także powinny wzbudzać nasz niepokój.  Kiedy tylko zaobserwujemy u siebie takie objawy, warto jest dokładnie przyjrzeć się naszym paznokciom. Jeśli faktycznie okaże się, że paznokieć wrasta, należy niezwłocznie udać się do lekarza zajmującego się leczeniem takich schorzeń, czyli do podologa. 

Jak leczyć wrastające paznokcie?

Kiedy dotknie nas schorzenie takie jak wrastające paznokcie, mamy dwie drogi leczenia go. Wiadomo, że im wcześniej je wykryjemy, tym większa szansa na pozbycie się tego problemu. Pierwszą opcją, jeśli chodzi o uporanie się z tym dość wstydliwym problemem, jest… Moczenie ich w gorącej wodzie z solą. Roztwór przygotowujemy w banalny sposób: Do miski z gorącą wodą, wsypujemy 3-4 łyżki soli, a następnie bardzo dokładnie mieszamy. W tak przygotowanym roztworze, moczymy nogi przez około 20 minut. Zabieg ten, powtarzamy codziennie. 

Kiedy jednak jest już za późno na wdrożenie domowych sposobów leczenia wrastających paznokci, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Polega ona na wycięciu nienaturalnie rosnących brzegów paznokcia wraz z ich łożyskiem. Po tym zabiegu, paznokcie rosną już we właściwy sposób. Inną metodą, zdecydowanie mniej inwazyjną, są klamry na wrastające paznokcie. Powodują one zmianę kierunku rośnięcia paznokcia, a tym samym – skutecznie niwelują problem jego wrastania. 

To, co jest jednak najistotniejsze, jeśli chodzi o poradzenie sobie z tym brązowe plamy na dłoniach problemem, to przede wszystkim jak najszybsze jego wykrycie. Wówczas, jest całkiem spora szansa na to, że będziemy w stanie poradzić sobie z problemem wrastających paznokci bez konieczności interwencji chirurga. 

 

Pozycjonowanie serwisu medycznego to nie tylko treść. Obejmuje również projekt i wrażenia użytkownika.

Projekt i interfejs witryny medycznej powinny być tak przejrzyste i łatwe w użyciu, jak to tylko możliwe, aby ludzie mogli szybko znaleźć to, czego potrzebują. Treść powinna być również napisana w sposób łatwy do zrozumienia dla ludzi, z linkami do innych zasobów, aby uzyskać więcej informacji.