Rodzaje wkładek – wkładki supinujące na ratunek rotacji

Stopa stanowi podstawę naszego ciała. Jest naszym największym i najbardziej złożonym stabilizatorem. Jednocześnie też pierwszym punktem podparcia w przypadku każdego kroku, który wykonujemy. Stabilność i mobilność w obrębie stawu skokowego i stopy to podstawowe czynniki determinujące cały nasz proces poruszania. W przypadku dolegliwości i kontuzji obszarów znajdujących się powyżej (kolana, biodra, kręgosłupa czy nawet barki) pierwszym elementem diagnostyki ruchowej jest właśnie sprawdzenie zakresu ruchu w stawie skokowym i wykluczenie ewentualnej koślawości i szpotawości. Tym czasem poprawienie ruchomości w tym obszarze, znacznie zmniejszy ryzyko występowania urazów w stawach położonych powyżej i kręgosłupie. Z powodzeniem można użyć do tego wkładek supinujących, które poprawią biomechanikę ruchu, przywrócą prawidłowy wzorzec ruchu i skutecznie zabezpieczą przed kontuzjami.

Wkładki supinujące – dla kogo?

Teoretycznie każdy z nas może posiadać wkładki supinujące. W praktyce jednak nie każdy je potrzebuje. Z naszych obserwacji wynika, że z wkładek ortopedycznych korzystają najczęściej dzieci, u których występuje koślawość stóp. Schorzenie to bywa bardzo często mylone z płaskostopiem. W przypadku występowania takiego problemu w pierwszej kolejności wykonuje się odbitkę stóp na tuszu. Dzięki precyzyjnej diagnostyce możemy indywidualnie wykonać wkładki supinujące, które będą dostosowane do kształtu i wielkości stopy pacjenta. To najlepsza metoda poprawiania biomechaniki ruchu.

Wkładki supinujące – dwa rodzaje

Pierwszym typem wkładek ortopedycznych są działające wyłącznie na piętę (tyłostep) wkładki supinujące. Jest to swego rodzaju klin i rodzaj podpiętki skośnej, którą wkładamy wyższą częścią pod wewnętrzny obszar pięty i odchylamy ją na zewnątrz. Dzięki temu nie dochodzi do nadmiernej ingerencji w sklepienie podłużne stopy dziecka, które mogłoby w następstwie prowadzić do rozleniwienia stopy.

Drugim typem wkładki ortopedycznej jest wkładka supinująca, która prócz skośnej pięty pozwala podeprzeć także sklepienie podłużne stopy. To wkładka przeznaczona przede wszystkim dla osób ze stopami płasko-koślawymi i koślawością kolan. Doskonale stabilizuje piętę i całą stopę. Zajmuje nieco więcej miejsca w obuwiu, aczkolwiek może być z powodzeniem aplikowane do słabszego jakościowo buta.