Weryfikacja autentyczności leków – jak wygląda w praktyce?

Od lutego 2019 r. wszystkie apteki mają obowiązek przeprowadzania na własną rękę procedur związanych z weryfikacją autentyczności leków. Jest ona kluczowym elementem zmian cyfrowych na rynku medycznym i farmaceutycznym, a jej głównym celem jest wyeliminowanie z obiegu fałszywych produktów leczniczych. Weryfikacja autentyczności leków ma na celu sprawdzenie pochodzenia leków i skierowanie do sprzedaży tylko legalnych produktów leczniczych. W procesie jej przeprowadzenia farmaceutów wspierają nowoczesne systemy informatyczne dla aptek.

Na czym polega weryfikacja autentyczności leków?

Od lutego 2019 r. każdy legalny produkt leczniczy musi posiadać dwa rodzaje zabezpieczeń umieszczonych na opakowaniu – unikalny identyfikator (UI) oraz element uniemożliwiający naruszenie opakowania (ATD). Proces weryfikacji autentyczności leków, który wspierają systemy informatyczne dla aptek opiera się na sprawdzeniu, czy UI w postaci kodu 2D znajduje się w centralnej bazie danych, która gromadzi wszystkie legalne i w pełni wartościowe produkty lecznicze. Obowiązek ten ciąży na aptekach i ich pracownikach, którzy zanim skierują do sprzedaży dany lek, muszą sprawdzić i potwierdzić jego autentyczność.

Weryfikacja autentyczności leków ma na celu wyeliminowanie z oficjalnego obrotu aptecznego podrobionych produktów leczniczych. System weryfikacji autentyczności leków zwiększa bezpieczeństwo pacjentów poprzez usunięcie z łańcucha dostaw sfałszowanych farmaceutyków, podnosi transparentność gospodarki lekowej oraz wprowadza oszczędności związane z optymalizacją modelu obiegu leków. Jego wprowadzenie wiąże się jednak z dodatkowymi obowiązkami, którymi obciążeni zostają farmaceuci, którzy muszą osobiście dopełnić wymaganych procedur. Specjalnie z myślą o nich powstały nowoczesne systemy informatyczne dla aptek, które pozwalają w wygodny, szybki i w pełni zgodny z obowiązującymi procedurami prawnymi sposób dokonywać weryfikacji autentyczności leków.

 Systemy informatyczne dla aptek – SWAL i jego funkcjonalność

Jednym z najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań dedykowanych weryfikacji autentyczności leków jest SWAL – nowoczesne oprogramowanie dla aptek stworzone przez polską firmę technologiczną Lideo. System powstał w ścisłej współpracy ze szpitalami i posiada całą niezbędną funkcjonalność, dzięki której proces weryfikacji autentyczności leków ulega znacznemu przyspieszeniu i uproszczeniu. Z jego funkcjonalności można korzystać za pomocą profesjonalnego terminala skanującego lub smartfona (dla małych aptek). System dostarczany przez firmę Lideo pozwala na wygodne skanowanie leków oraz szybkie sprawdzenie ich statusu, co znacząco ułatwia sprostanie nowym wymogom prawnym.

Niezwykle cenną funkcjonalnością, którą doceni każdy farmaceuta, jest skanowanie kodów zagregowanych. Są to specjalne kody umieszczone na paczkach transportowych będące swoistą odpowiedzią na problematykę związaną z długotrwałym procesem przyjmowania dużych ilości leków. Bez tej funkcjonalności, każdy lek musiałby zostać zeskanowany osobno, co znacząco wydłuża czas potrzebny na dopełnienie procedur oraz stwarza ryzyko błędów i pomyłek. Nowoczesne systemy informatyczne dla aptek, do których zalicza się SWAL, pozwalają znacząco skrócić czas potrzebny na przyjmowanie leków oraz wygodnie i bezpiecznie weryfikować ich legalność za pomocą kodów zbiorczych.